Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin En Büyük Araştırma Merkezi Diyarbakır'da Kuruldu - Son Dakika
Güncel

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin En Büyük Araştırma Merkezi Diyarbakır'da Kuruldu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi\'nin En Büyük Araştırma Merkezi Diyarbakır\'da Kuruldu

DPT, TÜBİTAK ve Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın katkılarıyla içerisinde 28 laboratuvarın bulunduğunu Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM) oluşturuldu DÜBTAM Müdürü Prof. Dr. Temel: "Merkezde dünyada sadece 5 ülkede bulunan teknolojik cihazlar yer alıyor"

21.01.2014 16:10

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), TÜBİTAK ve Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın katkılarıyla içerisinde 28 laboratuvarın bulunduğu Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM) kuruldu.

Aralarında Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar ve Güneydoğu Genç İş Adamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal'ın da yer aldığı bir grup iş adamı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük araştırma merkezi olan DÜBTAM'da incelemelerde bulundu.

Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Binici ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun'un da katıldığı ziyarette konuşan DÜBTAM Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel, DPT, Dicle Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü,  Karacadağ Kalkınma Ajansı ve TÜBİTAK'ın katkılarıyla kurulan merkezin yaklaşık 15 milyon liraya malolduğunu söyledi.

Merkezde, kimyasal, gıda, biyoteknik, yakıt ve elektromanyetik laboratuvarının yer aldığı 23 araştırma ile 5 çalışma laboratuvarının bulunduğunu kaydeden Temel, şöyle konuştu:

"Diyarbakır'daki en büyük yatırımlardan biri haline dönüşen merkezde dünyada sadece 5 ülkede bulunan teknolojik cihazlar yer almaktadır. Teknolojik araştırmaların yanı sıra birçok alana ışık tutan merkez, aynı zamanda yeniliklere de öncülük etmektedir. Merkezimiz, Türkiye'de bulunan en donanımlı teknolojik ve entegre araştırma merkezlerinden biri olmayı hedef seçmiştir. Bünyesinde, akademik ve idari olmak üzere 50 personel görev yapmaktadır."

Temel, DÜBTAM olarak yerel endüstriler ve teknokent ile işbirliği içinde çalışarak Dicle Üniversitesi'nin ulusal ve uluslararası proje yönetim potansiyelini artırmayı hedeflediklerini belirterek, merkezin resmi açılışının 6 Mart 2014 günü yapılacağını sözlerine ekledi.

-"Böyle bir merkez iş çevresine büyük katkı sunacaktır"

DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal ise Diyarbakır'ın en büyük sıkıntısının işsizlik olduğunu kaydetti. Diyarbakır'da yaklaşık 500 bin çocuğun bulunduğunu, yoksulluk nedeniyle bu çocukların çalışmak için başka kentlere göç etmek zorunda kaldığını dile getiren Baysal, şöyle dedi:

"Çocuklarımız çalışmak için İstanbul'un çöplüğüne ya da fındık toplamak için başka bölgelere gidiyor. Buralarda zor şartlarda çalışıyor ve zaman zaman çeşitli nedenlerle hakarete uğruyorlar. Bu çocukların ailelerinin yanında insana yakışır şekilde yetişmesi için onların ebeveynlerine iş imkanı oluşturmak gerekiyor. Bu alanda ilerleme kaydetmek için iş dünyasının ve üniversitenin iş birliğine ihtiyaç var. Böyle bir merkez iş çevresine büyük katkı sunacaktır."

Çözüm süreciyle Diyarbakır ve bölgenin son bir yılda huzur ve güven ortamına kavuştuğunu dile getiren Baysal, "Yerel seçimler öncesi belediye başkan adaylarımızla yaptığımız görüşmelerde kırsal kalkınmadan bahsediyorlar. Geçmişte kalkınmadan bile konuşamıyorduk" diye konuştu. - Diyarbakır

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin En Büyük Araştırma Merkezi Diyarbakır'da Kuruldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement