Hakkari'deki STK'lar: Kale Tepe Turizme Açılsın - Son Dakika
Güncel

Hakkari'deki STK'lar: Kale Tepe Turizme Açılsın

Hakkari\'deki STK\'lar: Kale Tepe Turizme Açılsın

Hakkari'de 43 STK'nın içinde yer aldığı 'Axa Zerin' adı verilen platform, Kale Tepe mevkisinin boşaltılıp turizme kazandırılması için harekete geçti.

22.07.2013 12:58  Güncelleme: 14:40

Hakkari'de 43 STK'nın içinde yer aldığı Kürtçe 'zengin topraklar' anlamına gelen 'Axa Zerin' adı verilen platform, 1990 yılından itibaren askerler tarafından kullanılan ve 6 yıl önce Emniyet Müdürlüğüne bağlı Özel Harekat Şubesine devredilen Kale Tepe mevkisinin boşaltılıp turizme kazandırılması için harekete geçti.

Hakkari Belediyesine bağlı Fekiye Teyran Kültür Sanat Merkezinin bahçesinde dün akşam bir araya gelen Axa Zerin Platformu üyeleri, Hakkari için büyük bir değer olan Kale Tepe'nin boşaltılması için girişimlere başladı. 43 STK'nın yer aldığı Platforma öncülük eden Cilo Doğa Derneği Başkanı Halit Soydan, Kale Tepe'de bulunan güvenlik güçlerinin burayı boşaltmasını istediklerini söyledi. Soydan, bunun için STK'lar olarak bir takım eylemler yapacaklarını da belirtti. Soydan, Kale Tepe için kurulan komisyonun önümüzdeki günlerde yapacakları eylemler ve faaliyetler hakkında da bilgi verdi.

'BARIŞ SÜRECİ BAŞLADI'

Soydan, yıllardır asker ve polis tarafından kulanılan Kale Tepe'nin bir an önce boşaltılıp turizme kazandırılması için yetkililerin duyarlılık göstermesini istediklerini belirterek şunları söyledi:

"Bildiğiniz üzere 30 yıldır bir savaş süreci yaşıyoruz ve bu savaş sürecinde Hakkari kalesi güvenlik güçlerinin işgali altına girdi. Biz bu görüntüden kurtulmak istiloruz. Çünkü bir barış süreci başlatılmıştır. Devlet ve hükümet samimi ise bu görüntüden kurtulmalıdır. Bu görüntüler Kürt halkı üzerinde psikolojik travmalardır. Biz kalenin normal yaşama dönüşmesi ve turizme kazandırılmasını talep ediyoruz."

İL GENEL MECLİSİ'NE ÖNERGE VERİLECEK

Hakkari İl Genel Meclis üyesi Ahmet Korkmaz da, kalenin turizme kazandırılması için İl Genel Meclisi olarak önerge vereceklerini ve verdikleri önergeyi Hakkari Valisi'ne de göndereceklerini belirtti.

Yapılan toplantıda ayrıca kale ile ilgili bir panel düzenlenmesi ve halkın da katıldığı geniş katılımlı bir yürüyüş yapılarak Kale Tepe'de basın açıklamasının yapılması kararı da çıktı. Bu arada Kale Tepe'nin eski ve yeni görünümü ile ilgili sinevizyon gösterisi de yapıldı. - Hakkari

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Hakkari'deki STK'lar: Kale Tepe Turizme Açılsın - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement