İki noktalı kırmızı örümcek ile mücadelede alternatif ürünler - Son Dakika
Güncel

İki noktalı kırmızı örümcek ile mücadelede alternatif ürünler

İki noktalı kırmızı örümcek ile mücadelede alternatif ürünler

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Enver Durmuşoğlu yürütücülüğünde hazırlanan "Tetranychus urticae'nin Direnç Yönetiminde Biyoakarisitlerin Kullanılma Potansiyelinin Belirlenmesi" başlıklı projesi, TÜBİTAK-1001 programı kapsamında desteklenen projeler arasında yer aldı.

23.09.2020 10:10  Güncelleme: 10:18
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Farklı üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla hazırlanan proje kapsamında bitkisel üretimdeki en önemli zararlılardan olan iki noktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae) ile mücadelede kullanılan, çevre ve insan sağlığı açısından düşük riskli, alternatif ürünlerin direnç riskini belirlemeye yönelik çalışmalar yapılıyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Prof. Dr. Durmuşoğlu'nu makamında ağırlayarak proje hakkında bilgi alırken, başarılarından dolayı da proje ekibini tebrik etti.

BİNDEN FAZLA BİTKİ TÜRÜNE ZARAR VERİYOR

Proje ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Enver Durmuşoğlu, "Sebzeler ve meyveler başta olmak üzere binden fazla bitki ile beslenebilen İki noktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae), kısa sürede çok sayıda döl vermesi nedeniyle bitkisel üretimdeki en önemli zararlılardan biridir. Bu zararlı ile mücadelede üreticiler sıklıkla kimyasal tarım ilaçları (Akarisitler) kullanmakta, bu da çevre ve insan sağlığı açısından önemli risklere neden olmaktadır. Diğer yandan yoğun ve tekrarlı uygulamalar bu zararlıların akarisitlere hızla direnç kazanmalarına neden olmaktadır. IRAC veri tabanına göre dünyada en fazla aktif maddeye direnç kazanmış bu kırmızı örümcek ile entegre zararlı yönetimi ilkeleri çerçevesinde önemli bir alternatif olarak biyoakarisitlerin kullanımı ön plana çıkmaktadır. Ancak bu zararlının biyoakarisitlere de hızla direnç geliştirebilip geliştiremeyeceği daha önce hiç araştırılmamıştır. Bu verilerden hareketle proje kapsamında 2 mikroorganizma kökenli biyoakarisit (Beauveria bassiana, Paecilomyces fumosoroseus) 2 bitkisel kökenli biyoakarisit (azadrachtinli ekstrakt, terpenoidli ektrakt) ve karşılaştırma amaçlı 2 yeni sentetik akarisit (acequinocyl, cyflumetofen) ile biyoakaristlerin direnç yönetiminde kullanılma potansiyeli belirlenmeye çalışılacaktır" diye konuştu.

Bütçesi 459 bin lira olan proje kapsamında 1 doktora, 3 yüksek lisans ve 3 lisans öğrencisi burs alacak. Proje ekibinde; Uludağ Üniversitesinden Prof. Dr. Nabi Alper Kumral, Ankara Üniversitesinden Doç. Dr. Umut Toprak, Ege Üniversitesinden ise Dr. Ahmet Hatipoğlu, Dr. Hasan Balcı ve Arş. Gör. Aylin Aydın yer alıyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İki noktalı kırmızı örümcek ile mücadelede alternatif ürünler - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tokat'ın Turhal ilçesinde 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  15:39 Tokat'ın Turhal ilçesinde 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Tokat'ın Turhal ilçesinde saat 15.03'te 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

 • Manavgat Belediyesi Güreş Altyapı Takımı CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi'ne Hazırlanıyor
  15:39 Manavgat Belediyesi Güreş Altyapı Takımı CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi'ne Hazırlanıyor

  Manavgat Belediyesi Güreş Altyapı Takımı, CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi'ne hazırlanıyor. Takım, 10-12 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenlenecek olan müsabakalara katılacak.

 • Türk ve Gürcü Sanatçıların El İşleri Sergisi Batum'da Açıldı
  15:33 Türk ve Gürcü Sanatçıların El İşleri Sergisi Batum'da Açıldı

  Gürcistan'ın Batum kentinde, Türk ve Gürcü sanatçıların el işleri eserlerinden oluşan 'El Emeği, Göz Nuru' isimli sergi açıldı. Sergi, Türkiye'nin Batum Başkonsolosluğu himayesinde düzenlendi ve birçok farklı el sanatı eseri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Sergiye katılan Türk ve Gürcü sanatçılar, Başkonsolos Yılmaz ile Bakan Yardımcısı Dzneladze'ye el sanatı ürünlerinden bazılarını hediye etti.

 • Şehitkamil Belediyesi 23 Nisan'da Mangala ve Yüzme Yarışları Düzenledi
  15:32 Şehitkamil Belediyesi 23 Nisan'da Mangala ve Yüzme Yarışları Düzenledi

  Şehitkamil Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Atatürk Kültür ve Spor Merkezi'nde mangala turnuvası düzenledi. 212 çocuğun katıldığı turnuvanın yanı sıra Alleben 1 Yüzme Havuzu'nda gerçekleştirilen yüzme yarışmalarında 124 sporcu mücadele etti. Etkinliklere aileler de katılarak müsabakaları izledi ve yarışmacılara çeşitli hediyeler verildi.

 • Uluslararası Osmangazi Tarihi Kent Koşusu'nda Kenyalı Sporcular Birinci Oldu
  15:32 Uluslararası Osmangazi Tarihi Kent Koşusu'nda Kenyalı Sporcular Birinci Oldu

  Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Osmangazi Tarihi Kent Koşusu'nda Kenyalı sporcular, hem kadınlarda hem de erkeklerde birinci oldu. Yarışa 15 ülkeden bin 154 sporcu katıldı.

 • İstanbul'da 4 ayda 60 bin firari şüpheli yakalandı
  15:31 İstanbul'da 4 ayda 60 bin firari şüpheli yakalandı

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından son 4 ayda yapılan çalışmalarda aranması bulunan 60 bin 347 şüpheli yakalandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, hırsızlık, dolandırıcılık, yağma, öldürme ve cinsel saldırı suçlarından aranan bin 450 şüpheliye yönelik çalışma yürüttü. 1 Ocak'tan bu yana yapılan çalışmalarda ise toplamda 60 bin 347 şüpheli yakalandı ve adli makamlara sevk edildi.

 • Ordu'da Bu Yıl 1400 Ton Çilek Rekoltesi Bekleniyor
  15:28 Ordu'da Bu Yıl 1400 Ton Çilek Rekoltesi Bekleniyor

  Ordu'da bu yıl 500 dekar alanda üretimi yapılan çilekten 1400 ton rekolte bekleniyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, çilek üretiminin her geçen yıl arttığını belirtti. Geçen yıl 400 dekarda 1200 ton çilek üretimi gerçekleştirildiğini aktaran Yılmaz, bu yıl ise 500 dekar alanda 1400 ton çilek rekoltesi beklediklerini ifade etti. Çilek üretiminin Ordu ekonomisine 90 milyon lira katkı sağlaması bekleniyor.


Advertisement