İstanbul'da Karaköy ve Mercan Katlı Otoparkları Yenilenmedi - Son Dakika
Güncel

İstanbul'da Karaköy ve Mercan Katlı Otoparkları Yenilenmedi

Beyoğlu ve Fatih'te bulunan Karaköy ve Mercan katlı otoparkları İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yıkım kararı verilmesine rağmen halen yenilenmedi. Bölgede otopark sıkıntısı yaşanırken esnaf, yeni otoparkların bir an önce yapılmasını istiyor. İBB'nin otoparklarla ilgili hiçbir çalışma yapmadığı ve yıkılan yerlerde ilerleme kaydedilmediği görüldü. Esnaflar, otopark olmaması ve daralan alanlar nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirtiyor. İstanbul'un önemli turistik bölgelerinden olan bu otoparkların yeniden yapılması için bekleyiş sürüyor.

16.08.2023 09:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Karaköy ve Mercan'da otopark çilesi

Aylar önce İBB tarafından yıkılan iki otoparkın da yeniden inşasına henüz başlanmadı

İSTANBUL - Beyoğlu ve Fatih'te ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi tarafından yenileme amacıyla yıkım kararı verilen Karaköy ve Mercan katlı otoparkları aradan geçen uzun zamana rağmen halen yenilenmedi. Her gün yüzbinlerce insanın gelip geçtiği bölgede otopark sıkıntısı yaşanırken bölge esnafı da bir an önce yeni otoparkların yapılmasını istedi.

Megakentte milyonlarca turisttin uğradığı yerlerin başında gelen Beyoğlu ve Fatih'te bulunan, Karaköy katlı otopark ve Mercan katlı otoparkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi tarafından uzun süre önce yıkılmıştı. Drone ile havadan çekilen görüntülerde İBB yönetimin otoparklarla ilgili hiçbir çalışma yapmadığı, yıkılan yerlerde ilerleme kaydedilmemesi gözlemdi. Otopark çevrelerinde bulunan esnafların ise İBB yönetimin hiçbir şey yapmadığını söylerken günlük binlere aracın gelip geçtiği bölgede ise ciddi derecede otopark sıkıntısı yaşanıyor.

"Burada esnaf kalmadı birçok esnaf battı

Karaköy'de esnaf olan Rıdvan Şener "Eylülde burası boşaltıldı. 31.12.2022 yılında yıkımı başlandı.3 aylık periyotta bitirdiler. Nisan gibi bitti şu anda bir faaliyet yok. Bizim için ciddi bir sıkıntı noktasına geldi. Gerek otopark olmaması gerek yürüyüş alanların çok dar olması. Alanın daralmasından dolayı trafik söz konusudur. Yerine yeni otopark inşa edecek iddia ettiler. Şu an bekleme sürecindeyiz. Burada esnaf kalmadı birçok esnaf battı. Burada ciddi kabuk değişimi söz konusu" şeklinde konuştu.

"4 sene önce 'her şey güzel olacak' belediye başkanımız seçildiğinde yıktı burayı hiçbir icraata bulunmadı"

Mahmutpaşa'da esnaf olan Bilal Kazan " Otopark ve trafik sorunu yaşıyoruz. Görüntü nedeni ile turist bu kaldırımı kullanmıyor. Burası 2 bin araç alan bir otoparkı. 4 sene önce 'her şey güzel olacak' belediye başkanımız seçildiğinde yıktı burayı hiçbir icraata bulunmadı. Şimdi seçimler yaklaştı sanırım yeniden temel attılar. Dükkanımız gözükmüyor. Her türlü mağduruz. Kötü bir görüntü İstanbul'un ortası burası. Çalışmış gibi yapmasın çalışsın. Beyazıt'tın taşlarını değiştirdi. Yerin taşları bir köy muhtarı gibi Çanakkale köprüsü ile aynı sürede bitti bu taşlar. Gösteriş yapmasın iş yapsın" ifadelerini kullandı.

"Esnaf olarak burada çok zor durumdayız"

Karaköy'de esnaflık yapan İbrahim Köse "Otopark yıllardır duruyordu. Galataport nedeniyle yıkacağız dediler. Geldiler çevirdiler yıktılar. Geçen sene Eylül'de başladılar. Yıkıldı altı otopark yapılacak dediler. Otoparkın planı çiziliyor dediler. Yaklaşık 2 yıl sürecek dediler bizde bekledik. Esnaf olarak burada çok zor durumdayız. Aradan neredeyse 1 yıl geçti. Bu şekilde duruyor. Hiçbir şekilde ilerleme yok. Esnafa açıklama yok. Duyum duyduk otopark iptal olmuş. Yeşil alan yapılacak yakında başlayacağız. 3 ay geçti" dedi.

İstanbul\'da Karaköy ve Mercan Katlı Otoparkları Yenilenmedi
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İstanbul'da Karaköy ve Mercan Katlı Otoparkları Yenilenmedi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement