Köy Okullarındaki Çocukların Size İhtiyacı Var ! - Son Dakika
Güncel

Köy Okullarındaki Çocukların Size İhtiyacı Var !

Köy Okullarındaki Çocukların Size İhtiyacı Var !

Çocuk Vakfı tarafından gerçekleştirilen 'Köy Okulları Sosyal ve Kültürel Programı' kapsamında siz de çocukların hayatına dokunabilirsiniz.

13.07.2015 15:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye'de bulunan binlerce köy okulunun kalem, defter, kitap ve kütüphaneye ihtiyacı var.

Çocuk Vakfı tarafından 1991 yılında başlatılan Köy Okulları Sosyal ve Kültürel Programı' na en büyük desteği gönüllü çocuk dostları verdi. Şimdiye kadar köy okullarına 700 bini aşkın kalem, defter, çocuk dergisi ve kitap gönderen Çocuk Vakfı; köy çocukları için çalışmalarını hızlandırdı. 81 ilin ilk ve ortaokulları arasında yoksul bölgelerin tercih edildiği köy okullarını gönüllüler belirliyor. Bu program dahilinde köy okullarına kütüphane kurulması da yer alıyor. Çocuk Vakfı' nın gerçekleştirdiği çalışmaların meyve verebilmesi için gönüllülerin desteklerini beklediğini ifade eden Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin şu açıklamayı yaptı: "Köy okulları için gönüllü çocuk hekimi, eğitimci ve Çocuk Hakları uzmanları ile köy çocuklarına sosyal ve kültürel destek vermeyi amaçlıyoruz."

Niçin Köy Okulları Tercih Ediliyor?

Türkiye'de köy okullarında okuyan çocukların sosyal ve kültürel desteğe ihtiyacı var. Köy çocukları, ders kitabı ve televizyon dışında medyaya erişme imkânlarından yararlanamıyor. Taşımalı eğitim uygulaması nedeniyle köy okulları geleneği ortadan kalkmak üzere. Açık olan köy ilkokul ve ortaokullarında öğrenci sayısı da giderek azalmakta. Bu nedenle, sınıf kitaplıklarından ve okul kütüphanelerinden yoksun olarak eğitim gören köy çocuklarının sosyal ve kültürel bakımdan desteklenmesi gerekiyor.

Nasıl Destek Verilecek?

Herkes dilediği bir köy okuluna kalem, defter, kitap ya da okulların talep ettiği eğitim materyallerini gönderebilecek. Köy okullarında çocuk kitabı yazarları ile öğrenciler için buluşma programları düzenlenecek. Köy ilkokulları ve ortaokullarında okuyan öğrenci sayısına göre sosyal ve kültürel destekte bulunulabilecek ve de isteyenler köy okullarının birinde kendi adına kütüphane kurabilecek.

Köy okullarına gönderilecek çocuk dergi ve kitaplarını Çocuk Edebiyatı Okulu Danışma Kurulu Üyeleri arasından oluşturulacak bir Komisyon belirleyecek. Satın alınacak kitaplar okuma kültürüne katkı verecek ve çocuk edebiyatı değeri olan kitaplar arasından belirlenecek.

Çocuk Vakfı'nın köy okullarına yönelik sosyal ve kültürel destek programı Çocuk Gönüllüleri ile gerçekleştirilecek ve sponsorların köy okullarına ulaşmalarına yardımcı olunacak. Köy okullarına 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren kalem, defter, kitap ve eğitim materyali gönderilmeye başlanacak.

Köy Okullarına Sosyal ve Kültürel Destek Programı'na kişi, kurum, kuruluşların yanında, Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Kuruluşları da katılabilecek. Bağışta bulunanlar, arzu etmeleri durumunda www.cocukvakfi.org.trKöy Okulları İçin bölümündeki Gönüllü Ortaklarımız listesinde duyurulacak. Çocuk Vakfı'nın ortaya koyduğu bu amacı benimseyenler, köy okullarına sosyal ve kültürel yardım amacıyla bağış yapabilecek.

MNG Kargo'nun Öncülüğünde

Çocuk Vakfı'nın Kitaplarımızı Gönderiyoruz Geleceğimizi Paylaşıyoruz projesi kapsamında 1000 köy okuluna kargo ulaşımını MNG Kargo ücretsiz sağlayacak.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Köy Okullarındaki Çocukların Size İhtiyacı Var ! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Avustralya'da Kilise Saldırısı: En Az 4 Kişi Bıçaklandı
  03:34 Avustralya'da Kilise Saldırısı: En Az 4 Kişi Bıçaklandı

  Avustralya'nın Sydney kentinde bir kiliseye düzenlenen saldırıda piskopos dahil en az 4 kişi bıçaklandı. Polis, saldırganın gözaltına alındığını ve olayı bir 'terörist eylem' olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Saldırının ardından kilisenin dışında toplanan yüzlerce kişi, saldırganın kendilerine verilmesini talep etti ve polisle çatıştı. İki polis yaralandı ve 20 polis aracı hasar gördü. Yaralıların hayati tehlikesi olmadığı bildirildi. Saldırının kişisel bir eylem olduğu belirtilirken, olaylar birbiriyle bağlantılı değil. Kilise saldırısının ardından güvenlik önlemleri alındı.

 • Şırnak'ın Uludere ilçesinde dereye düşen araçta 4 kişi hayatını kaybetti
  03:25 Şırnak'ın Uludere ilçesinde dereye düşen araçta 4 kişi hayatını kaybetti

  Uludere ilçesinde meydana gelen kazada, Ferhat Bilen'in kullandığı hafif ticari araç dereye düştü. İtfaiye ekipleri tarafından araçtan çıkarılan Abdulkerim Babat, Melek Soylu, Haşim Babat ve Sevim Demircioğlu hayatını kaybetti. Sevim Demircioğlu ise tedavi altına alındı.

 • Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak
  03:09 Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak

  Dünyada milyonlarca kayıtlı kullanıcısı olan uygulamanın Türkiye'de 1 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştığı belirtildi. Rekabet Kurumu tarafından alınan karar sonrası uygulama kullanıcılarına veda mesajı yolladı. Threads 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türkiye'de kullanılamayacak.

 • Malatya'da 30 yaşındaki bir şahıs babasının gözleri önünde intihar etti
  02:57 Malatya'da 30 yaşındaki bir şahıs babasının gözleri önünde intihar etti

  Malatya'nın Battalgazi ilçesinde, 30 yaşındaki Onur A., babasının gözleri önünde tüfekle kendisini vurarak intihar etti. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, genç şahsın hayatını kaybettiğini belirledi. Cenaze, adli tıp kurumuna gönderildi. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

 • Şırnak'ta kontrolden çıkan otomobil dereye uçtu: 4 ölü, 1 yaralı
  02:47 Şırnak'ta kontrolden çıkan otomobil dereye uçtu: 4 ölü, 1 yaralı

  Şırnak'ın Uludere ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, kontrolden çıkan bir otomobil dereye düştü. Kazada 4 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi yaralandı. Olay yerine sağlık, jandarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralı hastaneye kaldırılırken, hayatını kaybedenlerin cenazeleri otopsi için morga gönderildi. Kazayla ilgili inceleme başlatıldı.


Advertisement