Londra'daki Türkler Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdü - Son Dakika
Güncel

Londra'daki Türkler Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdü

Londra\'daki Türkler Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdü

Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğu tarafından ilk defa organize edilen Sağlıklı Toplum Yürüyüşü, Kuzey Londra'da Finsbury Park'ta gerçekleşti.

29.09.2014 12:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğu tarafından ilk defa organize edilen Sağlıklı Toplum Yürüyüşü, Kuzey Londra'da Finsbury Park'ta gerçekleşti. 300'e yakın her yaştan kişi, yazı aratmayan güneşli havada Finsbury Park'ı iki kere turladı.

Yürüyüşe, Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Başkanı Aysın Yılmaz, Britanya Türk Kadınları Derneği başkanı Maviş Fuchs, Turkish Forum UK Başkanı Zeren Safa, Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyesi Necmi Akçay, Liberal Demokrat Parti Milletvekili Adayı Turan Özen, İngiltere Türkiye Sağlık Elemanları Birliği (ITSEB) Başkanı Ali Demirbağ'ın yanı sıra Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğu çalışanları, İngiltere'de faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile farklı yaş grubundan çok sayıda kişi katıldı.

Yürüyüşe katılanlara üzerinde Türk Bayraklı ve arkasında Türkiye yazılı tişörtler dağıtılırken, bazı katılımcıların yürüyüş için özellikle kırmızı-beyaz spor kıyafetleri tercih etmeleri renkli görüntüler oluşturdu. Yaklaşık 1 saat süren yürüyüş ardından  katılımcılara Başkonsolos Yorulmazlar tarafından katılım ve teşekkür belgesi dağıtıldı. Türkçe konuşan toplumun yoğun yerleşim bölgelerinden Haringey'deki Finsbury Park'taki yürüyüşte, parkuru kısa süre tamamlayan yürüyüşçülerden bir grup ikinci defa parkın içinde tur attı. Yürüyüşü birinci bitiren BTKD Başkanı Maviş Fuchs, gazeteci Mihrişah Safa, işadamı Necmi Akçay, Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar'dan sertifikalarını alan ilk kişiler oldu.

Yürüyüşü değerlendiren Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, şöyle dedi;

"Londra'da vatandaşlarımızla ilk etkinliğimizi gerçekleştirmiş bulunduk. Bugünkü yürüyüş sırasında toplumumuzun farklı kesimlerinden vatandaşlarımızın bizimle birlikte olması ve Türk bayrağı altında olması bizi çok memnun etti. Medyanın desteği ile bu tür etkinlikleri önümüzdeki dönemlerde de artırmayı hedefliyoruz."

Bu tür etkinliklerde toplumun bir arada olmasının çok önemli olduğunu ifade eden Başkonsolos Yorulmazlar, şunları söyledi:

"Tabii aynı zamanda İngiltere'de yaşayan vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin artırılması anlamında çeşitli etkinlikler ve faaliyetler düzenleyeceğiz. Ümit ediyorum önümüzdeki dönemde İngiltere'deki Türk toplumu hak ettiği konuma geçecektir. Bugünkü talep çok güzeldi ve beklentilerimizi karşıladı. Ümit ediyorum önümüzdeki dönemde buradaki toplumumuzun farklı kesimleriyle Türkiye'nin buradaki varlığını güçlendirecek faaliyetlere imza atacağız. Bu anlamda toplumumuzun farklı kesimlerinin de desteğini her zaman bekliyoruz. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum."

Yaklaşık bir saat süren yürüyüş sonrasında katılımcılara Başkonsolos Yorulmazlar tarafından katılım ve teşekkür belgesi dağıtıldı. - Londra

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Londra'daki Türkler Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tarım ve Orman Bakanı: Yapay zeka orman yangınlarıyla mücadelede kolaylık sağlıyor
  11:43 Tarım ve Orman Bakanı: Yapay zeka orman yangınlarıyla mücadelede kolaylık sağlıyor

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, akıllı gözetleme kulelerinin ve yangın ihbarından sonra ekiplerin hızlıca koordine olmasını sağlayan Karar Destek Sistemi'nin yapay zekayla yönetildiğini belirterek, bunun orman yangınlarıyla mücadele kolaylık sağladığını söyledi.

 • İngiltere'de Doğanların Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanacak
  11:39 İngiltere'de Doğanların Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanacak

  İngiltere'de 2009'dan sonra doğanların hayat boyu sigaraya erişimini yasaklayacak tasarı parlamentoda onaylandı. Bu yılın sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenen yasa, dünyanın herhangi bir yerinde uygulamaya giren en sert sigara yasaklarından biri olacak. İngiltere'deki yasak, 15 yaşına giren çocukların hayatları boyunca sigara almasını engelleyecek ve mevcut yasalarla birlikte 18 yaşın üzerindeki kişilere tütün ürünleri satışını da kademeli olarak azaltacak. Sigara yasağı, diğer ülkelerde de benzer şekilde uygulanmaktadır ve sigara yasalarının etkili olduğu, sigara kullanımının azaldığı ve sağlık sorunlarının azaldığı gözlemlenmektedir.

 • Elazığ'da 'Reflektör Tak Görünür Ol' kampanyasıyla traktör sürücüleri bilgilendirildi
  11:39 Elazığ'da 'Reflektör Tak Görünür Ol' kampanyasıyla traktör sürücüleri bilgilendirildi

  Elazığ'da İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen 'Reflektör Tak Görünür Ol' kampanyası kapsamında traktör sürücüleri bilgilendirildi. Gökbelen köyünde gerçekleştirilen bilgilendirme etkinliğinde traktör ile römork kullanımı, rops ve sürücü kabini kullanımının önemi, römorklarda reflektör kullanımı gibi konular hakkında bilgi verildi. Ayrıca ekipler, traktör römorklarına reflektör montajı gerçekleştirdi.

 • İngiltere'de Doğanların Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanacak
  11:39 İngiltere'de Doğanların Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanacak

  İngiltere'de 2009'dan sonra doğanların hayat boyu sigaraya erişimini yasaklayacak tasarı parlamentoda onaylandı. Bu yılın sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenen yasa, dünyanın herhangi bir yerinde uygulamaya giren en sert sigara yasaklarından biri olacak. İngiltere'deki yasak, 15 yaşına giren çocukların hayatları boyunca sigara almasını engelleyecek ve mevcut yasalarla birlikte 18 yaşın üzerindeki kişilere tütün ürünleri satışını da kademeli olarak azaltacak. Sigara yasağı, diğer ülkelerde de uygulanmakta olup, sigara yasalarının etkili olduğu ve sigara kullanımının azaldığı gözlemlenmektedir.

 • Çin'de düzenlenen Weifang Uluslararası Uçurtma Festivali başladı
  11:36 Çin'de düzenlenen Weifang Uluslararası Uçurtma Festivali başladı

  Çin'de her yıl düzenlenen Weifang Uluslararası Uçurtma Festivali'nin 41'incisi Cumartesi günü Shandong eyaletinin Weifang şehrinde başladı. Festival, uçurtma sanatçılarının gösterileri, yarışmalar ve etkinliklerle dolu bir program sunuyor.

 • Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın: Büyük bir borçla karşı karşıyayız
  11:36 Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın: Büyük bir borçla karşı karşıyayız

  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, belediyenin büyük bir borçla karşı karşıya olduğunu ve hesapsız bir çalışma olduğunu belirtti. Akın, sorunların çözümü için planlarını hazırladıklarını ve çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

 • Avrasya Kalkınma Bankası, Türkiye'nin gelecekte üye olabileceğini düşünüyor
  11:33 Avrasya Kalkınma Bankası, Türkiye'nin gelecekte üye olabileceğini düşünüyor

  Avrasya Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Nikolay Podguzov, Türkiye'nin Orta Asya bölgesinde önemli bir rol oynadığını ve bankaya üye ülkelerle yakın ekonomik ve kültürel bağları olduğunu belirterek, gelecekte Türkiye'nin de bankanın üyesi olabileceğini düşündüğünü söyledi. Bankanın kümülatif yatırım portföyü 15 milyar doları aşarken, Avrasya Kalkınma Bankası Orta Asya'da bağlantı altyapısı, ulaşım ve lojistik, enerji ile su imkanlarının artırılması ve gıda güvenliğinin sağlanması gibi konulara odaklanmaktadır.

 • Adalet Bakanlığı'na bağlı kurumlar arası Zonguldak futbol turnuvası başladı
  11:32 Adalet Bakanlığı'na bağlı kurumlar arası Zonguldak futbol turnuvası başladı

  Adalet Bakanlığı'na bağlı kurumlar arasında düzenlenen Zonguldak futbol turnuvası, Zonguldak Hakimler ve Savcılar ile Kdz. Ereğli Avukatlar arasında oynanan karşılaşma ile başladı. Açılış maçını Zonguldak Hakimler ve Savcılar takımı 6-4 kazandı. Turnuvanın ikinci gününde ise Zonguldak Adliyespor ile Beycumaspor ve Zonguldak Cezaevispor ile Devrek Açık Cezaevispor karşılaşacak.

 • Kars'ta Mera Islah ve Amenajman Projeleri kapsamında tohum dağıtımı yapıldı
  11:31 Kars'ta Mera Islah ve Amenajman Projeleri kapsamında tohum dağıtımı yapıldı

  Kars'ta gerçekleştirilen 'Mera Islah ve Amenajman Projeleri' kapsamında çiftçilere 100 bin kilo tohum dağıtıldı. Yüzde 10 hibe ile dağıtılan tohumlar, tarım ve hayvancılığa önemli katkı sağlayacak. Proje, Kars Valisi Ziya Polat tarafından Sultan Alparslan'ın fethettiği Ani'den başlatıldı. Proje kapsamında köy meralarında zararlı bitkiler yok edilerek hayvanlara yararlı bitkilerin çoğalması için iyileştirmeler yapılıyor.


Advertisement