Manisa'da Makine ve Kalıpçılık Sektöründeki Gelişmeler Masaya Yatırıldı - Son Dakika
Güncel

Manisa'da Makine ve Kalıpçılık Sektöründeki Gelişmeler Masaya Yatırıldı

Manisa\'da Makine ve Kalıpçılık Sektöründeki Gelişmeler Masaya Yatırıldı

Manisa’da endüstriyel makine ve kalıp imalatı ile ilgili 2015 yılında başlatılan ve devam eden faaliyetler Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer başkanlığında yapılan toplantıda değerlendirildi.

30.12.2017 14:44

Manisa'da endüstriyel makine ve kalıp imalatı ile ilgili 2015 yılında başlatılan ve devam eden faaliyetler Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer başkanlığında yapılan toplantıda değerlendirildi.

Toplantıda Kodla(Ma)nisa Projesi hakkında Proje Koordinatörü Aslı Yıldırımgil sunum yaptı.

Toplantıda konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Doç. Dr. Erbil Kalmış kalıpçılık sektörünün Manisa için önemi, değerinin bilinmesi ve yol haritasının oluşturulması konusunda sunum yaptı. Kalmış, "Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak il genelinde doğal olarak oluşmuş sektörleri takip etmekteyiz. Ekosistem içinde gereklilik sonucu ortaya çıkan ve sayısal olarak belli bir miktara ulaşan sektör, ilin dinamikleri için önem arz eder. Örneğin; Demirci ilçemizde bulunan Yün Halıcılar, Turgutlu ilçemizde bulunan tarım makineleri imalatçıları veya Akhisar ilçemizde bulunan zeytin ürününü kullanan imalatçılar gibi. İl merkezinde yoğun bir kalıpçı firmanın varlığı belirlenmiştir. Kalıpçılık sektöründe faaliyet gösteren firmalar ilimizde bulunan ana sanayi konumundaki kuruluşlara tedarikçi konumundadır. Oldukça verimli ve ihtiyaç sonucu oluşan bu ekosistem ilimizin bir kazanımıdır. Sektörde faaliyet gösteren firmaların otomotiv ve savunma sanayisine de iş yaptıkları düşünülürse önemi bir kademe daha artmaktadır" dedi.

Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, Manisa Teknokenti tanıtarak, üniversite son sınıf öğrencilerinin işletmelerde 15 haftalık uzun süreli uygulamalı eğitim ile daha nitelikli yetişmelerine imkan sağlanacağını belirtti.

Manisa Kalıp ve Makina İmalatçıları Derneği (MAKİM) Genel Sekreteri Kemal Denizaslanı bugüne kadar yapılan faaliyetleri slayt eşliğinde aktardı. Denizaslanı, Manisa'da irili ufaklı kalıp ve makine sektöründe faaliyet gösteren 200'e yakın firma bulunduğunu, bu firmaların 50'sinin Manisa'daki toplam üretimin yüzde 80'ini karşıladığını, diğer 150 firmanın geriye kalan yüzde 20'lik dilimin içerisinde yer aldığını, Manisa'da kalıpçılık ve makine sektörünün ağırlıklı olarak beyaz eşya ana sanayi üzerine uzmanlaştığını, ayrıca otomotiv ve savunma sanayi konusunda ana sanayiye tedarik sağlayan firmalar bulunduğunu söyledi. Manisa'da birkaç kalıp ve makine üreticisinin bir araya gelmesiyle 1 Ocak 2014'te kurulan MAKİM derneğinin özellikle Manisa Valiliği'nin destekleriyle hızlı ve kısa süre içerisinde ciddi bir büyüme gösterdiğini belirten Denizaslanı, 600'ün üzerinde tezgah parkuruna sahip olan ve 45 aktif üyesi bulunan MAKİM'in 2 binden fazla kişiye iş imkanı sağladığını bildirdi.

Sanayi-Üniversite-Kamu işbirliğiyle hazırlanarak Zafer Kalkınma Ajansından proje desteği alan SOBEP Projesi hakkında bilgi veren Denizaslanı, "Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi içerisinde AR-GE ve Endüstriyel Kalıpçılık Merkezi oluşturulmasını kapsamaktadır. 1 milyon 520 bin 642 TL toplam bütçesi yüzde 60 ajans desteği yüzde 40 eş finansman toplam değeri 2 milyon 400 bin TL'dir. Proje kapsamında merkeze 5 eksen CNC tezgah, 3D printer, sac kalıp analiz programı, CAD/CAM yazılımları, 4 adet workstation satın alınmıştır. Merkezde hedeflenen ana konu üniversite öğrencilerinin uygulamalı eğitim kapsamında daha nitelikli olarak mezun edilmesine katkıda bulunmaktır. Hedeflenen bir diğer konu savunma, havacılık ve uzay sanayi firmalarının dikkatini çekerek Manisa'yı bir kalıpçılık üssü haline getirmektedir" dedi.

Yürütülen projeler hakkında da bilgi veren Denizaslanı, eleman yetiştirmeye yönelik kısa ve uzun vadeli taleplerini ve alt yapı sorunlarını dile getirdi.

Toplantının ardından değerlendirme yapan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, MAKİM'in aynı pazara hitap eden rekabet içerisindeki kurumların, işletmelerin bir araya gelebildikleri ve verimli olabildikleri çok değerli bir organizasyon olduğunu ifade ederek, "Başta MAKİM üyeleri olmak üzere Manisa'nın, proje ortaklarının MAKİM'in kıymetini bilmesi gerekiyor. Manisa için elimizde çok güzel bir ortam var. Meslek hayatımda pek çok üniversiteyle, üniversite yönetimiyle çalıştım her birine şükran borçluyum, minnetle teşekkürle anıyorum ama bütün samimiyetimle söylüyorum, çalıştığım vilayetlerin içerisinde Manisa her alanda birinci sırada değil, ama üniversite, şehir kaynaşması, üniversitenin bu tip sorunların altına eline koyması manasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi gerçekten istisnai bir yer taşıyor. Her kademedeki yönetici hocalarımızın, akademisyenlerimizin payı var. Teknokent yakın zamanda kurulmuş olmasına rağmen aldığı mesafe ile Manisa Celal Bayar Üniversitemiz bütünü içerisinde çok özel bir ilgiyi, teşekkürü, takdiri hak ediyor. Bu kadar değerli insan bir araya gelmişken bu değeri, bu kıymeti sonuca dönüştürebilmek çok çok önemli. Sonuç odaklı projeler yönelimi çerçevesinde ve güdümlü projeler konusunda Manisa Kalkınma Ajansı'nın şu anda en ciddi finansal desteğini alacak pozisyonda. Bu manada da Manisa Celal Bayar Üniversitemiz ve Teknokent yönetimimizin çok özel bir gayreti, sürükleyiciliği oldu. Dün projeler ve bütçe taslağı üzerinde kalkınma ajansı olarak özel bir çalışma yürüttük. Önümüzdeki görünür 3 yıl içerisinde, başta savunma sanayi olmak üzere, endüstriyel gelişimde Manisa, kalkınma ajansının birincil derecede sonuç odaklı projeler üreteceği, destek çağrılarına çıkacağı, çok ciddi mali destek aktaracağı bir merkez olacak. Bu da bir avantaj. Bu kadar avantajı bir araya getirdiğimizde bugüne kadar aldığımız mesafeden daha iyi mesafe alırız" dedi.

Manisa'da görev yaptığı dönemde makine ve kalıp imalatı sektöründeki çalışmaları nedeniyle Manisa eski Valisi Erdoğan Bektaş'ı da yad eden Vali Güvençer, sektörün gelişmesine katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Vali Güvençer ve beraberindekiler toplantının ardından proje kapsamında AR-GE ve üretim süreçlerinde kullanmak üzere Japonya'dan özel olarak getirilen Manisa'da ve bölgede ilk kez olarak tam otomatik 5 Eksen CNC tezgahının test üretimini yerinde inceledi.

Manisa Kalıp ve Makina İmalatçıları Derneği (MAKİM) AR-GE Merkezi Eğitim Salonunda yapılan toplantıya Vali Güvençer'in yanı sıra Manisa'da Sanayi Kalıpçılığı Kümelenme ve Geliştirme Projesinden sorumlu Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Doç. Dr. Erbil Kalmış, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, SGK İl Müdürü Yavuz Kurt, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Sinan Aktaş, Vergi Dairesi Başkanı Ramazan Yaşar, Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, AB Projeler ve Dış İlişkiler Koordinatörü Ural Sevener, Zafer Kalkınma Ajansı Manisa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Buket Kaner Çelikel, (MAKİM) Başkanı Hüseyin Eski ve sektör yetkilileri katıldı. - MANİSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Manisa'da Makine ve Kalıpçılık Sektöründeki Gelişmeler Masaya Yatırıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement