Medyanın Rolü, Bu Gibi Kriz Dönemlerinde Daha da Hayati Bir Konu Haline Geliyor" - Son Dakika
Güncel

Medyanın Rolü, Bu Gibi Kriz Dönemlerinde Daha da Hayati Bir Konu Haline Geliyor"

Medyanın Rolü, Bu Gibi Kriz Dönemlerinde Daha da Hayati Bir Konu Haline Geliyor"

Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, siyasi istikrarsızlık, çatışma ortamı ve iklim değişikliğinin kitlelere yayılan etkilerine vurgu yaparak, gazeteciliğinin git gide daha önemli bir meslek haline geldiğini söyledi.

24.05.2016 16:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, siyasi istikrarsızlık, çatışma ortamı ve iklim değişikliğinin kitlelere yayılan etkilerine vurgu yaparak, gazeteciliğinin git gide daha önemli bir meslek haline geldiğini söyledi.

Vuslat Doğan Sabancı, hükümet, iş liderleri ve sivil toplum örgütlerine, gazetecilerin korunmasına yönelik çabaları artırmaları çağrısı yaptı.

"Günümüzde insanlık en zorlu zamanlarından birini yaşıyor. Medyanın rolü, bu gibi kriz dönemlerinde daha da hayati bir konu haline geliyor" diye konuşan Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı, "sorunların kalbine ulaşmanın doğru ve tarafsız haber yapmaktan geçtiğini" belirtti.

"Sahada olan biteni doğru bir şekilde anlatmak, bütün resmi görmek önemli" diye vurgulayan Vuslat Doğan Sabancı, alanda çalışan yüzlerce muhabirin çatışma bölgelerinde hayatını kaybettiğine dikkat çekti ve ekledi:

"Medyanın bağımsız haber yapma dışında bir rolü daha var. Her toplumda, her konuda kutuplaşmanın odluğu bir dönemde bu, daha da önem kazanıyor. İslamofobi, nefret söylemi ve ayrımcılık, siyaset, toplum ve medyada hızla yayılıyor. Bu gibi söylemler, diyalog yerine monolog yaratıyor ve bizi sorunların çözümünden daha da uzaklaştırıyor."

"Doğan ailesi olarak, ülkemizde bağımsız gazeteciliğe sadık olmayı sürdürüyoruz" diyen Vuslat Doğan Sabancı, "BM'ye gazetecileri korumaya yönelik gerçekleştirdikleri eylemler ve çabalar için teşekkür ederim... Ancak hükümet, iş liderleri, sivil toplum, hepimizin bu konuda çalışmaya devam etmesi, hepimizin çaba göstermesi gerekiyor" diye ekledi

Medyanın "farklı seslerin kendilerini ifade edeceği bir alan" yaratabilme gücü olduğunu belirten Vuslat Doğan Sabancı, gazeteciliğin ifade özgürlüğünün yanında "barış, toplumsal harmoni ve uzlaşma" ortamına katkıda bulunduğunu söyledi.

Vuslat Doğan Sabancı konuşması sırasında ayrıca, Doğan Haber Ajansı muhabiri Nilüfer Demir'in, dört yaşında cansız bedeni Bodrum kıyılarına vuran Suriyeli Alan Kurdi'yi görüntülediği fotoğrafını hatırlattı. Alan'ın bu fotoğraf ile mültecilere yönelik insani krizin de sembolü olduğunu vurgulayan Vuslat Doğan Sabancı, bu fotoğrafın dünyaya, BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin "herkesin onurlu yaşamaya hakkı vardır" ifadesini hatırlattığını belirtti.

Vuslat Doğan Sabancı, "Bu örnek ve daha bir çoğu, basının insani konulardaki önemli rolünü, ayrıca basın ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliği içinde dünyaya barışı getirmesinin her zamankinden daha fazla gerektiğini gösteriyor" dedi.

Panelde konuşmacı olarak yer alan UNESCO Direktörü Irina Bokova, "BM olarak görevimiz ifade özgürlüğü ve bilgi edinme özgürlüğüne katkıda bulunmak" dedi ve ekledi:

"İyi yönetişim, hukukun üstünlüğü çok önemli kavramlar; bunları 2030 sürdürülebilir kalkına hedefleri için de mihenk taşı olarak görüyoruz. Çatışma ortamında riskleri azaltmak medya açısından son derece önemli. Kriz sırasında medyanın rolü, bilginin paylaşılmasını sağlıyor ve karar mekanizmalarına etki ediyor."

Son on yılda 825 gazeteci, bu sene ise 50 gazetecinin hayatını kaybettiğini söyleyen Bokova, "Kriz ortamında birçok can kaybediliyor; ancak, yerli gazeteciler en büyük hedef haline geliyor" dedi. Bokova, yabancı muhabirlerle karşılaştırıldığında yerel gazetecilerde 14 kat daha fazla ölümler olduğunu ifade etti.

UNESCO Direktörü Bokova, "Cezasızlık durumu daha kötüleşiyor. 10 vakadan 9'unda gazetecilerin ölümünden sorumlu olanlar hiçbir zaman cezalandırılmıyor" dedi. Bokova ayrıca, "Bütün taraflar, gazetecilerin güvenliği ve cezasızlık konusunda harekete geçirilen eylem planını desteklemeye davet ediyorum" diye çağrı yaparak, daha derinlemesine bilgi paylaşımının faydalı olacağını sözlerine ekledi.

(Fotoğraflı)

- Usta

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Medyanın Rolü, Bu Gibi Kriz Dönemlerinde Daha da Hayati Bir Konu Haline Geliyor' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İstanbul Beykoz'da Ambulansa Yol Vermeyen Sürücüye Cezai İşlem
  15:10 İstanbul Beykoz'da Ambulansa Yol Vermeyen Sürücüye Cezai İşlem

  İstanbul Beykoz'da ambulansa yol vermeyen ve ambulans sürücüsü ile sağlık görevlilerine küfür eden sürücüye 29 bin 530 TL para cezası kesildi. Olayla ilgili yapılan incelemelerde araç sürücüsüne trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek, geçiş üstünlüğünü engellemek ve saygısızca araç kullanmak gibi suçlamalar yöneltilerek cezai işlem uygulandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da olaya ilişkin paylaşım yaparak sürecin uyarıcı olacağını belirtti.

 • Haziran 2024'te Hangi Android Telefonlar Tanıtılacak?
  15:09 Haziran 2024'te Hangi Android Telefonlar Tanıtılacak?

  Bugün Oppo, Huawei, Honor ve vivo'nun beklenen akıllı telefon modelleri için tarih verildi. Digital Chat Station tarafından gelen bilgiler, markaların uzun süredir konuşulan modellerini hemen hemen aynı tarihte piyasaya süreceğini bildiriyor. Haziran ayında tanıtılacak olan modeller arasında vivo S19, Huawei Nova 13, Oppo Reno 12 ve Honor 200 serisi bulunuyor.

 • Apple Watch, Boğulma Durumunda Yardım Çağırmak İçin Yeni Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor
  15:09 Apple Watch, Boğulma Durumunda Yardım Çağırmak İçin Yeni Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor

  Apple, kullanıcının boğulmakta olup olmadığını tespit etmek ve otomatik olarak yardım çağırmak için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Apple Watch'un kullanıcıların kalp atışını daha fazla izlemesini sağlayan yeni bir patent alındı. Patent başvurusu, Apple Watch'un kalp atış hızını ve nabız oksimetresini incelemesini ele alıyor. Apple, bu sensörleri kullanarak kullanıcının hayati değerlerini ve davranışlarını izleyecek. Kalp atış hızı, kandaki oksijen seviyesi ve yüzme hareketi gibi ölçümler, kullanıcının sıkıntıda olup olmadığını anlamak için kullanılacak. Apple Watch, kullanıcı davranışının boğulmaya işaret edecek şekilde düzensiz olduğunu belirlemesi durumunda ise acil durumla bağlantı kuracak ve cankurtaran olarak belirlenen kişilere otomatik olarak uyarı gönderecek. Boğulma karşıtı özelliğin önümüzdeki modellerde sunulması bekleniyor.

 • İran, İsrail saldırısında kamikaze İHA ve balistik füze kullandı
  15:09 İran, İsrail saldırısında kamikaze İHA ve balistik füze kullandı

  İran, İsrail ile diplomatik ilişkilerinin gerilmesi sonrasında düzenlediği hava saldırısında kamikaze İHA ve balistik füze kullandığını açıkladı. İsrail ve Ürdün hava savunma sistemleri saldırıyı engelledi. Balistik füzeler, uzun menzilli hedeflere yönelik askeri araçlar olarak bilinirken, kamikaze İHA'lar ise kendilerine verilen hedeflere doğrudan yönlendirilerek saldırı gerçekleştiren ve görevlerini tamamladıktan sonra yok olan özel bir teknolojiye sahiptir.

 • Bitcoin Fiyatı Yüzde 10 Değer Kaybetti
  15:09 Bitcoin Fiyatı Yüzde 10 Değer Kaybetti

  Kripto para dünyasında çalkantı yaşanmaya devam ediyor. Bitcoin, sadece birkaç saat içerisinde yüzde 10'a yakın değer kaybetti ve fiyatı 62 bin dolara kadar düştü. Analiz firmaları artan volatiliteye ve aşağı yönlü riske işaret ediyor. Diğer popüler kripto paralar da değer kaybetti.

 • Çankırı'da orman yangını
  15:08 Çankırı'da orman yangını

  Çankırı-Kastamonu karayolunda çıkan orman yangını, ekiplerin müdahalesiyle büyümeden söndürüldü. Olay, Çankırı-Kastamonu karayolunda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, ağaçlık alanda bilinmeyen sebeple yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma ve itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile yangın büyümeden söndürüldü.

 • Lübnanlılar Ramazan Bayramını kutlamak için göç etti
  15:07 Lübnanlılar Ramazan Bayramını kutlamak için göç etti

  Hizbullah ve İsrail ordusu arasındaki çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilen Lübnanlılar, Ramazan Bayramı'nı kutlamak için sahil kenti Sur'da bir eğlence parkı ve halk pazarı kurdu. Göç eden Lübnanlılar, inançlarının Allah'a ve topraklarına olduğunu belirterek ülkelerinde kararlı olduklarını ifade etti.

 • İYİ Parti ve BBP Meclis Üyeleri CHP'ye Geçti
  15:07 İYİ Parti ve BBP Meclis Üyeleri CHP'ye Geçti

  Adana'nın Kozan ilçesinde İYİ Parti ve BBP meclis üyeleri istifa ederek CHP'ye geçti. Kozan Belediyesi meclis üyesi sayısı CHP'nin lehine arttı.

 • Avcılar'da Kadın, Erkek Arkadaşını Bıçakladı
  15:06 Avcılar'da Kadın, Erkek Arkadaşını Bıçakladı

  Avcılar'da bir müzikli eğlence mekanında yaşanan olayda, öfkeli bir kadın erkek arkadaşını bıçakladı. Güvenlik kamerası tarafından kaydedilen görüntülerde, diğer müşterilerin olaya rağmen eğlenceye devam ettiği görüldü. Kadın gözaltına alınırken, erkeğin hayati tehlikesinin olmadığı belirtildi.


Advertisement