MHP'den 'Kenan Evren' İsminin Değiştirilmesine Ret - Son Dakika
Güncel

MHP'den 'Kenan Evren' İsminin Değiştirilmesine Ret

MHP\'den \'Kenan Evren\' İsminin Değiştirilmesine Ret

12 Eylül darbesinin tartışıldığı Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Kenan Evren Bulvarı'nın isminin değiştirilmesi gündeme geldi.

12.09.2013 16:08

12 Eylül darbesinin tartışıldığı Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Kenan Evren Bulvarı'nın isminin değiştirilmesi gündeme geldi. MHP grubu, bulvarın isminin değiştirilmesine karşı çıkacaklarını açıkladı.

Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı 4. oturumu, meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Meclis Başkan Vekili Halim Tüm'ün yönettiği oturum, 12 Eylül darbesinin yıldönümüne denk gelince, gündeme de darbe tartışmaları hakim oldu.

Toplantıda gündem dışı söz alan CHP'li Bekir Sıtkı Özer, 12 Eylül askeri darbesinin ardından, iş başına gelen sivillerin hala o dönemin yasaları ile ülkeyi yönettiklerine dikkat çekti. Özer, dönemin Siyasi Partiler Kanunu'nun ve seçim yasalarının aynı şekilde devam etmesinden yakındı. Yüzde 10'luk seçim barajını da eleştiren Özer, "Bu yasaları değiştirmedikten sonra hangi anayasayı yaparsanız yapın, sağlıklı bir demokrasiyi oluşturmak mümkün değil. O yasalarla hala Türkiye'nin yönetilmesi ayıbı yaşanıyor. Allah bir daha 12 Eylüller göstermesin" dedi.

Özer'in ardından söz alan AK Parti Meclis Üyesi Abdullah Doğru, darbe yapanları ve darbeyi alkışlayanları lanetlediklerini ifade etti. 12 Eylül'deki askeri darbe yönetiminin başındaki Kenan Evren'in isminin, Adana'daki bir bulvarda bulunmasını eleştiren Doğru, "Bu hepimizin ayıbı. Bu konuda bazı STK'ların buranın isminin 'Rabia' olmasına yönelik teklifleri var. Ben tabi tüm partilerin ortak alacağı bir isimin doğru olacağından inananlardanım ama bu bulvarın isminin ivedi şekilde değiştirilmesi gerekir" diye konuştu. Doğru'nun sözleri üzerine söz alan CHP'li Özer, daha önce söz konusu bulvarın isminin değiştirilmesini teklif ettiğini hatırlatarak, "Teklifi getirin, bu bulvarın ismini 'demokrasi' olarak değiştirelelim. Getirin, hemen oylayalım" ifadelerini kullandı. Doğru da bu teklifin yönetim tarafından getirileceğini hatırlatarak, kendilerinin de bulvarın ismini değişmesinden yana olduklarını kaydetti.

MHP Grup Sözcüsü Mustafa Kızılelma ise yaptığı konuşmasında, MHP grubu olarak Kenan Evren Bulvarı'nın isim değişikliğine karşı çıkacaklarını açıkladı. Kızılelma, "Sivil toplum kuruluşlarının bulvarın ismi 'Rabia' olsun şeklinde talepleri varmış. Kerkük'te Musul'da Türkler katledilirken, Mısır'daki Müslüman kardeşlerimiz çıkıp da ağladılar mı yürüyüş yaptılar mı? Grup olarak bulvarın isminin değişmesini istemiyoruz. Orada binlerce vatandaş, esnaf, basılı evraklar var" şeklinde konuştu.

AK Partili Necati Cengiz de Kenan Evren Bulvarı'nın yanı sıra Cemal Gürsel Caddesi'nin de isminin değiştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Meclis toplantısı, gündem maddelerine ilişkin komisyon raporlarının oylanması ile devam etti. - ADANA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel MHP'den 'Kenan Evren' İsminin Değiştirilmesine Ret - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement