Bakanlık duyurdu, kurallar artık çok katı! Bundan böyle her önüne gelen özel eğitim okulu açamayacak - Son Dakika
Güncel

Bakanlık duyurdu, kurallar artık çok katı! Bundan böyle her önüne gelen özel eğitim okulu açamayacak

Bakanlık duyurdu, kurallar artık çok katı! Bundan böyle her önüne gelen özel eğitim okulu açamayacak

Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim okullarının açılışına sınırlama getirdi. Buna göre, her ilçede özel eğitim ihtiyacı olan birey sayısı esas alınarak okul açılabilecek. Ayrıca, kameralı görüntüleme sistemlerinin devamlılığı için ilave tedbirler alınacak.

14.06.2024 17:04

Özel eğitim okullarının özel eğitim ve rehabilitasyon birimleri ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin ilçelerdeki sayıları belirlenirken her yıl ocak ayının ilk iş günü, MEBBİS-RAM modülünde ilçelerdeki destek eğitimi almasına karar verilen özel eğitim ihtiyacı olan birey sayısı esas alınacak.

İHTİYAÇ SAYISI KADAR OKUL AÇILABİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Bakanlıktan değişikliğe ilişkin alınan bilgiye göre, özel eğitim okulunun özel eğitim ve rehabilitasyon birimleri ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin açılışına sınırlama getirildi.

Özel eğitim okullarının özel eğitim ve rehabilitasyon birimleri ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin ilçelerdeki sayıları belirlenirken her yıl ocak ayının ilk iş günü, MEBBİS-RAM modülünde ilçelerdeki destek eğitimi almasına karar verilen özel eğitim ihtiyacı olan birey sayısı esas alınacak.

Bu yıl için açılacak kurum sayısı 10 iş günü içinde Bakanlıkça belirlenecek ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün internet sayfasında yayımlanacak.

13 Eylül 2023'ten önce özel eğitim okulunun özel eğitim ve rehabilitasyon birimi veya özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi açmak veya kurum nakli için sağlık ve itfaiye raporları belgelerinden herhangi birini almak üzere başvuranlar ya da inşaat ruhsatı alanlar veya milli eğitim müdürlüklerinde kurum açma ve kurum dönüşümü başvurusunda bulunanlar, ilgili mevzuatında belirlenen şartları yerine getirmeleri kaydıyla, kurum açılış işlemlerini herhangi bir sınırlama olmadan tamamlayabilecek.

ÜCRETSİZ OKUYAN BİREYLER

Ücretsiz okutulan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin Özel Eğitim Modülündeki kayıtları ile ilgili düzenleme de yapıldı. Bu kapsamda bir aylık sürede herhangi bir nedenle destek eğitimi almayanların yerine, kurum tarafından şartları taşıyan başka bir öğrenci geçici olarak belirlenecek.

Ücretsiz okutulanlar listesinde yer alan bireyin kurumdan kaydı silindikten sonra yeniden aynı kuruma kayıt edilmesi halinde ise özel eğitim ihtiyacı olan öğrenci yeniden ücretsiz okutulanlar listesine dahil edilecek. Yönetmeliğin 25'inci maddesinde yapılan düzenleme ile özel eğitim ihtiyacı olan bireyler ile eğitim personelinin ders devam takiplerinin gerçekleştirilmesi için kurulan kameralı görüntüleme sistemlerinin kesintisiz çalışmasını sağlamak üzere kurumların alması gereken önlemler belirlendi.

Bakanlık duyurdu, kurallar artık çok katı! Bundan böyle her önüne gelen özel eğitim okulu açamayacak

KAMERALI GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİNE İLAVE TEDBİRLER

Buna göre özel eğitim ve rehabilitasyon birim ve merkezleri kameralı görüntüleme cihazının doğru ayarlandığı, düzgün çalıştığı ve eksiksiz kaydettiğine dair günlük imzalı bir kontrol listesi tutacak. Kameralı görüntüleme cihazının bozulması veya çalınması nedeniyle görüntülerin kaybolmasını önlemek amacıyla harici veya internet tabanlı bulut depolama sistemi kullanma, elektrik kesintilerine karşı elektrik hattını kesintisiz güç kaynağı ile besleme ve kamerayı UPS ile koruma veya jeneratör bulundurma gibi alternatif tedbirler alınacak. Belirlenen önlemleri almayan kurumların kameralı görüntüleme sistemleri ile ilgili yaşayacakları aksaklıklar mücbir sebep olarak değerlendirilmeyecek.

EVDE DESTEK EĞİTİMİNDE GÖREVLİ PERSONELİN DERS SAATLERİNE GÜNCELLEME

Resmi Gazete'de ilgili yönetmelikle ilgili yapılan değişiklikle, evde destek eğitimine yönelik de düzenleme gerçekleştirildi. Bu çerçevede bedensel yetersizliği olan ve en az 12 hafta süreyle destek eğitimi almak üzere ilgili kanun kapsamındaki kurumlardan yararlanamayacağı ya da yararlanmasının sağlığı açısından risk oluşturacağı Durum Bildirir Sağlık Kurulu raporunda belirtilen öğrencilere, kendisinin veya velinin yazılı talebi ile evde destek eğitim hizmeti verilebilecek.

Bu düzenleme ile eğitimin içeriği, eğitim süresince kullanılacak materyal de açıklanmış olup ayrıca evde destek eğitiminde görevli eğitim personelinin ders saatleri belirlendi. Eğitim personelinin o gün içindeki diğer ders saatleri özel eğitim ihtiyacı olan bireyin ikamet adresi ve kurum arasındaki ulaşım süresi dikkate alınarak programlanacak olup, bu program Özel Eğitim Modülüne işlenerek ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından onaylanacak.

Evde destek eğitimi vermek üzere görevlendirilen eğitim personeline o gün içinde, evde destek eğitimi planlanan saatten bir önceki ve bir sonraki saat için destek eğitim görevi verilmeyecek. Kurumlara uygulanacak idari yaptırımlarda da düzenlemeye gidildi. Buna göre ödeme şartlarını taşımadığı tespit edilen kurumlara ödeme yapılmamış olması halinde, ilgili hükümler doğrultusunda brüt asgari ücretin 5 katı idari para cezası uygulanacak.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bakanlık duyurdu, kurallar artık çok katı! Bundan böyle her önüne gelen özel eğitim okulu açamayacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (5)

  • Hasan Arguner: Anlat anlat güzel oluyor.... 1 0 Yanıtla
  • Ahmed Mehmed: Bakanlık özel okullar yüzde 57 zam yapabilir dedi adamlar yüzde 300 zam yapıyorlar. isteyen okul açamayacakmış. Bakanlık bostan korkuluğu olduktan sonra okul açılsa ne olur açılmasa ne olur 1 0 Yanıtla
    Cht Unr: özel okullar kapatılmalıdır herkese eşit eğitim parası olan ile olmayanın eşit şekilde eğitim ülkeyi kalkindirir 0 0
  • Gökçen Bilge ÖZDEMİR KARAOĞLU: Bir de o özel eğitim kurumlarında eğitim alacaklara bedava eğitim alsın diye (nasılsa kurum devletten parasını alıyor) hastaneler ile anlaşıp RAM raporu nasıl çıkartıyorlar onu araştırın. Kimsenin bu çocukların RAM raporuna ihtiyacı gerçekten var mı yok mu önemsediği yok. Ailelerde zaten bedava olsun da isterse çocuğuma bu rapor çıksın önemli değil gözüyle bakıyor. Herkes birilerini dolandirma peşinde. Zor düzeliriz böyle zorrrrr 0 0 Yanıtla
  • Recep Balcı: Her önüne gelen vurgun yolsuzluk yapıyor die düşünüyorum 0 0 Yanıtla

Advertisement