Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Sakarya Hendek'te Patlama Sonrası Anma Düzenlendi - Son Dakika

Sakarya Hendek'te Patlama Sonrası Anma Düzenlendi

Sakarya Hendek'te meydana gelen hava fişek fabrikası patlamasında hayatını kaybeden işçiler için aileler ve avukatlar tarafından anma düzenlendi. Ailelerin avukatı Can Atalay, patlamanın Türkiye'nin geleceğine yazılı davalar arasında olduğunu belirterek, işçi sağlığının ve yoksulluğun istismarının sona ermesini vurguladı. Üç yıl önce gerçekleşen patlamada hayatını kaybeden işçilerin aileleri, adalet taleplerini dile getirdi.

03.07.2023 - 16:41,

Sakarya Hendek'te, hava fişek fabrikasında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden işçiler için aileler ve avukatlar, fabrika sahasında anma düzenledi. Ailelerin avukatı Can Atalay, Silivri Cezaevi'nden gönderdiği mesajda; " Türkiye'nin geleceğine yazılı davalar var; Sakarya Hendek bunların en başta gelenlerinden. Türkiye'nin geleceğinde yurttaşın, işçinin canını sakınmayı en başa yazmak, yoksulluğun her türden istismarına son vermek var. Ateş düştüğü yeri yakıyor, işte buradalar, hala yanıyor. Ama bu insanlar, başka ateşler düşmesin diye feryatlarını herkese işittirdiler; cenazelerinin arkasından ne davayı ne de adalet mücadelesini eksik etmediler" dedi.

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda meydana gelen ve 7 işçinin hayatını kaybetmesine, 128 işçinin yaralanmasına neden olan patlamanın üzerinden üç yıl geçti. 7 işçinin hayatını kaybettiği fabrika önünde toplanan aileler anma düzenledi. Yakınlarını kaybeden aileler, "Hendek İçin Adalet", "Can Atalay'a Özgürlük" yazılı pankartlar ve Can Atalay'ın fotoğrafının bulunduğu dövizler taşıdı. Anmaya Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık'ın yanı sıra Sakarya il örgütü ve parti avukatları da katıldı.

"ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKIYOR, İŞTE BURADALAR, HALA YANIYOR"

Patlamaya ilişkin davada hayatını kaybeden işçilerin ailelerinin avukatı Can Atalay, Silivri Cezaevi'nden mesaj gönderdi. Can Atalay'ın avukatlarından Akçay Taşçı tarafından okunan mesajda şu ifadeler yer aldı:

"Biz; Ferizli'de, duruşma salonunda, işçi sınıfımızdan öğrendik. 'Hiçbir işin fıtratında ölüm yoktur; risk vardır, önlem vardır.' İnsan canını hiçe sayan, işçiyi en ucuz maliyet kalemi olarak görenin, imanının ancak paraya olduğunu biz Sakarya'da, fabrikanın önünde işittik. Türkiye'nin geleceğine yazılı davalar var; Sakarya Hendek bunların en başta gelenlerinden. Türkiye'nin geleceğinde yurttaşın, işçinin canını sakınmayı en başa yazmak, yoksulluğun her türden istismarına son vermek var.

Ateş düştüğü yeri yakıyor, işte buradalar, hala yanıyor. Ama bu insanlar, başka ateşler düşmesin diye feryatlarını herkese işittirdiler; cenazelerinin arkasından ne davayı ne de adalet mücadelesini eksik etmediler.

Erhan Ateş, Halis Yılmaz, Havva Çelik, Muhammet Seyfi Çanakçı, Ramazan Kor ve Sabahattin Tepeçınar; bu insanlar Türkiye'nin eşit, özgür ve adil geleceğine yazılılar."

Kaynak: ANKA
YORUMLAR

Son Dakika Güncel Sakarya Hendek'te Patlama Sonrası Anma Düzenlendi - Son Dakika


Advertisement