Sakarya, Kentsel Dönüşümde Örnek Oluyor - Son Dakika
Güncel

Sakarya, Kentsel Dönüşümde Örnek Oluyor

Sakarya, Kentsel Dönüşümde Örnek Oluyor

EMRE AYVAZ/UĞUR SUBAŞI - Sakarya'da kentsel dönüşüm kapsamında 666 dönüm alana inşa edilecek 4 bin konutluk projede tamamlanan 280 konutun tapuları dağıtılmaya başlandı.

02.11.2016 12:34

EMRE AYVAZ/UĞUR SUBAŞI - Sakarya'da kentsel dönüşüm kapsamında 666 dönüm alana inşa edilecek 4 bin konutluk projede tamamlanan 280 konutun tapuları dağıtılmaya başlandı.

İlçenin Yenimahalle ve Küpçüler mahallelerinde yürütülen ve 9 etaptan oluşan "Erenler Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi" kapsamında, bulvar ve ticaret alanları, iş yerleri, kafe, restoran, gezi alanları, giyim mağazaları, 10 katlı bir otel ve içinde konferans salonları, kütüphane ve 5 bin kişilik caminin bulunduğu külliye yapılacak.

Yaklaşık 44 dönüm üzerine inşa edilen, içinde ticaret merkezi, spor salonu, sosyal alan ve oyun parkının da bulunduğu projenin 280 konutluk birinci etabı tamamlandı. 93 metrekareyle 139 metrekare arasında değişen, 2+1 ve 3+1 şeklinde inşa edilen dairelerin tapuları hak sahiplerine dağıtılmaya başlandı.

Proje kapsamında yer alan ve 34 dönüm alan üzerinde 144 bağımsız bölümden oluşan dubleks ve tribleks dairelerin bulunduğu "Roman Konutları" etabının ihalesi de yarın yapılacak. 1 ticaret binası ve kültür merkezinin de inşa edileceği yapım ihalesinin ardından inşaatlara başlanılacak.

"Son iki etabı vurucu nokta olduğu için en sona bıraktık"

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de dönüşümü yapılan ilk noktanın burası olduğunu söyledi.

Projede TOKİ ile çalışmadıklarına işaret eden Öztürk, şunları kaydetti:

"Kentsel dönüşüm alanımız 9 etaptan oluşuyor. Adını Roman Konutları koyduğumuz ikinci etabın 144 konutluk ihalesi 3 Kasım'da olacak. Bununla birlikte bin 71 konutluk proje alanımızın her şeyi bitti, bakanlıkça onaylandı sadece kamulaştırmayla ilgili bir sıkıntımız var onu hallettiğimiz gibi onunla ilgili de ihaleye çıkacağız. 4, 5, 6 ve 7. etapların da proje ihalesi yapıldı. Olağanüstü bir şey olmazsa projeler bize gelmiş olacak. Son iki etabı vurucu nokta olduğu için en sona bıraktık."

Proje kapsamında başta sosyal kültürel alanlar olmak üzere, ticarete yönelik mekanlar oluşturduklarını anlatan Öztürk, 10 katlı otel projesinin bakanlıkça onaylandığını, 14 dönümlük alanda içinde konferans salonları ve 5 bin kişilik caminin de bulunduğu bir külliye yapacaklarını kaydetti.

Tamamlanan ilk etaptaki 280 konuttan 90'ını hak sahiplerine teslim ettiklerini, ikinci etapta yıkacakları konutların sahiplerine de 102 konut vereceklerini belirten Öztürk, satmaktan ziyade yap-yık modeli uyguladıklarını, hiç bir vatandaşı mağdur etmediklerini dile getirdi.

Öztürk, yarın ihale edilecek Roman Konutlarına ilişkin bilgi verirken de "İlçemizde 2 bine yakın Roman vatandaşlarım var. Dolayısıyla bizim burada bir çalışma yapmamız gerekiyordu kaldı ki Roman vatandaşlarımızın yaşadığı alanın hemen hemen tamamı proje kapsamında. Romanların yaşam tarzları belli. Basamak dahi istemiyorlar direk eve girebilmek için. Bu çerçevede onlara rahat yaşayabilecekleri konutlar üretiyoruz." dedi.

Cavit Öztürk, 666 dönüm alan üzerindeki proje bittiği zaman Erenler'in Türkiye'nin her yerinde anılır hale geleceğini ifade ederek, "Türkiye'nin neresinde kentsel dönüşüm yapılırsa yapılsın bakanlık ilgili belediyeleri bize yönlendiriyor." diye konuştu.

"Romanlar memnun"

Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tanyel de Sakarya'da 19 noktada yaklaşık 38 bin Roman vatandaşının yaşadığını söyledi.

Devletin Romanlara yaklaşımının kendilerini memnun ettiğini dile getiren Tanyel, "Erenler Belediyesinin başlattığı kentsel dönüşüm sadece Romanlara yönelik değil. Proje kapsamında, Romanların sosyal kültürel yaşantısına uygun evlerin yapılacağında hemfikiriz. Her insan çocuklarının rahatça oynayabileceği, gezebileceği rahat ve uygun ortamlar olmasını ister. Şu anda bizim bulunduğumuz noktalarda bu mümkün olmuyor, çarpık kentleşme var." diye konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Sakarya, Kentsel Dönüşümde Örnek Oluyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement