"Shakespeare" Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde - Son Dakika
Güncel

"Shakespeare" Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde

"Shakespeare" Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi\'nde

Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde, Azerbaycanlı oyun yazarı Elçin'in yazdığı "Shakespeare" adlı oyunla perde diyor.

19.12.2013 08:51  Güncelleme: 08:50

İBB Şehir Tiyatrolarının Yeni Oyunu; "Shakespeare" Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde

Her ay yeni oyunlarla seyircinin karşısına çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 26-29 Aralık 2013 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde, Azerbaycanlı oyun yazarı Elçin'in yazdığı "Shakespeare" adlı oyunla perde diyor.

İBB Şehir Tiyatroları'nın yeni oyunu "Shakespeare"de Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde kendi düş dünyalarından yaşamı yorumlayan hastalarla, onları anlamaya çalışan iç çelişkiler içindeki hekimler, sistemin eksikliğinden yararlanan personelin ilişkileriyle süre giden yaşantı, yeni bir hastanın aralarına katılmasıyla değişime uğrar. Her biri tanınmış bir kişiliği temsil eden hastalar ile hastane çalışanları giderek William Shakespeare ve "Romeo ile Juliet" oyunu etrafında yaşama bakmaya başlarlar. Farklı gezegenlerden geldiğini düşünenler; Sarah Bernhardt, Stalin gibi tarihsel, sanatsal kimlikleri üstlenenler, bölünmüş kişilik dünyasında yaşayanlar ile konumuna, yaşam biçimine yabancılaşan çalışanların biçimlediği "Shakespeare" 19. yüzyılın sonundan günümüze dünya tarihinde yaşanan konuları paylaşıyor. İyiliğin, güzelliğin, ortak düşler kurmanın insanlığın kurtarıcısı olduğu düşüncesini işleyen "Shakespeare", komedyanın anlatım olanaklarından yararlanarak insanlığın sorunlarına dikkat çekiyor.

Daha önce Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen "Yıldızlar Altında Cinayet-Katil" oyunuyla tanıdığımız Elçin'in yazdığı "Shakespeare" adlı oyunu Melahat Abbasova yönetti. Sahne tasarımını Ayhan Doğan'ın, kostüm tasarımını Emra Albayrak Şahin'in, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan'ın ve dramaturgluğunu Hilmi Zafer Şahin'in üstlendiği oyunda rolleri; Sezai Aydın, Selma Kutluğ, Ertuğrul Postoğlu, Murat Coşkuner, Meriç Benlioğlu, Elçin Etamgüç, Nevzat Çankara ve Özgür Dağ paylaşıyor.

Not: 24-25 Aralık 2013 tarihlerinde saat 20.00'de genel prova yapılacaktır. Görüntü almak ve röportaj yapmak isteyenler İBB Şehir Tiyatroları basın bürosu ile irtibata geçebilirler.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Shakespeare' Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement