Sinsi Hastalık "Koah" - Son Dakika
Güncel

Sinsi Hastalık "Koah"

Sinsi Hastalık "Koah"

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd.Doç.Dursun Ali Sağlam, KOAH'ın fark edilemeyen bir hastalık olduğunu söyledi.

23.03.2013 12:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dursun Ali Sağlam, KOAH'ın fark edilemeyen bir hastalık olduğunu söyledi.

Dünyada dördüncü Türkiye'de ise üçüncü ölümcül hastalık olarak bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığında (KOAH) kapalı ortamlarda sigara içilmesinin yasaklanmasının ardından azalma söz konusu olduğu bildirildi. Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dursun Ali Sağlam, KOAH'a hem dünya da hem de Türkiye de yeteri kadar tanı konulamamakta olduğunu vurguladı. KOAH'ın fark edilemeyen bir hastalık olduğunun altını çizen Sağlam, "Hava yollarının tıkanmasıyla ortaya çıkan bu rahatsızlık erken teşhis konulmasa ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Aslında 40 yaş üstünde sigara içen bireylerde özellikle yaklaşık olarak dünya da ve Türkiye de yüzde 20'ler seviyesindedir. Bu oran gerçekten yüksek bir orandır. Ancak şunu söylemek lazım ki hem dünya da hem de Türkiye de KOAH'a yeteri kadar tanı konulamamakta. Fark edilemeyen bir hastalık. Zaman içerisinde gelişerek hava yolu sınırlaması yavaş yavaş oluştuğu için özellikle sigara içen bireylerde veya iç ortam hava kirliliğine ya da dış ortam hava kirliliğine maruz kalan kişilerde bu süreç 10-15-20 yılı bulabilmekte. Dolayısıyla hastalar hastalıklarını fark edememekteler. KOAH hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir bir hastalıktır" dedi.

KOAH'tan korunmak için sigara içilmemesi, bunun yanında iç ortam hava kirliliğinden uzak durulması uyarısında bulunan Sağlam, "Bu iç ortam hava kirliliği de olabilir dış ortam hava kirliliği de olabilir. KOAH hastalığının tedavisi birkaç basamaktan oluşmakta. Bir tanesi nedenlerinin ortadan uzaklaştırılması işte sigaranın bırakılması. Toz ve partikül maruziyetinin ortadan kaldırılması. Tanı konmuş hastalarda ilaç tedavisi gerekebilir. Dünya da dördüncü Türkiye'de üçüncü ölüm sebebi hastalık olarak göze çarpmaktadır. Önemli bir iş gücü kaybı aynı zaman da önemli bir ekonomik yük oluşturmaktadır" diye konuştu. - TOKAT

Kaynak: İHA

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İstanbul Şişli'deki Zorlu Holding binasına silahlı saldırı
  06:09 İstanbul Şişli'deki Zorlu Holding binasına silahlı saldırı

  İstanbul Şişli'de bulunan Zorlu Holding binasına kişi veya kişiler tarafından silahla ateş açıldı. Kurşunlar binanın camlarına isabet ederken içeride kimsenin olmaması olası bir faciayı önledi. Polis ekipleri saldırıyı gerçekleştiren kişi veya kişileri arama çalışmalarını sürdürüyor.

 • İzmir'de bir tekstil atölyesinde çıkan yangın bitişik binaya sıçradı
  06:06 İzmir'de bir tekstil atölyesinde çıkan yangın bitişik binaya sıçradı

  İzmir'in Konak ilçesinde bulunan bir tekstil atölyesinde çıkan yangın, bitişikteki binaya da sıçradı. Yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü ancak tekstil atölyesi kullanılamaz hale geldi ve binada hasar oluştu. Yangının çıkış sebebi henüz belirlenemedi ve soruşturma başlatıldı.

 • İzmir Konak'ta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü
  05:28 İzmir Konak'ta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü

  İzmir'in Konak ilçesinde bulunan bir tekstil atölyesinde çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangın, tekstil malzemelerinin tutuşmasıyla büyüyerek bitişiğindeki binaya da sıçradı. İhbar üzerine olay yerine sağlık, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaklaşık 2 saat süren yoğun çalışmalar sonucunda yangın kontrol altına alındı. Yangın sonucunda tekstil atölyesi kullanılamaz hale gelirken, binada da hasar meydana geldi.

 • Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi
  04:52 Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi

  Fatih'te yaşanan olayda, psikolojik sorunları olan bir kişi, üst komşusunun çıkardığı sesten rahatsız olduğu için balyoz ve matkapla kapıyı kırmaya çalıştı. Başarılı olamayınca da kapıyı ateşe verdi. Polis, itfaiye ve özel harekat polisleri olaya müdahale ederek saldırganı etkisiz hale getirdi. Olay anı cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

 • Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı
  04:42 Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı

  Aksaray'da bir otomobilin aniden önüne geçmesi sonucu fren yapan bir tıra, arkadan gelen yolcu otobüsü çarptı. Çarpmanın etkisiyle otobüs kontrolden çıkarak bir fabrikanın bahçe duvarına çarptı. Kazada otobüs sürücüsü ve 7 yolcu olmak üzere toplam 8 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, tır ve otomobil sürücüsü gözaltına alındı. Kazayla ilgili tahkikat başlatıldı.


Advertisement