Sultan Abdülaziz Resimleri Sergisi Açılıyor - Son Dakika
Güncel

Sultan Abdülaziz Resimleri Sergisi Açılıyor

Sultan Abdülaziz Resimleri Sergisi Açılıyor

'Eskizlerden Tablolara Ressam Sultan Abdülaziz' sergisi, 5 Ekim Cumartesi günü Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde açılıyor.

04.10.2013 15:30  Güncelleme: 16:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği'nden Selman Gemuhluoğlu Bey ile, koordinatörlüğünü yaptığı ve 5 Ekim Cumartesi günü açılışı yapılacak olan "Eskizlerden Tablolara Ressam Sultan Abdülaziz" sergisini konuştuk.

Sultan Abdülaziz resimleri sergisi nereden aklınıza geldi?

Polonya'da bir müzede Sultan Abdülaziz eskizlerinden oluşan bir albüm olduğu dar bir çevrede biliniyordu. Bunları getirmek için Polonya Kültür Bakanlığı ve Krakow Müzesi ile temaslarımız oldu. Eskizlerin yüksek çözünürlüklü fotoğrafları gelince bazı uzmanlarla istişarelerde bulunduk. Sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu bu eskizlerle Dolmabahçe Sarayı koleksiyonlarında bulunan bazı imzasız tabloların ilişkili olduğunu ifade etti. Bunun üzerine Dolmabahçe Sarayı'ndakisöz konusu tabloları da sergiye katmak için harekete geçtik. Harbiye Askeri Müzesi ile de görüştük. Böylece sergi konsepti genişlemiş oldu. Mehmet Lütfi Şen serginin küratörlüğünü üstlendi. Farklı bir boyut olarak, Emre Barça bir "video mapping" uygulaması gösterilmesini sağlayacak. Yine Sultan Abdülaziz'in besteleri, neyzen Nurullah Kanık ve ekibi tarafından açılışta seslendirilecek, böylece padişahın sanatçı kişiliği bir bütün olarak ortaya konmuş olacak.

Sizce Sultan Abdülaziz gerçekten bir ressam mı?

Projenin koordinatörü olarak şunu söyleyebilirim: Polonya'daki müzede bulunan albümdeki eskizler Sultan Abdülaziz'in, bunda bir kuşku yok. Eskizlerle Türkiye'deki müzelerde bulunan bazı yağlı boya tabloların örtüştüğü de aşikâr. Dolayısıyla Sultan Abdülaziz'in imzasız olan bazı tabloların yapılmasında azımsanamayacak ciddi bir katkısı olduğu söylenebilir.

Ayrıca bu tabloların bazılarında tablo isimleri resmin sağ üst tarafına Osmanlıca yazılmış ki eskizlerde de aynı tablo isimlerinin padişahın el yazısıyla yazılmış olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Kanaatimce sergi açısından eskizler tablolardan daha değerli. Tablolar da belli bir düzeyin üstünde ama Sultan Abdülaziz'in eskizlerindeki tasavvur gücü ve çizgilerindeki hareketlilik çok çarpıcı. Sanat tarihçisi değilim ama padişahın pekala ressam olduğunu söyleyebiliriz.

Sergiyle ilgili ne gibi tepkiler bekliyorsunuz?

Bir padişahın sanatçı kimliğinin resimle ilgili yönünü, olabildiğince geniş bir çerçevede ortaya koymaya çalıştık. Sergisanatseverlerin gündemine girebilirse ve daha kapsamlı araştırmalara yol açarsa, ne mutlu bize. Son sözü onlar söyleyecek.

Sergi ne zamana kadar açık kalacak?

Sergi 5 ile 20 Ekim tarihlerinde Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde açık kalacak. 8 Ekim bayramın birinci günü olduğu için kapalı olacak ama 20 Ekim'e kadar pazartesi günleri hariç her gün ziyaretçilere açık.

Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği olarak başka projeleriniz var mı?

Birçok projemiz var ama kısıtlı imkânları aşarak gerçekleştirmek kolay olmuyor. Bu sergideki katkılarından ötürü TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Küçükçekmece Belediyesi'ne müteşekkiriz.

Sergi açılışı 5 Ekim Cumartesi saat 17.00'de yapılacak. Beşiktaş'ta Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'ndeki sergi Pazartesi günleri hariç her gün 09.00 – 17.30 saatleri arası görülebilir.

Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel Sultan Abdülaziz Resimleri Sergisi Açılıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Aksaray'da Alkollü Sürücüye Cenaze Bahanesi Geçmedi
  02:41 Aksaray'da Alkollü Sürücüye Cenaze Bahanesi Geçmedi

  Aksaray'da polis uygulamasına takılan ve 'Cenazeden geliyorum' diyen sürücü, alkollü çıktı. Alkollü sürücü, polis ekiplerine özür dileyerek cezadan kurtulmak istese de 6 bin 439 TL ceza kesildi ve ehliyetine 6 ay el konuldu.

 • Evlenme vaadiyle dolandırıcılık yapan kadın yakalandı
  01:15 Evlenme vaadiyle dolandırıcılık yapan kadın yakalandı

  Kayseri'de bir kişiyi evlenme vaadiyle 126 bin TL dolandırdığı tespit edilen kadın polis ekiplerince yakalandı. İstanbul'a gitmek üzere olan 3 şüpheli de operasyonla yakalandı. Tutuklanan kadın cezaevine teslim edildi.

 • Meizu, amiral gemisi serisini genişletmek için Meizu 21X'i tanıttı
  01:10 Meizu, amiral gemisi serisini genişletmek için Meizu 21X'i tanıttı

  Meizu, akıllı telefon operasyonlarını sonlandıracağını duyurmasına rağmen, Meizu 21X modeliyle amiral gemisi serisini genişletmeye hazırlanıyor. Çinli kaynaklara göre, Meizu 21X, Meizu için Fuzhikang Precision Electronics tarafından üretilen ve Snapdragon 8 Gen 3 işlemciyle güçlendirilen bir telefon olacak. Ayrıca, 66W hızlı kablolu şarj özelliği ve 5500mAh batarya kapasitesiyle geleceği belirtiliyor. Meizu, yeni modelin teknik özellikleri, fiyatlandırma ve lansman tarihi hakkında henüz bilgi vermedi.

 • Uğur Dündar, Metin Akpınar'ın kızı ve kardeşinin iddialarıyla ilgili yayın yasağı aldırdı
  01:09 Uğur Dündar, Metin Akpınar'ın kızı ve kardeşinin iddialarıyla ilgili yayın yasağı aldırdı

  Uğur Dündar, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Duygu Nebioğlu ve Dilara Gülatan'ın kendisine yönelik iddialarıyla ilgili haberlere yayın yasağı kararı aldırdığını belirtti. Dündar, daha önce yaptığı açıklamada babalık durumunun olmadığının Adli Tıp Kurumu tarafından ispatlandığını söylemişti. Mahkeme tarafından çıkarılan yayın yasağı kararı nedeniyle Dündar, iddiaları ve belgeleri şimdilik açıklamadığını belirtti.

 • Qualcomm, Snapdragon X için 24 Nisan'da etkinlik düzenleyecek
  01:09 Qualcomm, Snapdragon X için 24 Nisan'da etkinlik düzenleyecek

  Qualcomm, Windows bilgisayarlar için geliştirdiği Snapdragon X serisi işlemcilerini genişletmeye hazırlanıyor. Şifreli şekilde paylaşılan yeni bir etkinlik, Snapdragon X'e dikkat çekiyor. 15 saniyelik bir video yayınlayan şirket, duyurunun 24 Nisan'da yapılacağını belirtti. Etkinlikle ilgili ayrıntılar henüz bilinmiyor, ancak video Qualcomm'un planlarına dair spekülasyonları körükledi. Pek çok kullanıcı ilk masaüstü işlemcisi Snapdragon X Elite'e yönelik olduğunu düşünüyor. X Elite'den gücünü alan ilk Windows 11 bilgisayarların yaza kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 • Hakan Peker, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi
  01:09 Hakan Peker, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

  Ünlü şarkıcı Hakan Peker, İYİ Parti çatısı altında Safranbolu Belediye Başkan adayı olarak seçimlere katıldı ancak kazanamadı. Peker, seçim sürecinden sonra yaptığı açıklamada siyasetin herkesin hakkı olduğunu ve kaybetmekten çekinmediğini belirtti. Aday olduğu takdirde Safranbolu'yu kültür kenti yapmayı hedeflediğini söyleyen Peker, her zaman kazanmanın mümkün olmadığını ifade etti.

 • PlayStation'a özel Kena Bridge of Spirits oyunu Xbox'a geliyor
  01:09 PlayStation'a özel Kena Bridge of Spirits oyunu Xbox'a geliyor

  Kena Bridge of Spirits oyununun Xbox platformuna taşınacağı, oyunun derecelendirilmesiyle ortaya çıktı. Ember Lab tarafından geliştirilen oyun, PlayStation'a özel olarak çıkmıştı ve büyük beğeni toplamıştı. Xbox kullanıcıları da artık bu benzersiz maceraya katılabilecek.

 • Aydınlatma lambası alev alev yandı
  01:04 Aydınlatma lambası alev alev yandı

  Düzce'de fırtınanın etkisiyle aydınlatma direğindeki ampul patladı. Vatandaşlar tarafından söndürülen alev alev yanan ampul, itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındı.

 • Kayseri'de Evlenme Vaadiyle Dolandırıcılık Yapan Kadın Yakalandı
  01:02 Kayseri'de Evlenme Vaadiyle Dolandırıcılık Yapan Kadın Yakalandı

  Kayseri'de bir kişiyi evlenme vaadiyle 126 bin TL dolandırdığı tespit edilen kadın polis ekiplerince yakalandı. İstanbul'a gitmek üzere olan şüpheliler operasyonla yakalandı. Tutuklanan kadın cezaevine teslim edildi.

 • DEB Partisi ve EFA Gümülcine'de ortak etkinlik düzenledi
  00:48 DEB Partisi ve EFA Gümülcine'de ortak etkinlik düzenledi

  Batı Trakya'daki Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi ile Avrupa Hür İttifakı (EFA) Gümülcine'de ortak bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, DEB Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve diğer konuşmacılar, Batı Trakya Türk azınlığının sorunlarına dikkat çekti ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacaklarını belirtti. DEB'in kurulma amacının azınlık haklarına çözüm bulmak olduğunu vurgulayan Asafoğlu, EFA'nın desteğiyle Yunanistan'daki haksızlıkları tüm Avrupa'ya duyurabildiklerini ifade etti.

 • Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay: Belediyenin hiçbir geliri olmamış
  00:46 Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay: Belediyenin hiçbir geliri olmamış

  Manisa'nın Şehzadeler ilçesi Belediye Başkanı Gülşah Durbay, belediyenin hiçbir geliri olmadığını ve borçlarının büyük olduğunu açıkladı. Durbay, kreş çalışmalarına başladıklarını da belirtti.

 • Antalya Büyükşehir Belediyesi Kuvvetli Yağış ve Fırtınaya Hazır
  00:45 Antalya Büyükşehir Belediyesi Kuvvetli Yağış ve Fırtınaya Hazır

  Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün kuvvetli yağış ve fırtına uyarısıyla birlikte teyakkuza geçen Antalya Büyükşehir Belediyesi, 1200 personelle olası olumsuzluklara karşı hazır bekledi.


Advertisement