Suudi Arabistan'dan Diyanet'e En Disiplinli Hac ödülü - Son Dakika
Güncel

Suudi Arabistan'dan Diyanet'e En Disiplinli Hac ödülü

Suudi Arabistan\'dan Diyanet\'e En Disiplinli Hac ödülü

Türkiye'den Suudi Arabistan'a hac vizesi olmadan giden Türklerin kutsal topraklarda yaşadığı sıkıntıların yanında Diyanet'in kendi vatandaşlarını Suudilere şikayet ettiği yönündeki iddialar gündemdeyken dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Diyanet'e "En Disiplinli Hac Organizasyonu" ödülü verildi. Mekke'de verilen ödül, kurumun başkanı Ali Erbaş tarafından alındı.

19.06.2024 19:23

Türkiye'den hac vizesi olmadan kutsal topraklara giden Türk hacı adaylarının Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Suudi Arabistan'a şikayet edildiği iddiası ve Diyanet'in olayı yalanlaması sıcaklığını korurken Suud yönetiminden Türkiye'ye ödül verildi.

ÖDÜLÜ ALİ ERBAŞ ALDI

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı, "En Disiplinli Hac Organizasyonu" kategorisinde birinciliğe layık görüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan Diyanet, kurumun başkanı Ali Erbaş'ın Mekke'de bu yıl 2'ncisi düzenlenen "Lebbeytüm Ödül Töreni"ne katılarak verilen ödülü aldığını bildirdi.

Türk hacılarla ilgili iddialar sonrası S. Arabistan'dan Diyanet'e 'En Disiplinli Hac' ödülü

Ödülü, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik Er Rabia'nın elinden alan Erbaş'ın yanında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Rehberlik ve Teftiş Başkanı Hasan Güçlü ile Mekke Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Ahmet Oğuz da bulundu.

GEÇEN YIL DA ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜ

Diyanet İşleri Başkanlığına geçen yıl aynı törende "Hacılarına En Fazla Hizmet Çeşitliliği Sunan Hac Organizasyonu" kategorisinde birincilik ödülü verilmişti.

Türkiye, 8-11 Ocak 2024'te Cidde'de düzenlenen hac fuarında da İslam ülkeleri hac organizasyonlarının 2024 yılı haccına hazırlık, fuara katılım ve etkili hizmet sunumu yönleriyle yapılan değerlendirme sonucunda "En etkin ülke" kategorisinde birincilik ödülünü almıştı.

Türk hacılarla ilgili iddialar sonrası S. Arabistan'dan Diyanet'e 'En Disiplinli Hac' ödülü

NE OLMUŞTU?

Türkiye'den hac vizesi olmadan kutsal topraklara giden Türk hacı adaylarının Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Suudi Arabistan'a şikayet edildiği iddia edilmiş, konuyla ilgili en son Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, iddiayı yalanlayarak "Bizim ticaret veya seyahat vizesi almış kimseye, 'Arabistan'a gitmeyiniz' deme yetkimiz yok. Biz hac ibadetinin, bu tarz ticaret, turist vizesi ile yapılamayacağını duyurduk.Biz Suudi Arabistan ayağında hiçbir şey yapmadık. Bir tane vatandaşımızı Mekke'de şikayet etmedik. Külliyen yanlış, en basit ifade ile gerçek dışı." demişti.

Cidde Başkonsolosluğu ise yakınlarından haber alamayan Türk vatandaşları için telefon destek hattı kurulduğunu duyurmuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Suudi Arabistan'dan Diyanet'e En Disiplinli Hac ödülü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (6)

  • OZKANLI Mikail: Diyaneti kim kurdu ? tabi ki de cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 18 10 Yanıtla
    Seash: bu muhteşem bilgiye o kadar ihtiyacımız vardı ki tşk ederiz. 16 10 OZKANLI Mikail: Bilgi sahibi olmayan insanlar yorum yapmasın lütfen 0 0
  • Yunuss Bayern: Arap haberler Türk’ü ilgilendirmiyor. 15 12 Yanıtla
    mutlu kulçabay: Alman haber mi istersiniz 7 3
  • Celal Beştaş: dönem haine plaket verme dönemi 15 6 Yanıtla

Advertisement