Tirilye'nin simgesi Taş Mektep kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor - Son Dakika
Güncel

Tirilye'nin simgesi Taş Mektep kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor

Tirilye\'nin simgesi Taş Mektep kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor

Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı turistik Tirilye Mahallesi'nde 34 yıldır kullanılmayan asırlık Taş Mektep, restorasyonun ardından yeni yüzüyle ziyaretçilerini ağırlayacak.

29.03.2022 11:11  Güncelleme: 11:50
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı turistik Tirilye Mahallesi'nde 34 yıldır kullanılmayan asırlık Taş Mektep, restorasyonun ardından yeni yüzüyle ziyaretçilerini ağırlayacak.

Marmara Denizi'nin kıyısında yer alan mahallenin simge yapılarından Taş Mektep, Tirilye'de doğan ve Yunanistan'da eğitim gördükten sonra metropolit olarak Türkiye'ye dönen Chirisostomos tarafından 1909'da yaptırıldı.

Dönemin Batı mimarisini yansıtan neoklasik tarzda bir yapı olan bina, Tirilye'de Rum nüfusun iyice azalması nedeniyle 1924'te yetim ve öksüz çocukların eğitimi için tahsis edildi. İlkokul ve ortaokul olarak 1986'ya kadar işlevini sürdüren Taş Mektep, 1988'de boşaltıldı.

Tarihi yapıda Mudanya Belediyesince başlatılan restorasyonun sonuna gelindi. Kent müzesi ve akademi niteliğiyle hizmet verecek binanın okul olarak hizmet sunulduğu dönemdeki eğitim işlevini sürdürmesi için de son çalışmalar sürüyor.

"3 yılı bulan bir süreç oldu"

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, AA muhabirine, binanın uzun yıllar okul olarak kullanıldığını söyledi.

Bir süre atıl kalan yapının kurtarılması için gerekli süreci başlattıklarını belirten Türkyılmaz, "3 yılı bulan bir süreç oldu. Pandemi 1 yıl kadar geciktirdi ama yine de o günleri telafi ederek kısa sürede tamamlamış olduk." dedi.

Türkyılmaz, binanın 34 yıl aradan sonra bu yaz açılmasıyla kent müzesi ve akademi olarak kültürel ve sosyal hayattaki yerini alacağını ifade etti.

Taş Mektep'in yeni işlevlerine değinen Türkyılmaz, şu bilgileri paylaştı:

"Ulusal, uluslararası eğitimlerin yapılacağı, konferansların, seminerlerin verilebileceği ve de çok önemsediğimiz, kültürden sanata, tarımdan denize varana kadar 7'den 70'e herkesin kendini ifade edeceği bir okul olacak. Bununla ilgili gerekli görüşmeler de yapıldı. Kent Müzesiyle ilgili çalışmaların da projesi bitti, son aşamaya gelindi. Birkaç ay içinde diğer çalışmalar da yapıldıktan sonra hem Mudanya'nın belleği, 3 bin yıllık tarihi hem de akademi olarak, okul olarak insanlığa hizmet verecek."

Avlusu da yeniden düzenlendi

Hayri Türkyılmaz, binanın düzenlenen avlusunda müzik dahil kültürel, sanatsal faaliyetlerin, toplantıların nikah, düğün gibi etkinliklerin yapılabileceğini dile getirdi.

Bina yeniden açıldığında yılın 365 gününün dolu dolu geçeceğini, bölgenin yabancı turistlerin de ilgisini çekeceğini vurgulayan Türkyılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

" NASA'da görev yapan ilk Türk bilim insanı İsmail Akbay, bizim Tirilyemizin değeri. Avluya onun adının verilmesini düşünüyoruz. Eğer Tirilyeli hemşehrilerimiz de uygun görürse İsmail Akbay Parkı olarak, bir büstü ya da heykeli ile beraber adını yaşatmaya çalışacağız. Çalışmaların tamamlanması için birkaç aya daha ihtiyacımız var. İçeride tefrişat çalışmaları yapılıyor. Çok da kolay bir şey değil. Okul kısmı yaklaşık 2 ay gibi bir sürede hizmete başlayacak. Temmuz ayından itibaren yurt dışından, uluslararası düzeyde bilim insanları gelecek. Denizle ilgili daha önce Mudanya'mızda deniz çalıştayı yapmıştık. Marmara Denizi'nin temizliği, altının röntgeninin çekileceği, denizin bundan sonra sürekli temiz kalmasıyla ilgili bir bilimsel çalışma olacak. Buranın hem Tirilyemiz hem de Mudanyamız, Bursamız, ülkemiz için katkılarını daha sonraki süreçte hep beraber görmüş olacağız."

Taş Mektep mezunlarından 65 yaşındaki İsmail Özay ise bu binada 1963'te ilkokula başladığını belirtti.

Okulun Tirilye'nin simgesi olduğunu anlatan Özay, "Tirilye'de herkes burada okumuştur. Çok iyi bir eğitim verildi o zaman ve hocalarımız çok iyiydi. Şu anda çok güzel bir konuma geldi." diye konuştu.

Özay, yapının yeniden hayata kazandırılmasından memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tirilye'nin simgesi Taş Mektep kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ankara'da Tulu Kitap tarafından yayımlanan çocuk edebiyatı dergisi 'Kuşluk' tanıtıldı
  17:04 Ankara'da Tulu Kitap tarafından yayımlanan çocuk edebiyatı dergisi 'Kuşluk' tanıtıldı

  Ankara'da Tulu Kitap tarafından yayımlanan çocuk edebiyatı dergisi 'Kuşluk'un tanıtım programı Gölbaşı Vilayetler Evi'nde gerçekleştirildi. Programa, Tulu Kitap Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalkan, Genel Yayın Yönetmeni Enes Celep, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve davetliler katıldı. Derginin ilk sayısı mart ayında piyasaya çıktı ve çocuk edebiyatı dergisi olduğu vurgulandı. Ayrıca, derginin 2024 yılında elde edilecek abonelik gelirlerinin tamamının Gazze'ye bağışlanacağı açıklandı.

 • Van'ın Bahçesaray ilçesinde besiciler hayvanlarını otlatmaya başladı
  17:03 Van'ın Bahçesaray ilçesinde besiciler hayvanlarını otlatmaya başladı

  Bahçesaray ilçesinde çetin geçen kış boyunca ahırlarda beslenen küçükbaş hayvanlar, havanın ısınmasıyla birlikte meralara çıkarıldı. Besiciler, doğanın canlanmasıyla yeşeren meralara götürdükleri hayvanlarını gün boyunca otlattıktan sonra tekrar ahırlara getiriyor. Uzun süre sonra hayvanlarını otlaklara çıkarmanın ve yem masraflarından kurtulmanın sevincini yaşayan besiciler, bu durumdan memnuniyet duyuyor.

 • İzmir'de Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi Açıldı
  16:59 İzmir'de Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi Açıldı

  İzmir'de, Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1923'den Günümüze Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi'nde, Mehmetçik'in Cumhuriyet'in ilk yıllarından bugüne kadarki 114 fotoğrafı sergilendi. Sergiyi gezen vatandaşlar, fotoğrafları inceleyerek gurur duyduklarını ifade etti. Sergi, 22 Nisan Pazartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

 • Siirt'te uyuşturucu operasyonu: 1 şüpheli tutuklandı
  16:59 Siirt'te uyuşturucu operasyonu: 1 şüpheli tutuklandı

  Siirt'in Baykan ilçesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda, 266 gram metamfetamin ve 270 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi. Operasyonda yakalanan 1 şüpheli tutuklandı.

 • Kayseri Serbest Bölge'de Yapılan Projeler Firmalara Sunuldu
  16:58 Kayseri Serbest Bölge'de Yapılan Projeler Firmalara Sunuldu

  Kayseri Serbest Bölge Yönetim Kurulu Başkanı ve Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Serbest Bölge'de hayata geçirilen projeler hakkında bölgede faaliyet gösteren firmalara sunum yaptı. Palancıoğlu, Serbest Bölge'nin daha cazip hale gelmesi için yatırımlara devam edeceklerini, doğalgaz, yağmur suyu hattı, içme suyu hattı, kanalizasyon, atık su arıtma tesisinin büyümesi gibi çalışmaları yürüttüklerini belirtti. Serbest Bölge'nin tüm yollarını açtıklarını, kilitli parke yol yapımının devam ettiğini ve birçok bitmiş veya üretime geçmek üzere olan firmanın bulunduğunu ifade etti. Ayrıca, yeşil serbest bölge olma hedeflerine de değinen Palancıoğlu, Kayseri Ticaret ve Sanayi odalarının başkanlarına, yönetim kurulu üyelerine ve sanayicilere teşekkür etti.

 • İsrail'in Gazze'ye saldırıları Eskişehir'de protesto edildi
  16:57 İsrail'in Gazze'ye saldırıları Eskişehir'de protesto edildi

  Eskişehir İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneğince İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki amacıyla yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

 • Van'ın İpekyolu Belediyesi'nin kayyum döneminden kalan borçları açıklandı
  16:57 Van'ın İpekyolu Belediyesi'nin kayyum döneminden kalan borçları açıklandı

  Van'ın İpekyolu Belediyesi'nin kayyum yönetiminden kalan borçlarının 1 milyar 123 milyon 645 bin 200 lira 31 kuruş olduğu açıklandı.

 • Salihli Belediyesi'nin 108 Milyon TL Borcu Var
  16:57 Salihli Belediyesi'nin 108 Milyon TL Borcu Var

  Manisa'nın Salihli ilçesi Belediye Başkanı Mazlum Nurlu, belediyenin 108 milyon TL borcu olduğunu belirterek, borçla ilgili incelemelerin devam ettiğini ve usulsüzlüklerin ortaya çıkarılacağını söyledi.


Advertisement