Ttb Başkanı Fincancı Yargılanıyor… Ökten: "Bizlere Bedel Ödetme Niyetinde Olanlar Şunu Bilmeliler; Tarihin Çöp Sepeti Bu Niyeti Besleyenlerle Doludur" - Son Dakika
Güncel

Ttb Başkanı Fincancı Yargılanıyor… Ökten: "Bizlere Bedel Ödetme Niyetinde Olanlar Şunu Bilmeliler; Tarihin Çöp Sepeti Bu Niyeti Besleyenlerle Doludur"

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincanı’nın tutuklu yargılandığı dava öncesi TTB, İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı. TTB 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, “TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın duruşması az sonra başlayacak. Dün, 10 Ocak 2023 Pazartesi günü ise Ankara’da, TTB Merkez Konseyi’nin görevden alınması için açılmış olan davanın duruşmasındaydık. Bu adliyelerin önünde bizlere bedel ödetme niyetinde olanlar şunu bilmeliler; tarihin çöp sepeti bu niyeti besleyenlerle doludur” dedi.

11.01.2023 11:48  Güncelleme: 12:06

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincanı'nın tutuklu yargılandığı dava öncesi TTB, İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı. TTB 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, "TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın duruşması az sonra başlayacak. Dün, 10 Ocak 2023 Pazartesi günü ise Ankara'da, TTB Merkez Konseyi'nin görevden alınması için açılmış olan davanın duruşmasındaydık. Bu adliyelerin önünde bizlere bedel ödetme niyetinde olanlar şunu bilmeliler; tarihin çöp sepeti bu niyeti besleyenlerle doludur" dedi.

TTB Başkanı Prof. Dr. Fincancı'nın, sınır ötesindeki operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı iddialarıyla ilgili yaptığı açıklama nedeniyle 'basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak' suçundan İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın üçüncü duruşması bugün saat 10: 00'da başladı. Duruşma öncesi TTB ve uluslararası insan ve hukuk örgütlerinin temsilcileri Fincancı'ya destek açıklaması yaptı.

TTB 2. Başkanı Ali İhsan Ökten'in açıklaması şöyle:

"DEMOKRASİ ADINA YAŞADIĞIMIZ UTANÇ VERİCİ DÖNEMİN SONLANMASI İÇİN TOPLANDIK: Bugün, üçüncü defa, ülkemiz demokrasisi ve hukuku açısından yaşadığımız utanç verici bir dönemin sonlanması için toplandık. TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın duruşması az sonra başlayacak. Dün, 10 Ocak 2023 Pazartesi günü ise Ankara'da, TTB Merkez Konseyi'nin görevden alınması için açılmış olan davanın duruşmasındaydık. Bu adliyelerin önünde bizlere bedel ödetme niyetinde olanlar şunu bilmeliler; tarihin çöp sepeti bu niyeti besleyenlerle doludur.

FİNCANCI'NIN SERBEST BIRAKILMASINI BEKLİYORUZ: Tamamen siyasi hedeflerle ve ayan beyan bir hukuksuzlukla sürdürülen bu sürecin artık sonlandırılmasını, hukuki hiçbir dayanağı olmayan kararlarla halen tutuklu bulunan Merkez Konseyi Başkanı'mız Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz. Geldiğimiz noktada mevcut iktidar çevreleri, topluma demokrasi ve halk sağlığı için yıkım dışında bir şey vaat etmemektedir. Bu yıkım, hekimlerin meşru örgütü olan TTB'nin yargı eliyle muktedirler tarafından baskı altına alınmasında, Merkez Konseyi Başkanı'nın keyfi ve hukuksuz bir biçimde tutuklanmasında kendini göstermektedir.

ÖZGÜRLÜK MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ: Bu süreci hep birlikte dayanışmayla aşacağız, Şebnem Hoca'mızı özgürlüğüne kavuşturacağız ve yine hep birlikte hekimlik değerleri, mesleki bağımsızlık, toplumun sağlık hakkı, demokrasi ve özgürlük için mücadelemizi sürdüreceğiz. Geçmişte olduğu gibi bugün de kazanan, hekim meslek örgütümüz olacaktır."

Şebnem Korur Fincancı'ya destek olmak için adliye önüne gelen Dünya Tabipler Birliği temsilcisi Jacques de Haller de basın açıklamasında şöyle konuştu:

"FİNCANCI'YA DAYANIŞMAMIZI GÖSTERMEK İÇİN BURADAYIZ: Ben, burada, 116 ulusal tıp hekimleri birliğini temsil eden Dünya Tıp Hekimleri Birliği'ni temsilen bulunuyorum. Aslında milyonlarca doktoru temsil ediyoruz. Hem TTB'ye hem de TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'ya destek ve dayanışmamızı göstermek için buradayız. Bir hekim ve hastası arasındaki iletişim ve temas da aslında bir ilişki biçimine dayanır. Tüm bunlar, ifade özgürlüğünün korunabilmesi için de gereklidir. Aynı zamanda bir hekimin halk sağlığıyla ilgili topluma bildirimlerde bulunabilmesi için de gereklidir.

UMUYORUM Kİ TTB BAŞKANI SERBEST BIRAKILIR: İyi tıp hem ücretsiz olmalı hem de halk sağlığıyla ilgili sorunların özgürce ifade edilebilmesine dayanmalıdır. Biz bu yüzden, Dünya Tabipler Birliği olarak TTB ile dayanışmamızı sonuna kadar göstermek istiyoruz ki Türkiye'deki meslektaşlarımız sonuna kadar gidebilsin ve yolumuza beraber devam edebilelim. Bugün umuyorum ki TTB'nin sevgili başkanı serbest bırakılır ve yeniden ne söylenmesi gerekiyorsa onu özgürce söyleyebilir. Çünkü varlığımız, bütün doktorların varlığı buna bağlı."

"HÜKÜMETİ KINIYORUZ"

TTB Başkanı Fincancı'nın serbest bırakılmasını talep eden Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (CPME) Başkan Yardımcısı Dr. Ole Johan Bakke de adliye önünde şunları söyledi:

"Türkiye hükumetinin TTB'yi zor durumda bırakmasını kınıyor ve derhal bütün suçlardan beraat etmesi ve Hoca'nın tahliye edilmesini istiyoruz. TTB örgütümüz, CPME'nin her zaman güvenilir bir üyesi olmuştur. Şu an TTB'nin gördüğü bu muamele, kamu sağlığına ve insan haklarına büyük bir tehdit unsuru oluşturmaktadır."

Ttb Başkanı Fincancı Yargılanıyor… Ökten: "Bizlere Bedel Ödetme Niyetinde Olanlar Şunu Bilmeliler; Tarihin Çöp Sepeti Bu Niyeti Besleyenlerle Doludur"
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Ttb Başkanı Fincancı Yargılanıyor… Ökten: 'Bizlere Bedel Ödetme Niyetinde Olanlar Şunu Bilmeliler; Tarihin Çöp Sepeti Bu Niyeti Besleyenlerle Doludur' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement