Türkiye Dünya Coğrafyasında Önemli Bir Konuma Sahip" - Kırklareli - Son Dakika
Güncel

Türkiye Dünya Coğrafyasında Önemli Bir Konuma Sahip" - Kırklareli

Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman, Türkiye'nin bulunduğu konum itibarıyla bölgesel güç ve kilit ülke olarak görüldüğünü belirterek, "Orta Doğu'da yaşanan sorunlara çözüm bulmada önemli bir aktör.

20.11.2017 18:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman, Türkiye'nin bulunduğu konum itibarıyla bölgesel güç ve kilit ülke olarak görüldüğünü belirterek, " Orta Doğu'da yaşanan sorunlara çözüm bulmada önemli bir aktör. Türkiye dünya coğrafyasında önemli bir konuma sahip." dedi.

Keyman, Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi konferans salonunda düzenlenen "Orta Doğu Bağlamında Türk-Amerikan İlişkileri ve Referandum Etkileri" konferansına katıldı.

Uluslararası ilişkiler kuramına göre Irak ve Suriye'nin devlet niteliğinde olmadığını savunan Keyman, iki ülkenin de sınırlarını kontrol edemeyecek durumda olduğunu söyledi.

Türkiye'nin dünyada önemli bir güce sahip olduğunu vurgulayan Keyman, şunları kaydetti:

"Türkiye bulunduğu konumu itibarıyla bölgesel güç ve kilit ülke olarak görülüyor. Orta Doğu'da yaşanan sorunlara çözüm bulmada önemli bir aktör. Türkiye dünya coğrafyasında önemli bir konuma sahip. Irak 2003 yılında Amerika işgalinden beri, Suriye'de 2012-2013 yılında başlayan iç savaştan beri artık ne ulus ne de devletler. Esasında ulus devletin önemli olduğu bir dönemden geçiyoruz. Türkiye'de bunu konuşmak önemli. Türkiye; bu bağlamda hem sınırıyla hem de bölgesel güç olma durumuyla hem bu ülkelerin çökmüş devlet olması nedeniyle hem de buradan gelen güvenlik riskleri temelinde esaslı bir laboratuvardır."

"Türkiye göçe maruz bırakılan insanlara kucak açıyor"

Prof. Dr. Fuat Keyman, Türkiye'nin Suriye'deki iç savaş ve Irak'ın Amerika işgaliyle zorunlu göçe maruz bırakılan insanlara kucak açtığını ifade etti.

Türkiye'nin yaptığı misafirperverliğin çok önemli olduğunun altını çizen Keyman, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Suriye'deki savaş göçmen değil, zorunlu olarak kendi evlerinden kopartılmış mülteci insanları içeriyor. Dünya ekonomisi için güçlü ülkeler nedir diye sıralayabiliriz, gelişmekte olan ülkeler nedir diye sıralayabiliriz, sorunlu ülkeler nedir diye sıralayabiliriz ancak 6 milyon mültecinin yükü kimler tarafından çekiliyor? Aklımıza büyük güçler gelebilir Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin gibi. Fakat maalesef bunların hiçbiri mülteci konusuyla ilgili değiller, hiç biri mültecileri almıyor. Türkiye, Ürdün ve Lübnan mültecilerin yükünü çekiyor. Ürdün ve Lübnan'a göre Türkiye'deki mülteciler kamplarda daha insancıl koşullarda yaşıyor ve Türkiye bunu kendi kaynaklarıyla yapıyor. Türkiye'nin ilgisi olmadığı, Türkiye'nin ortaya çıkmasına dahil olmadığı bir olaydan dolayı yaşanan sorun nedeniyle mülteciler için harcadığı para 50 milyar dolara yaklaşıyor."

Konferansa, KLÜ Kamu Diplomasisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muharrem Ekşi, KLÜ Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Neziha Musaoğlu ile akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Türkiye Dünya Coğrafyasında Önemli Bir Konuma Sahip" - Kırklareli
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye Dünya Coğrafyasında Önemli Bir Konuma Sahip' - Kırklareli - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Malatya'da yaşlı adam yalnız yaşadığı evinde ölü bulundu
  13:02 Malatya'da yaşlı adam yalnız yaşadığı evinde ölü bulundu

  Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde yaşlı bir adam olan Mustafa Demirören, yalnız yaşadığı evinde ölü bulundu. Olayın ardından polis ekipleri inceleme başlattı.

 • Tunceli'de Yetişen Munzur Balı Coğrafi İşaret Tescili Aldı
  12:59 Tunceli'de Yetişen Munzur Balı Coğrafi İşaret Tescili Aldı

  Tunceli'de yüksek rakımda yetişen çiçek ve bitkilerden üretilen Munzur Balı, coğrafi işaret tescili aldı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan başvurunun değerlendirilmesi sonucunda Türk Patent ve Marka Kurumu, Munzur Balı'na coğrafi işaret verdi. Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, bölgede yapılan arı yetiştiriciliğinin yaygın olduğunu belirterek, Munzur Balı'nın üretiminde ve pazarlanmasında kalite standartlarının korunması ve geliştirilmesi için emek verenleri tebrik etti.

 • Tunceli'de koruma altındaki yaban keçileri Munzur Dağları'nda görüntülendi
  12:58 Tunceli'de koruma altındaki yaban keçileri Munzur Dağları'nda görüntülendi

  Tunceli'nin Ovacık ilçesinde koruma altında bulunan yaban keçileri, Munzur Dağları'nda sürü halinde gezerken görüntülendi. İlkbaharın gelişiyle karların eridiği Ovacık'ta, tabiatın canlanmasıyla yaban hayatı da hareketlenmeye başladı. Havaların iyice ısındığı ilçede, ormanlık ve dağlık alanlarda bazı böcek, sürüngen ve kelebek türleri ortaya çıktı, bozayılar kış uykusundan uyandı. İlçenin kuzeyinde yer alan Munzur Dağları'nın eteklerini de avlanması yasak olan yaban keçileri mesken tuttu. Yeşillenen otlaklarda beslenen ve derelerden su içen keçiler, Anadolu Ajansı ekibince görüntülendi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milli mücadelede Kuvayi Milliye neyse Hamas'ta aynen odur
  12:58 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milli mücadelede Kuvayi Milliye neyse Hamas'ta aynen odur

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milli mücadelede Kuvayi Milliye neyse Hamas'ta aynen odur

 • Trabzon'da Hava Sıcaklığıyla Birlikte Deniz Sezonu Erken Açıldı
  12:56 Trabzon'da Hava Sıcaklığıyla Birlikte Deniz Sezonu Erken Açıldı

  Trabzon'da hava sıcaklığının Nisan ayında 30 dereceye yaklaşmasıyla birlikte deniz sezonu da erken açıldı. Beşirli sahilinde güneşli havayı fırsat bilen vatandaşlar denize girerken, bazıları da güneşlenmeyi tercih etti. 60 yaşındaki Cengiz Aytekin ise 40 yıldır deniz suyu sıcaklığına bakmadan denize girdiğini ve hiç hastalanmadığını belirtti.

 • Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan'da Ormanya'da doğa ve çevre bilincine yönelik atölyeler kuracak
  12:56 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan'da Ormanya'da doğa ve çevre bilincine yönelik atölyeler kuracak

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Ormanya'da doğa ve çevre bilincine yönelik atölyeler kuracak. Konser ve eğlenceler ise çocukların bayram neşesine coşku katacak.


Advertisement