Türkiye-Hollanda İlişkileri" Konulu Uluslararası Sempozyum Başladı - Son Dakika
Güncel

Türkiye-Hollanda İlişkileri" Konulu Uluslararası Sempozyum Başladı

Türkiye-Hollanda İlişkileri" Konulu Uluslararası Sempozyum Başladı

Türklerin Hollanda'ya göçünün 50. yılı dolayısıyla düzenlenen sempozyumda göç ve ikili ilişkiler ele alınacak.

24.06.2014 15:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hollanda'ya Türk işçi göçünün 50. yılı dolayısıyla düzenlenen "Türkiye-Hollanda İlişkileri" konulu uluslararası sempozyum başladı.

Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu ve Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi'nin Amsterdam'daki Vrije Üniversitesi'nde düzenlediği sempozyuma, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral ve Lahey Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Mustafa Ünver'in yanı sıra Türkiye, Hollanda, Almanya, Azerbaycan ve Ukrayna'dan çok sayıda akademisyen, gazeteci, düşünce ve kanaat önderi katıldı.

Türklerin 50 yıllık göç maceraları ve iki ülke ilişkileri konusunda farklı tebliğlerin sunulacağı sempozyum çerçevesinde "Karma Türk Sanatları Sergisi" de açıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, yarım asır önce ekmek paralarını kazanmak için Hollanda'ya göç eden Türk toplumunun bugün ulaştığı noktanın gurur verici olduğunu söyledi.

Hollandalı yetkililerle yaptıkları görüşmelerde Türk toplumuna yönelik en ufak bir rahatsızlığa rastlamadıklarını kaydeden Oral, 50 yıldır bu ülkede bulunan Türklerin Hollanda'nın refahına ve kalkınmasına büyük katkı sağladığını söyledi.

"Hollanda'nın taşında ve toprağında insanımızın alın teri var" diyen Oral, "birkaç yıl çalıştıktan sonra döneriz" diye plan yapan ilk neslin çocuklarının günümüzde kendi hikayelerini yazdığını ifade etti.

Türk dünyasını, kökleri Orta Asya'da olan ulu bir çınara benzeten Oral, bu çınarın kollarının günümüzde Avrupa'ya ulaştığını ve buradan da beslendiğini anlattı.

Merkezi Türkiye'de bulunan Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu Genel Başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu da uzun yıllardır Türk izlerinin olduğu farklı coğrafyalarda etkinlikler düzenlediklerini söyledi. Nasrattınoğlu, Türk kültürünü tanıtmayı amaçladıklarına dikkati çekti.

Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi Başkanı Veyis Güngör, bu sene Türklerin Hollanda'ya göçlerinin 50'nci, Türkiye ile Hollanda arasındaki resmi ilişkilerin ise 402'nci yılını kutladıklarını anlattı. Bu kapsamda iki ülkenin ilgili devlet kurumları, üniversiteleri ve sivil toplum çalışanlarının çeşitli faaliyetler düzenleyeceğine değinen Güngör, bu yolla ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sunma amacı güttüklerini ifade etti. - Noord-Holland

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye-Hollanda İlişkileri' Konulu Uluslararası Sempozyum Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement