Tutuklu Yakınlarından Çiçekli, Şiirli Protesto - Son Dakika
Güncel

Tutuklu Yakınlarından Çiçekli, Şiirli Protesto

Tutuklu Yakınlarından Çiçekli, Şiirli Protesto

İzmir'de, Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik gerçekleştirilen operasyonlar kapsamındaki tutuklamalar ve ardından mahkemece kabul edilen iddianame, dördüncü eylemle protesto edildi.

04.02.2012 17:53

İzmir'de, Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik gerçekleştirilen operasyonlar kapsamındaki tutuklamalar ve ardından mahkemece kabul edilen iddianame, dördüncü eylemle protesto edildi. Makamından inip tutuklu yakınlarına destek veren Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, cezaevindeki çalışma arkadaşlarının tutuksuz yargılanmasını, kelepçesiz olarak adliyeye getirilmesini istedi. Eylemin ardından Bayındır'dan getirilen çiçekler ve belediyenin tutuklu bürokratlarından Cumhur Halim Yazıcı'nın şiir kitabı dağıtıldı.

Her hafta cumartesi günü olduğu gibi bugün de saat 14.00 sıralarında, Büyükşehir Belediyesi binası önünde toplanan, tutuklu bürokratlar ve çalışanların yakınlarından oluşan yaklaşık 200 kişilik grup, 'İzmir'de adalet istiyoruz', 'Adil yargı herkesin hakkı' sloganlarıyla protestoda bulundu. CHP İzmir milletvekillerinin de katıldığı protesto eylemine, makamından inen Büyükşehir Belediyle Başkanı Aziz Kocaoğlu da destek verdi. Grup adına yapılan açıklamada, iddianamenin hukuksuz olduğu, cezaevindeki sanıkların bir an önce serbest bırakılması gerektiği dile getirildi.

Başkan Aziz Kocaoğlu ise "Tüm tutuklu arkadaşlarımıza, duruşmanın olduğu 3 Nisan tarihine kadar hep birlikte destek vereceğiz. Duruşma gününe kadar arkadaşlarımızın tamamı serbest kalır, tutuksuz yargılanırlar diye düşünüyoruz. İzmir'e hizmet etmekten başka hiçbir niyeti bulunmayan, Türkiye bürokrasisinde belli bir konumda olan birinci sınıf devlet memuru arkadaşlarımızın ellerinin kelepçeli olarak yargı önüne çıkartılması, bizi gerçekten yaralar. Zaten birçok arkadaşımız tutuklandı, bırakıldı, zaten kimsenin bir yere gittiği yok, kaçtığı yok. Zaten kaçacak bir şeyimiz yok. Biliyorsunuz biz Paris'te operasyonu duyduk, ilk uçakla geldik. Memleketimizi, ülkemizi seviyoruz. Ülkemiz için, insanımız için çalışıyoruz. Arkadaşlarımız da öyle. Sadece ve sadece namuslarıyla, haysiyetleriyle, şerefleriyle, onurlarıyla görevlerini yaptılar. Bu arkadaşlarımızın tutuksuz yargılanmasını diliyoruz. Onların tutuksuz yargılanmalarının, elleri kelepçelenmeden mahkemeye çıkarılmalarının, İzmir için, ülkemizin geleceği ve adalet için çok önemli olduğuna inanıyorum. Şu anda tek dileğimiz bu" diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu'nun açıklamasının ardından Bayındır'dan getirilen çiçekler ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tutuklu bürokratlarından şair Cumhur Halim Yazıcı'nın son şiir kitabı olan 'O Güzel Narin Gelin' kitabı da vatandaşlara dağıtıldı. Yazıcı'nın eşi Alime Yazıcı, eşinin kendisine gönderdiği 2 Şubat 2012 tarihli şiirini okurken duygusal anlar yaşandı. - İzmir

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tutuklu Yakınlarından Çiçekli, Şiirli Protesto - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement