Ünlü Tarihçiler Valide Sultanları Konuştu - Son Dakika
Güncel

Ünlü Tarihçiler Valide Sultanları Konuştu

Ünlü Tarihçiler Valide Sultanları Konuştu

Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen lider kadınlar programında ünlü tarihçiler, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof Dr. Erhan Afyoncu, Osmanlı Sultanlarını konuştu.

08.03.2016 09:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen lider kadınlar programında ünlü tarihçiler, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof Dr. Erhan Afyoncu, Osmanlı Sultanlarını konuştu.

Tarihçi Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Osmanlı'da kadınların güçlü birer birey olduklarını belirterek, "Osmanlı'da kadınlar her zaman ilgi çeken bir noktadır. Çünkü genelde tarihin akışında kadının rolü ön planda değildir. Ama kadınlar erkeklerin arasında öne çıkmış insanlardır. Birçok erkek hakim topluma rağmen bunu sağlamışlardır" dedi.

Beyoğlu Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadının hayata yön veren kimliğini öne çıkarmak amacıyla bu sene ilkini düzenlediği "Öncü Kadınlar" isimli bir projeye imzaya attı. Proje kapsamında Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda "Lider Kadınlar Valide Sultanlar" isimli bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, ünlü sunucu Pelin Çift, ünlü tarihçiler Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve ünlü sanatçı Kenan İmirzalıoğlu'nun yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kültür Kenti Vakfı'nın işbirliğinde yapılan programda, Hürrem Sultan, Kösem Sultan ve Hatice Turhan Sultan'ın hayatlarına değinilerek, kadınların liderlik vasıflar ve toplum içerisindeki yerine değinildi.  Afyoncu ve Ortaylı'nın gerçekleştirdiği söyleşide tarihe iz bırakan valide sultanlar konuşulurken, tarihte doğru bilinen yanlış hakkında da bilgiler verildi.

BAŞKAN DEMİRCAN, 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLADI

Program öncesi açıklama yapan Başkan Demircan 8 Mart'ın önemine değinerek, "Etkinlikler çerçevesinde bizlerde tarihimize ışık tutacak lider kişilikler üzerinden yanlış anlamalara sebebiyet vermiş konulara işin doğrusunu nasıl ortaya çıkartabiliriz ve kadına bakışta doğru bir algıyı nereden oluşturabiliriz diye bir düşünce geliştirdik. Son dönemlerde gündem harem ve harem hayatında var olan Hürrem Sultan, Kösem Sultan ve Hatice Turhan Sultan'ın siyasi kişilikleri, onların topluma kazandırdıkları ve onlar üzerinden oluşturduğumuz bir lider kadın kişiliğinin altını çizmek ve bugün ki geleceğimize doğru ışık tutmak anlamında anlamlı olur diye düşündük. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebeti ile bütün dünyada kadınların yaşadıkları sıkıntılar üzüntüler eksiklikler ve horlanmaların yanı sıra saygı görmemeleri hep konuşulan konular. Bizim toplumumuzda kadının gerçek yerine bunu anlatırken bir yandan da ona verilen kıymeti kendi siyasi tarihimiz açısından ortaya koyabilmek ve umut yaratabilmek ve bu çerçevede işte böyle bir etkinlik yaptık" dedi.

"OSMANLI KADINLARININ ÖN PLANA ÇIKMASINDA DİZİLERİN ROLÜ VAR"

Söyleşiyi gerçekleştiren Prof. Dr. Afyoncu, kadınların Osmanlı döneminde hep horlanmış ve dışlanmış olarak bilindiğini söyleyerek, "Burada onların öyle olmadığını toplumda kadınların gerçek rolü neyse bunların anlatımını yapacağız. Bunlar çünkü özellikle, Turhan Kösem Sultan devleti ayakta tutan ve 17 yüzyılda Osmanlı Devleti'nin devamlılığını sağlayan kişilerdi.  Osmanlı'da kadınlar her zaman ilgi çeken bir noktadır. Çünkü genelde tarihin akışında kadının rolü ön planda değildir. Ama kadınlar erkeklerin arasında öne çıkmış insanlardır. Birçok erkek hakim topluma rağmen bunu sağlamışlardır. Bu açıdan kadınlar daha çok ilgi çekiyor. Kadınların ön plana çıkmasında Osmanlı kadınlarına ait dizilerin ön plana çıkmasının önemli bir rolü var" diye konuştu.

Program sonunda Başkan Demircan tarafından Erhan Afyoncu'ya ve Pelin Çift'e ödül takdim edildi. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Ünlü Tarihçiler Valide Sultanları Konuştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İbrahim Tatlıses ve Ayşegül Yıldız'ın kızı Elif Ada Tatlıses'in doğum günü kutlaması
  13:10 İbrahim Tatlıses ve Ayşegül Yıldız'ın kızı Elif Ada Tatlıses'in doğum günü kutlaması

  İbrahim Tatlıses ve Ayşegül Yıldız'ın kızı Elif Ada Tatlıses'in doğum günü partisi Instagram'da paylaşıldı. Ayşegül Yıldız, kızına duygusal bir mesaj yazarak onunla gurur duyduğunu ifade etti. Elif Ada da annesine ve babasına sevgi dolu sözlerle karşılık verdi.

 • AMD ve Nvidia Ekran Kartı Resetleme Nasıl Yapılır?
  13:10 AMD ve Nvidia Ekran Kartı Resetleme Nasıl Yapılır?

  Bilgisayarınızdaki grafik performansı ile ilgili problemleri çözmenin etkili yollarından biri ekran kartı sıfırlama yöntemleridir. Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda AMD ve Nvidia ekran kartları için mevcut olan bu yöntemler, görsel bozulmaları, ekran titremelerini ve sistem donmalarını hızlı bir şekilde gidermeye yardımcı olabilir. Klavye kısayolları, Aygıt Yöneticisi, Nvidia ve AMD Kontrol Panelleri, PowerShell gibi farklı yöntemlerle ekran kartınızı sıfırlayabilirsiniz. Bu işlem, grafik performansınızı iyileştirebilir ve yazılım hatalarından kaynaklanan sorunları giderebilir.

 • Mahsun Kırmızıgül, 'öldü' haberlerine tepki gösterdi
  13:10 Mahsun Kırmızıgül, 'öldü' haberlerine tepki gösterdi

  Şarkıcı, oyuncu ve yönetmen Mahsun Kırmızıgül, sosyal medyada yayılan 'öldü' haberlerine tepki gösterdi. Kırmızıgül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yaşadığını ve sağlığının yerinde olduğunu belirtti. Ayrıca önümüzdeki cuma günü sahneye çıkacağını da duyurdu.

 • AOZOE A2 Ultra: Yeni El Konsolu Özellikleri
  13:10 AOZOE A2 Ultra: Yeni El Konsolu Özellikleri

  El konsolu pazarı, Nintendo Switch'in piyasaya sürülmesiyle hareketlendi. AOZOE A2 Ultra, Steam Deck'e benzerlik gösteren tasarımı ve ergonomik yapısıyla dikkat çekiyor. Windows 11 işletim sistemiyle çalışan konsol, Intel Core Ultra 7 155H yongasından güç alıyor. 32 GB veya 64 GB LPDDR5X RAM ve 512 GB ila 2 TB arasında değişen depolama seçenekleri sunuyor. Soğutma sistemi tek fan ve sıvı soğutma ile ısıyı minimum düzeyde tutuyor. 7 inç FHD panel, 120 Hz yenileme hızı ve 12600 mAh'lik bataryasıyla kesintisiz oyun deneyimi sunuyor. AOZOE A2 Ultra'nın fiyatı henüz açıklanmadı.

 • James Gunn İmzalı Peacemaker'ın İkinci Sezonu Başladı
  13:10 James Gunn İmzalı Peacemaker'ın İkinci Sezonu Başladı

  James Gunn imzalı Peacemaker dizisinin ikinci sezonunun çekimleri başladı. John Cena'nın başrolünde yer aldığı dizi, 2022'de yayınlanan ilk sezonuyla olumlu geri dönüşler almıştı. İkinci sezonun vizyon tarihi henüz açıklanmadı.

 • Unreal Engine 5 ile Oyun Geliştirme Eğitim Programı Başvuruları Devam Ediyor
  13:10 Unreal Engine 5 ile Oyun Geliştirme Eğitim Programı Başvuruları Devam Ediyor

  Co-Founder Academy ve Skilled Hub ortaklığında sunulan ve Unreal Engine 5 teknolojilerini temel alan 3 aylık online oyun geliştirme eğitim programına başvurular 10 Mayıs 2024 tarihine kadar devam ediyor. Program, katılımcılara oyun geliştirme dünyasının kapılarını aralarken, Unreal Engine 5'in güçlü araçlarını kullanarak yaratıcılıklarını ve teknik becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyor. Eğitim süresince katılımcılar, Unreal Engine 5 ile çalışmanın temellerinden ileri düzey tekniklere kadar kapsamlı bir eğitim alacaklar. Ayrıca, iletişim, liderlik ve problem çözme gibi soft skill yetenekleri de üzerinde durulacak. Başvuruları tamamlamak için son tarih 10 Mayıs 2024'tür.

 • Tarsus Doğa Parkı ve Gençlik Kampı Bayram Tatilinde Ziyaretçi Akınına Uğradı
  13:10 Tarsus Doğa Parkı ve Gençlik Kampı Bayram Tatilinde Ziyaretçi Akınına Uğradı

  Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Tarsus Doğa Parkı ve Gençlik Kampı, bayram tatilinde yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşadı. Park ve kamp alanı, yeşilin ve doğanın içinde vakit geçirmek isteyen aileler için ideal bir dinlenme ve stres atma noktası oldu.

 • Google Play Store'da Trojen Tehdidi
  13:09 Google Play Store'da Trojen Tehdidi

  Mobil sektörün gelişimi ile birlikte kötü amaçlı yazılımların sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Google Play Store'da listelenen üç Android uygulamasında XploitSPY adlı bir trojan tespit edildi. Bu kötü amaçlı yazılım, kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirerek hatta banka uygulamalarına bile erişebiliyor. Uzmanlar, bu tür yazılımların hemen kaldırılmasını öneriyor.

 • Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın İlk Nikahı Kıydı
  13:09 Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın İlk Nikahı Kıydı

  Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, başkanlık görevine seçilmesinin ardından ilk nikahını kıydı. Genç çifte mutluluklar dileyen Başkan Aydın, esprili bir şekilde tavsiyelerde bulundu.


Advertisement