Yeni Yüzünü Görmek İçin 6 Ay Bekleyecek - Son Dakika
Güncel

Yeni Yüzünü Görmek İçin 6 Ay Bekleyecek

Yeni Yüzünü Görmek İçin 6 Ay Bekleyecek

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd.Doç.Dr.Özlenen Özkan, Türkiye'de dördüncü yüz nakli yapılan 35 yaşındaki Turan Çolak'ın yeni yüzünü tam olarak görebilmesi için 6 ay...

22.05.2012 16:24
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, Türkiye'de dördüncü yüz nakli yapılan 35 yaşındaki Turan Çolak'ın yeni yüzünü tam olarak görebilmesi için 6 ay beklemesi gerektiğini söyledi.

KONUŞMASI GÜZEL VE ANLAŞILIR

Başhekim Doç. Dr. Erdoğan, Turan Çolak'ın Plastik Cerrahi Servisi'nde tedavisinin sürdüğünü belirterek, "Bu aşamadan sonra servisteki takiplerinin yanında psikolojik desteğiyle ilgili bir psikiyatrist arkadaş devreye girecek. Ardından rehabilitasyon programları devam edecek. Her geçen gün daha iyiye gittiğini görüyoruz. Konuşması gayet güzel ve anlaşılır. Herhangi bir sıkıntısı olmadığını söylüyor" dedi. Çolak'ın şu an kardeşi ile diyalog kurduğunu aktaran Doç. Dr. Erdoğan, "Kardeşi yüzünün çok güzel olduğunu söylemiş. Şu anda, ne kadar göremese de, yeni yüzünden memnun olduğunu iletiyor" ifadesini kullandı.

YÜZÜNDEKİ ÖDEM GERİLEDİ

Turan Çolak'ın ameliyatın ardından 7'nci günü tamamladığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan ise "Her şey çok yolunda gidiyor ama her zaman söylediğimiz gibi ilk 10 gün çok önemli. Riskli anlamda 3 günümüz daha var. Yüzündeki ödem çok geriledi. Şu an çok net konuşabiliyor, yiyip içebiliyor, kan değerleri çok iyi, ilaç tedavileri istendiği gibi gidiyor" diye konuştu.

6 AY BEKLEYECEK

Turan Çolak'ın yeni yüzünü ne zaman görebileceği yönündeki bir soru üzerine Yrd. Doç. Dr. Özkan, Çolak'ın ameliyatının Uğur Acar'a göre daha komplike olduğunu aktardı. Göz kapağı olmayan Turan Çolak'a göz kapağı da nakledildiğini, kasların çalışır duruma gelmesi için 3-6 ay arasında beklenmesi gerektiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Özkan, Turan Çolak'ın net görmesi için 6 aylık bir süreç gerektiğini kaydetti.

NAKLEDİLEN YÜZÜN GENÇ OLMASI BÜYÜK AVANTAJ

Turan Çolak'ın göz kapakları için şu an herhangi bir müdahale söz konusu olmadığını, ancak ilerleyen dönemde gerekirse müdahale edilebileceğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, "Genç bir yüze sahip olmasının ona ne avantajı olacak?" sorusuna, "Bu kadavra biraz şans işi, kime ne kadar genç, ne kadar yaşlı düşeceğine karar veremiyorsunuz. Seçme şansınız yok. Hastanın kısmetine bağlı. Elbetteki genç olması Turan için büyük bir avantaj" yanıtını verdi. Yrd. Doç. Dr. Özkan, şu an Turan Çolak'ın gözlerinin kapalı tutulduğunu da sözlerine ekledi.

'HAYATA HAZIRLAYACAĞIZ'

Türkiye'de ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar'ın da psikolojik tedavisini yürüten AÜ Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Geçici, Uğur Acar'da edindikleri tecrübelerle birlikte ameliyat öncesinde Turan Çolak'ın ameliyata uygunluğunu değerlendirdiklerini aktardı. Psikolojik açıdan bir sıkıntısı olmayan Turan Çolak'ın yüzündeki ciddi problem nedeniyle ameliyat için çok istekli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Geçici, "Biz operasyon öncesinde beklentilerin doğru konumlandırılması amacıyla bazı görüşmeler yaptık. Operasyon sonrasında da tıbbi müdahaleler yapılıyor. Bu çok önemli. İlk 10 günün önemli olduğunu biliyoruz. Ameliyat olduktan sonra bugün ilk defa Turan ile görüştüm. Toparlandıktan ve riskli durum geri plana atıldıktan sonra görüşmelerimiz tekrar başlayacak. Hayata iyi bir şekilde hazırlamaya çalışacağız. Yeni yüzüyle o da çok iyi bir hayat yaşayacak bundan sonra" diye konuştu.

'MÜDAHALECİ DEĞİL İZLEYİCİ OLACAĞIZ'

Basın mensuplarının "Turan Çolak'a nasıl bir psikolojik tedavi uygulayacaksınız?" sorusuna Doç. Dr. Ömer Geçici, şu karşılığı verdi:

"Bütün hastalar için ortak şeyler var. Ciddi bir operasyon geçirdi. Kullanacağı ilaçlar var, bunların komplikasyonları var. Depresif bozukluk dediğimiz sıkıntılar yaşayabilir. Yüzüyle ilgili sıkıntılar olabilir. Bunları özellikle izleyip, müdahale edeceğiz. Bununla birlike hayatla irtibatlarını doğru kılmaya çalışacağız. Çok müdahaleci değil de izleyici, varsa müdahale gerektiren bir konu orada müdahale edeceğiz." - Antalya

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Yeni Yüzünü Görmek İçin 6 Ay Bekleyecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay'dan 'İlk Evim Arsa' projesi açıklaması
  00:12 AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay'dan 'İlk Evim Arsa' projesi açıklaması

  AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, 'İlk Evim Arsa' projesinde gelinen son durumu açıkladı. Önsay, müstakil ve müşterek arsalar için yapılan kura çekimlerinin tamamlandığını ve sözleşmelerin imzalanmaya başlandığını belirtti. Müstakil arsalar için çalışmaların devam ettiğini ve 2 ay içinde sözleşme imzalama aşamasına gelinmesi için hızla çalışıldığını ifade etti.

 • Kayseri'de Kız İstemeye Giden Şüpheli, Ağabeyiyle Çıkan Kavgada Tüfekle Yaraladı
  23:58 Kayseri'de Kız İstemeye Giden Şüpheli, Ağabeyiyle Çıkan Kavgada Tüfekle Yaraladı

  Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde kız istemeye giden F.G. ile kızın ağabeyi Y.T. arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Kavgada F.G, tüfekle Y.T'yi yaraladı. Olayın ardından kaçan şüpheli F.G, sığındığı evde polis tarafından gözaltına alındı.

 • Gaziosmanpaşa'da toprak kayması: 24 bina tahliye edildi
  23:58 Gaziosmanpaşa'da toprak kayması: 24 bina tahliye edildi

  Gaziosmanpaşa'da meydana gelen toprak kaymasında tahliye edilen bina sayısı 24'e yükseldi. İstanbul Valiliği, 'Tahliye edilen evlerde yaşayan 96 vatandaşımızdan 78'i otellere yerleştirilirken, 18 vatandaşımız ise istekleri doğrultusunda akrabalarının evlerine yerleşmiştir' açıklamasını yaptı.

 • Kayseri'de Yabancı Uyruklu Şahsı Bıçaklayarak Öldüren Adam Tutuklandı
  23:42 Kayseri'de Yabancı Uyruklu Şahsı Bıçaklayarak Öldüren Adam Tutuklandı

  Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde, aralarında husumet bulunan M.P. ile yabancı uyruklu Abdul Shaid Zahin arasında çıkan tartışma sonucunda M.P. tarafından bıçaklanan Zahin hayatını kaybetti. Şüpheli M.P. gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

 • DEM Parti'den İçişleri Bakanı Yerlikaya'ya
  23:42 DEM Parti'den İçişleri Bakanı Yerlikaya'ya "müfettiş" yanıtı: Kamu kaynaklarını beyhude çabalar için harcamayın

  Yerel seçimlerin ardından Diyarbakır Belediye Meclisi salonundan Türk bayrağının kaldırılması ve Mardin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin açılışında 'İstiklal Marşı'nın okutulmadığına' ilişkin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya mülkiye müfettişlerini görevlendirdi. DEM Parti'den ise konuya ilişkin yanıt geldi. DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan "Kamu kaynaklarını beyhude çabalar için harcamamanızı öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

 • Hatay İskenderun'da 4 hükümlü ve 5 şüpheli yakalandı
  23:38 Hatay İskenderun'da 4 hükümlü ve 5 şüpheli yakalandı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde, kesinleşmiş hapis cezası bulunan 4 hükümlü ile çeşitli suçlardan aranan 5 şüpheli yakalandı. Operasyonlarda bir tabanca, 90 fişek, 4 tüfek, 11 tüfek fişeği ile 1 bıçak ele geçirildi. Tutuklanan şüpheliler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


Advertisement