Aracı kurum patronu Murat Güler ve şirketlerine borsada manipülasyon yaptığı gerekçesiyle işlem yasağı getirildi - Son Dakika

Aracı kurum patronu Murat Güler ve şirketlerine borsada manipülasyon yaptığı gerekçesiyle işlem yasağı getirildi

SPK, borsada aracı kurum olan A1 Capital'ün sahibi Murat Güler ve şirketlerine işlem yasağı getirdi. Yapılan incelemede piyasa manipülasyonu yaptığı tespit edilen Güler Yatırım Holding ve İCG Finansal Danışmanlık şirketleri 6 ay süreyle işlem yapamayacak. Söz konusu şirketler 2 aylık süreçte yüzde 2750'ye varan değer kazanmıştı.

Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) Borsa İstanbul'da hisse-alım satım işlemi için aracı kurum olan A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Murat Güler ve şirketlerine piyasa manipülasyonu nedeniyle işlem yasağı getirdi. Güler ve Güler'in şirketleri olan İCG Finansal Danışmanlık ve Güler Yatırım Holding, 6 ay süreyle işlem yapamayacak.

KANUNA AYKIRI İŞLEM YAPTI

SPK tarafından dün yayımlanan 18 Mart - 3 Haziran döneminde Güler Yatırım Holding'in gerçekleştirdiği işlemlerin SPK Kanunu'na aykırı olduğu tespit edildi. 18 Mart tarihinde 1,37 lira seviyesinde bulunan şirketin hisseleri Mayıs ayında 24 liranın üzerine çıkarak yüzde 1800'lere yakın değer kazandı. Daha sonra sert düşüş yaşayan hisseler dün 7,35 lira seviyesine kadar gerilerken yatırımcıları şoke etti. Olağan dışı fiyat hareketlenmesinin ardından SPK tarafından yapılan incelemelerde piyasa manipülasyonu yapıldığı tespit edildi. Bugün 6,62 liraya kadar gerileyen Güler Yatırım Holging'in hisseleri SPK'nın aldığı karar sonrası tekrar yükselişe geçerek saat 11.10 itibarıyla 8.08 lira seviyesinde bulunuyor.

2 AYDA YÜZDE 2750 YÜKSELDİ

Benzer durum, Güler'in hissedarı olduğu RTA Laboratuvarları A.Ş hisselerinde de yaşandı. 11 Mart tarihinde 1,91 lira seviyesinde bulunan RTA hisseleri 14 Mayıs tarihinde 52,6 liraya kadar yükselerek SPK'nın radarına girdi. 2 ay sürede yüzde 2750 yükseldikten sonra sert düşüş yaşan hisse üzerine yapılan incelemede usulsüzlük tespit edildi. Bunun üzerine Murat Güler ve şirketlerine 6 ay işlem yasağı getirildi.

Son Dakika

15:28 Esra ve Ceyda Ersoy kardeşlerin köpekleri için yaptırdığı mezarlık sosyal medyada gündem oldu 14:28 Havai fişek fabrikasındaki patlamada depo sahiplerinin hayatlarını bir bardak su kurtardı 14:18 Coşkun Sabah acı haberi verdi: 3 arkadaşım koronavirüsten öldü 13:29 Tokat'taki bakır madeninde altın bulundu 12:42 Fabrika patlamasında annesinin acı haberini vatani görevi sırasında öğrendi 11:39 Konya'da nüfusu 18 ilçe merkezinden fazla olan olan mahalleye karakol yapılması isteniyor 11:20 Ünlü sunucu Kelly Brook'tan cinsel ilişki itirafı: Yaş ilerledikçe daha iyi oluyor 10:44 Köpeği ezip kaçtığı söylenen doktor Birsen Ocaklı'ya ünlü isimlerden tepki yağdı 10:04 Paylaşım başına en çok para kazanan isimler belli oldu! Dwayne Johnson kazancıyla dudak uçuklattı 09:36 Yaklaşanın öldüğü kuyu için vatandaşlar, önlem alınmasını istiyor 09:19 30 yıl önce askerimizi şehit eden saldırganlar sınır ötesi operasyonla yakalandı 09:14 Son dakika: 4 işçinin hayatını kaybettiği fabrikanın sahibi suskunluğunu bozdu 07:47 İkinci el araç satışında merdiven altı eksperlere dikkat! Sahte rapor düzenliyorlar 04:18 Komşuların haber vermesiyle eve geldi, karısı ve 2 çocuğunun cansız bedeniyle karşılaştı 16:12 3 çocuk annesi Nermin Gül'ün başarı öyküsü kadınlara ilham olacak!