20 yıl sonra tarih tekerrür edecek mi? Ek MTV iptal davasında tarih belli oldu - Son Dakika
Hukuk

20 yıl sonra tarih tekerrür edecek mi? Ek MTV iptal davasında tarih belli oldu

Anayasa Mahkemesi'nin, ek motorlu taşıtlar vergisini görüşeceği tarih belli oldu. Yüksek Mahkeme, CHP'nin iptal talebini 28 Eylül Perşembe günü görüşecek. 2003 yılında neredeyse bugünkü ile aynı şekilde çıkarılmış olan ek MTV düzenlemesi, AYM tarafından iptal edilmişti.

22.09.2023 09:05  Güncelleme: 09:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Haziran ayında Meclis'te kabul edilen torba yasa teklifi ile Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerinin azaltılması amacıyla bir defaya mahsus ek motorlu taşıtlar vergisi uygulanması hüküm altına alınmıştı. Ek verginin, ağustos ve kasım aylarında iki eşit taksit şeklinde tahsil edilmesi kararlaştırılmıştı.

İPTAL İSTEMİ 28 EYLÜL'DE GÖRÜŞÜLECEK

CHP, söz konusu düzenlemenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Ek MTV'nin ilk taksidinin ödenmesinin ardından Anayasa Mahkemesi'nin iptal istemini ne zaman görüşeceği de belli oldu. Yüksek Mahkeme, ek MTV uygulamasının iptal istemini 28 Eylül'de görüşecek.

ANAYASA MAHKEMESİ DAHA ÖNCE İPTAL ETMİŞTİ

Ek MTV, 6 Şubat tarihli depremin yol açtığı ekonomik kayıpların giderilebilmesi için kaynak oluşturulması amacıyla getirilmiş olup 7456 sayılı Kanun'a göre alınıyor ve yasaya uygun. Bununla birlikte hukuka uygun olmayan bir işlem yapılmış olabilir. Örneğin MTV hesabı yanlış yapılmış ya da yanlış kişiden alınmış olabilir. Bir diğer ihtimal özellikle depremden kaynaklı olan istisnaların uygulanmaması, yani ek MTV alınmaması gerekenlerden bu verginin alınması olabilir. Ancak en çok konuşulan gerekçe ek MTV'nin Anayasa'ya aykırı olduğu iddiası. Bu iddianın önemli bir dayanağı var. 2003'te tam 20 yıl önce neredeyse bugünkü ile aynı şekilde çıkarılmış olan ek MTV düzenlemesi, AYM tarafından iptal edilmişti. İptal kararından sonra ek MTV hakkında tekrar kanun çıkarılmış, aynı yıl tekrar iptal edilmişti. Ek MTV'nin iptali yönündeki bu iki iptal kararından başka, AYM'nin ek MTV'nin iptali talebini reddettiği 2001 tarihli bir kararı da var. Bu kararların tamamı 1999 depremine ilişkin getirilen ek MTV düzenlemeleri hakkında.

EK MTV ÖDENMEZSE NE OLUR?

Taşıtların satış ve devrinin yapılabilmesi için MTV'nin ve ek MTV'nin ödenmiş olması gerekiyor. Ek MTV ödenmediği takdirde araç muayeneleri de yapılmayacağı gibi trafikten çekme, hurdaya çıkarma, yurt dışına çıkarma nedeniyle tescil kapatma işlemleri mümkün olamayacak. Ayrıca vergi, amme alacağına dönüşecek olup bu alacak için vergi daireleri tarafından borcun tahsili için faiziyle icra işlemleri yapılması hatta haciz uygulanması da söz konusu olabilir.

EK MTV HAKKINDA DAVA AÇILABİLİR Mİ?

Ek MTV tahakkukuna ilişkin vergiyi ödeyerek ya da ödemeyerek dava açmak mümkün. Dava açma süresi duruma göre farklılaşıyor. Kanunun yürürlüğe girdiği 15 Temmuz tarihinde sicile kayıtlı bulunan taşıtların ek MTV'si aynı tarihte tahakkuk etti. İlgili tahakkuk işleminin iptali için vergi mahkemesinde açılacak davanın 30 günlük süresi de bu tarihte başladı. Ancak, süreç adli tatile denk geldiğinden dava açmak için son gün 7 Eylül'e kadar uzuyor. 15 Temmuz'dan sonra ilk defa sicile kaydolacak taşıtlar için ek MTV tahakkuk ve tahsili tescille birlikte olacağından, dava açma süresi tahakkuku takip eden 30 gün içinde gerçekleşecek. Örneğin 15 Temmuz tarihinden sonra sıfır otomobil satın alındıysa, taşıt satın alınarak, ek MTV tahakkuk ettiği tarihten itibaren 30 gün içinde vergi mahkemesinde dava açılabilir.


20 yıl sonra tarih tekerrür edecek mi? Ek MTV iptal davasında tarih belli oldu

Son Dakika Hukuk 20 yıl sonra tarih tekerrür edecek mi? Ek MTV iptal davasında tarih belli oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Nevşehir'de çıkan silahlı kavgada bir kişi yaralandı
  21:47 Nevşehir'de çıkan silahlı kavgada bir kişi yaralandı

  Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde Cumhuriyet Mahallesi Kızılırmak Caddesi'nde R.D. ile K.B. arasında çıkan tartışma silahlı kavgaya dönüştü. R.D. tabancayla ateş edilmesi sonucu ayağından yaralandı. Olay yerine 112 Acil Sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Yaralı, Nevşehir Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. K.B. ise polis ekiplerince gözaltına alındı.

 • Muş'ta at eyeri tartışması kanlı bitti
  21:26 Muş'ta at eyeri tartışması kanlı bitti

  Muş'un Varto ilçesine bağlı Yılanlı köyünde bir çocuk, atının eyerini çaldığını iddia ettiği şahıs tarafından av tüfeğiyle vurularak hayatını kaybetti. Olayın ardından jandarma ve ambulans bölgeye sevk edildi. Şüpheli şahsın arama çalışmaları sürerken, olayla ilgili tahkikat devam ediyor.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Türkiye'de Demokrasinin Standartlarını Yükseltmeye Devam Edeceğiz
  21:10 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Türkiye'de Demokrasinin Standartlarını Yükseltmeye Devam Edeceğiz

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kastamonu'nun Hanönü ve Taşköprü ilçelerinde AK Parti seçim ofislerinin açılış törenlerine katılarak vatandaşlarla bir araya geldi. Konuşmasında, Türkiye'de demokrasinin standartlarını yükselttiklerini ve bundan sonra da yine demokrasinin standardını yükseltmeye devam edeceklerini belirtti. Ayrıca, ekonomik toparlanma ve vatandaşların refahının artması için çalıştıklarını vurguladı.

 • Bursa'da Uyuşturucu Operasyonu: 1 Tutuklama
  20:29 Bursa'da Uyuşturucu Operasyonu: 1 Tutuklama

  Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Gemlik'te gerçekleştirdikleri operasyonda 5 suç kaydı bulunan bir kişiyi yakaladı. Operasyonda, 97 gram metamfetamin ve 1 adet hassas terazi ele geçirildi. Tutuklanan şüpheli cezaevine gönderildi.

 • Erzincan'da DHKP/C propagandası yapan 1 kişi tutuklandı
  20:29 Erzincan'da DHKP/C propagandası yapan 1 kişi tutuklandı

  Erzincan'da, sosyal medya hesapları üzerinden terör örgütü DHKP/C'nin propagandasını yaptığı öne sürülen 1 kişi tutuklandı. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucunda gözaltına alınan şüpheli, adliyeye sevk edildi ve tutuklandı.

 • Ankara'da suç örgütüne yönelik operasyon: 26 gözaltı, 11 tutuklama
  20:24 Ankara'da suç örgütüne yönelik operasyon: 26 gözaltı, 11 tutuklama

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, başkentte suç örgütüne yönelik yapılan operasyonda 26 şüphelinin gözaltına alındığını ve 11'inin tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiğini açıkladı. Operasyonlarda çok sayıda silah, mühimmat ve uyuşturucu madde ele geçirildi.

 • DAEŞ'e finansman sağlayan 4 zanlı tutuklandı
  19:59 DAEŞ'e finansman sağlayan 4 zanlı tutuklandı

  Zonguldak'ta DAEŞ'e yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 5 şüpheli adliyeye sevk edildi. DEAŞ terör örgütüne üye olan ve finans sağlama suçundan adliyeye sevk edilen 5 şüpheliden 4'ü tutuklanırken 1'i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Elon Musk, ChatGPT'nin geliştiricisi yapay zeka şirketi OpenAI'a dava açtı
  19:45 Elon Musk, ChatGPT'nin geliştiricisi yapay zeka şirketi OpenAI'a dava açtı

  Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT'nin geliştiricisi OpenAI ve CEO'su Sam Altman'a "yapay zeka" davası açtı. Davada, OpenAI'nın "insanlık yararına yapay zeka geliştirme" misyonunu terk ederek, kuruluş sözleşmesini ihlal etmesi gerekçe gösterildi.

 • Osmaniye'de arazi kavgasında 3 kişi hayatını kaybetti
  19:36 Osmaniye'de arazi kavgasında 3 kişi hayatını kaybetti

  Osmaniye'de yaşanan arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan kavgada 2 kişi hayatını kaybetmiş, yaralanan 4 kişiden biri de tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak ölmüştür. Tutuklanan Erol Ö., cezaevine gönderilmiştir. Diğer yaralıların tedavileri devam etmektedir.

 • Ankara'da Kaçakçılık ve Örgütlü Suç Operasyonu: 26 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı
  19:30 Ankara'da Kaçakçılık ve Örgütlü Suç Operasyonu: 26 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 26 şüpheli hakkında işlem yapıldığını ve 11 şüphelinin silah ticareti, yağma ve uyuşturucu madde ticareti suçlarından tutuklanmaları talebiyle Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine sevk edildiği açıklandı. Operasyonlar sonucunda çeşitli uyuşturucu maddeler, silahlar ve mühimmatlar ele geçirildi.


Advertisement