Son dakika Anayasa Mahkemesi haberleri, Anayasa Mahkemesi son dakika, son dakika Anayasa Mahkemesi

Son Dakika Anayasa Mahkemesi Haberleri

Son dakika Anayasa Mahkemesi haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son anayasa mahkemesi haberleri anında burada.


 • 14:09 BAKAN ÖZER: ÖĞRETMENLERİMİZİN YÜZDE 97'Sİ BAŞÖĞRETMEN VE UZMAN ÖĞRETMEN OLDU BAKAN ÖZER: ÖĞRETMENLERİMİZİN YÜZDE 97'Sİ BAŞÖĞRETMEN VE UZMAN ÖĞRETMEN OLDU

  MİLLİ Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun 60 yıllık özlem olduğuna dikkat çekerek, "Troller devreye girdi, siyasi liderler 'sınava girmeyin' diye boykot çağrısı yaptı.

 • 11:33 'Yanlış iğne' davası yeniden AİHM'de 'Yanlış iğne' davası yeniden AİHM'de

  'Yanlış iğne' davası yeniden AİHM'deİZMİR Henüz 10 yaşındaki kızının yanlış tedavi sonucu öldüğünü iddia eden anne Güldane Telli, tam 13 yıldır hukuki mücadelesini sürdürüyor.

 • 11:01 HDP'nin kapatılması istemli davada süreç işliyor HDP'nin kapatılması istemli davada süreç işliyor

  Anayasa Mahkemesince, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatma davası dosyasına sunduğu ek savunma, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına tebliğ edildi.

 • 09:33 'Yanlış iğne' davası yeniden AİHM'de "Yanlış iğne" davası yeniden AİHM'de

  Henüz 10 yaşındaki kızının yanlış tedavi sonucu öldüğünü iddia eden anne Güldane Telli, tam 13 yıldır hukuki mücadelesini sürdürüyor.

 • Dün Dün 16:25 Bakan Bozdağ: 6'lı masa Türkiye'yi yönetecek cumhurbaşkanı değil, emir eri arıyor Bakan Bozdağ: 6'lı masa Türkiye'yi yönetecek cumhurbaşkanı değil, emir eri arıyor

  ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, 6'lı masanın Türkiye'yi yönetecek cumhurbaşkanı değil, kendilerine emir eri aradığını ifade ederek, "Bu 6 tane kişi masanın etrafında oturan kişi, lider. Türkiye'yi yönetmeye talip bir cumhurbaşkanı adayı aramıyorlar.

 • Dün Dün 14:16 Altılı masanın anayasa değişikliği çalışması tanıtıldı - Uğur Poyraz ve Bülent Kaya Altılı masanın anayasa değişikliği çalışması tanıtıldı - Uğur Poyraz ve Bülent Kaya

  Altı muhalefet partisince hazırlanan "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi " Genel Başkanların da katıldığı programla kamuoyuna açıklandı.

 • Dün Dün 14:08 Tepebaşı Belediye Başkanı Ataç, Öğretmenler ile Buluştu Tepebaşı Belediye Başkanı Ataç, Öğretmenler ile Buluştu

  Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen gecede Tepebaşı’nda görev yapan öğretmenler ile bir araya geldi.

 • Dün Dün 12:35 6'lı masanın anayasa değişikliği önerisi açıklandı- TAMAMI FTP'DE 6'lı masanın anayasa değişikliği önerisi açıklandı- TAMAMI FTP'DE

  CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti (DP) ve Saadet Partisi'nden (SP) oluşan 6'lı masanın 84 maddelik 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi' açıklandı.

 • Dün Dün 12:30 Altılı Masa Anayasa Önerisini Açıklıyor. Altılı Masa Anayasa Önerisini Açıklıyor.

  Altılı Masa’nın Ankara’da düzenlediği ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi’ toplantısında konuşan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı, “Hazırladığımız öneri, anayasa tarihimizde ilk defa savunma makamını anayasal bir statüye kavuşturmuştur. Bu çok önemli bir yeniliktir. Böylece yargılama sürecinde savcılık makamıyla savunma makamı eşit statüye kavuşturulacağından hukuk devleti ilkesinin en önemli unsuru olan adil yargılanma hakkı güvence altına alınmıştır. Ve bu hakkın savunma hakkı boyutu, silahların eşitliği boyutu garanti edilmiştir. Türkiye Barolar Birliği’nin özerkliği sağlanarak avukatlık mesleğine hak ettiği itibar kazandırılmıştır” dedi.

 • Dün Dün 12:05 Altılı Masa 156 Sayfalık Anayasa Önerisini Açıkladı Altılı Masa 156 Sayfalık Anayasa Önerisini Açıkladı

  Altı Siyasi Parti, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisini tanıttı. Altılı Masa’nın toplam 156 sayfadan oluşan Anayasa değişiklik önerisine göre; seçim barajı yüzde 3’e düşecek, Cumhurbaşkanı, milletlerarası bir sözleşmeden gece yarısı tek başına çıkma kararı veremeyecek, Cumhurbaşkanın kanunları veto etme yetkisine son verilecek, Cumhurbaşkanları bir dönem ve 7 yıl için seçilebilecek, seçilen Cumhurbaşkanı partisiyle ilişkisini kesecek. Başbakan ve bakanlar TBMM’ye karşı sorumlu olacak. Siyasi partiler hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının kapatma davası açabilmesi, TBMM’nin iznine bağlanacak.

 • Dün Dün 11:49 6'lı masadan seçim barajı önerisi! Yüzde 7'nin çok daha altını düşünüyorlar 6'lı masadan seçim barajı önerisi! Yüzde 7'nin çok daha altını düşünüyorlar

  6'lı masanın ortaklarından Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisinin Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, temsil gücünü artırabilmek amacıyla seçim barajını yüzde 3'e düşüreceklerini söyledi. Türkiye'de mevcut seçim barajı son değişikliğin ardından yüzde 10'dan 7'ye indirilmişti.

 • Dün Dün 11:43 İşte 6'lı masanın hazırladığı anayasa! Seçimi kazanırlarsa cumhurbaşkanından bir yetkiyi alacaklar İşte 6'lı masanın hazırladığı anayasa! Seçimi kazanırlarsa cumhurbaşkanından bir yetkiyi alacaklar

  Altı siyasi partinin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi kamuoyuna tanıtıldı. Altılı masa partileri söz konusu metinde seçimi kazanmaları durumunda Cumhurbaşkanı'na verilen veto yetkisinin geri alınacağını söyledi. Ayrıca metinde, Cumhurbaşkanı'nın seçilmesinden sonra siyasi partisiyle ilişkisinin kesileceğinin de altı çizildi.

 • 26.11.2022 26 Kas 18:05 İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Bakan Soylu'nun sözlerine yanıt geldi: İBB'de terörist çalışmamaktadır, çalışamaz İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Bakan Soylu'nun sözlerine yanıt geldi: İBB'de terörist çalışmamaktadır, çalışamaz

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, "İBB'nin işe aldığı 1688 kişi terör örgütüyle bağlantılı, 6'sı kırsalda silahlı faaliyet göstermiş" sözler sonrası İBB'den yapılan açıklamada, "İBB'de terörist çalışmamaktadır, çalışamaz. Devletimizin ilgili birimlerinden gelen ya da gelecek olan her türlü bilgi titizlikle ele alınmakta ve gereği de yapılmaktadır, yapılacaktır. Milli güvenlik konusundaki hassasiyetimiz vatan sevgimizle beslenen yönetim kültürümüz gereği tartışmaya kapalıdır" denildi.

 • 25.11.2022 25 Kas 23:03 Fuat Oktay: '(Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi) Bir zafiyet veya boşluk oluşması söz konusu değil' Fuat Oktay: "(Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi) Bir zafiyet veya boşluk oluşması söz konusu değil"

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Ticaret Bakanlığımız tarafından başta gıda ve temel ihtiyaç maddeleri olmak üzere piyasadaki fiyat gelişmeleri yakinen takip edilmektedir.

 • 25.11.2022 25 Kas 20:38 Tutdere: 'Siyasal Hak ve Özgürlükler Bakımından 41 Oecd Ülkesi Arasında Son Sıradayız; AİHM'in Elindeki Dosyaların Yüzde 22'si Türkiye'den' Tutdere: "Siyasal Hak ve Özgürlükler Bakımından 41 Oecd Ülkesi Arasında Son Sıradayız; AİHM'in Elindeki Dosyaların Yüzde 22'si Türkiye'den"

  CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, "Bu sistem Türkiye’yi adım adım iflasa ve bataklığa sürüklüyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin adalet ve hukuk karnesine baktığımızda da biz bunu görüyoruz. Siyasal hak ve özgürlükler bakımından 41 OECD ülkesi arasında son sıradayız. İfade özgürlüğünde 149 ülke arasında bugün 129'uncu sıradayız... Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) elindeki dosyaların yüzde 22’si Türkiye’den yapılan başvurulardan ibaret" diye konuştu.

 • 25.11.2022 25 Kas 16:01 Cumhurbaşkanlığının 2023 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Cumhurbaşkanlığının 2023 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, terörle mücadeleyi "Kürtlerle mücadele" gibi sunmanın her şeyden önce "Kürtleri terörle özdeşleştirme" anlamına geleceğini, bunun da Kürtlere yapılan en büyük haksızlık olduğunu söyledi.

 • 24.11.2022 24 Kas 17:01 'Balyoz davası'nı onayan eski Yargıtay üyelerinin Yüce Divan'da yargılanmasına devam edildi "Balyoz davası"nı onayan eski Yargıtay üyelerinin Yüce Divan'da yargılanmasına devam edildi

  Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz davası"nda yargılanan bazı sanıklar hakkında örgüt talimatıyla karar verdikleri iddia edilen 5 eski Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyesinin "görevi kötüye kullanma" suçundan Yüce Divan'da yargılandığı davaya devam edildi.

 • 24.11.2022 24 Kas 16:08 Altılı masa anayasa çalışmalarında sona geldi: Cumhurbaşkanı 7 yıllığına bir kereliğine seçilecek ve partisiz olacak Altılı masa anayasa çalışmalarında sona geldi: Cumhurbaşkanı 7 yıllığına bir kereliğine seçilecek ve partisiz olacak

  Altılı masanın "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" kapsamında hazırladığı anayasa çalışması tamamlandı. Buna göre, cumhurbaşkanının halk tarafından 7 yıllığına bir kez seçilmesi ve partisiz olmasına karar verildi. Bunun yanında TBMM'deki sandalye sayısında değişiklik öngörülmezken 600 olan milletvekili sayısı korundu.

 • 23.11.2022 23 Kas 21:05 Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, Afrika Anayasa Yargısı Konferansı'na katıldı Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, Afrika Anayasa Yargısı Konferansı'na katıldı

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Afrika Anayasa Yargısı Konferansı'nda yaptığı konuşmasında, "Bireysel başvuru sisteminin yürürlüğe girmesi, Avrupa insan hakları hukuku ile Türkiye'nin ulusal hukuku arasındaki ilişkiyi kökten değiştirmiştir.

 • 23.11.2022 23 Kas 17:49 Lale Karabıyık: İktidarımızda En Büyük Kaynak Eğitime Ayrılacak. Öğretmenlerin Tüm Sorunları Çözülecek Lale Karabıyık: İktidarımızda En Büyük Kaynak Eğitime Ayrılacak. Öğretmenlerin Tüm Sorunları Çözülecek

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, “İktidarımızda öğretmenlerin tüm sorunları çözülecektir. AKP döneminde itibarsızlaştırılan öğretmenlik mesleği hak ettiği saygınlığa ulaştırılacaktır. İktidarımızda ataması yapılmayan öğretmenler ivedilikle atanacaktır, öğretmenlerimiz öğrencilerine kavuşacaktır. Sözleşmeli, ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilerek, tüm öğretmenlerin kadrolu atanması sağlanacaktır. Öğretmen alımlarında sözlü sınavı kaldıracaktır. Uzman-Başöğretmenlik sistemi kaldırılacak, öğretmenlerin özlük hakları ve mali haklarının iyileştirilmesi böyle bir sınav ile ilişkilendirilmeyecektir. Hiçbir öğretmenimiz yoksulluk sınırının altında aylık almayacak, hepsi yoksulluk sınırının üstünde aylık alacaktır” açıklamasını yaptı.

 • 22.11.2022 22 Kas 15:37 İbrahim Kaboğlu: Mgk, Anayasa'nın Kendisine Verdiği Yetkilerin Dışında Kullanıldı İbrahim Kaboğlu: Mgk, Anayasa'nın Kendisine Verdiği Yetkilerin Dışında Kullanıldı

  CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) Anayasa’nın kendisine verdiği yetkilerin dışında kullanıldığını söyledi. Kaboğlu, “Çünkü hiçbir zaman MGK’ya icrai karar alma yetkisi verilmemiştir. Ne var ki gerek OHAL döneminde gerekse sonra çıkarılan yasalarda şu formül kullanılmıştır. MGK’ca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, evet buradaki karar verilen yapı, icrai nitelikte bir karardır. Buna yetkisi yoktur” dedi.

 • 22.11.2022 22 Kas 15:22 BBP Genel Başkanı Destici: 'Terör örgütlerinin, nüfuz ettikleri legal alanlarda, kanunların vatandaşlarımıza sağladığı hak ve imkanlarla korunmasına... BBP Genel Başkanı Destici: "Terör örgütlerinin, nüfuz ettikleri legal alanlarda, kanunların vatandaşlarımıza sağladığı hak ve imkanlarla korunmasına...

  BBP Genel Başkanı Destici: "Terör örgütlerinin, nüfuz ettikleri legal alanlarda, kanunların vatandaşlarımıza sağladığı hak ve imkanlarla korunmasına ve güçlenmesine, zaman ve imkan tanımamalıyız" "Önceki tüm terör eylemlerinde olduğu gibi;

 • 22.11.2022 22 Kas 15:13 Tgs Kadın ve Lgbti Artı Komisyonu: 'Gazetecilere, Kadınlara, Lgbti Artılara Uygulanan Şiddeti Görüyoruz' Tgs Kadın ve Lgbti Artı Komisyonu: "Gazetecilere, Kadınlara, Lgbti Artılara Uygulanan Şiddeti Görüyoruz"

  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ Artı Komisyonu, bu yıl kolluk şiddetine dikkat çekti. TGS tarafından yapılan açıklamaya göre, 2021’de tüm dünyada kadın ve LGBT artı gazetecilere yönelik şiddet vakalarının dörtte biri Türkiye’de yaşandı. Genel Merkez'de yapılan açıklama öncesinde kadın gazetecilerin maruz kaldıkları şiddetin görüntüleri paylaşıldı. Açıklamada, "Gazetecilere, kadınlara, LGBTİ artılara uygulanan şiddeti, dışlamayı, yok saymayı, görüyoruz. Anlıyoruz! Saklanmaya, susturulmaya çalışılanları anlıyoruz. Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ artı Komisyonu olarak gazetecilere yönelik cadı avının farkındayız. Bu şiddete maruz kalmamızın asıl nedeni, toplumun gözü kulağı olmamız" denildi.

 • 22.11.2022 22 Kas 13:15 Bahçeli: Cumhurbaşkanımızın Sisi'yle kurduğu temas doğru bir temastır Bahçeli: Cumhurbaşkanımızın Sisi'yle kurduğu temas doğru bir temastır

  Bahçeli: Cumhurbaşkanımızın Sisi'yle kurduğu temas doğru bir temastırMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar'da liderlerle yaptığı görüşmeye ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'yle kurduğu temas doğru bir temastır, bize göre arkası getirilmelidir.

 • 22.11.2022 22 Kas 13:15 BBP Genel Başkanı Destici, gündemi değerlendirdi Açıklaması BBP Genel Başkanı Destici, gündemi değerlendirdi Açıklaması

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, çocuklara kadar yönelen vahşi cinayetleri sıradanlaştırmaya ve TSK'nın terör örgütüne yönelik Pençe-Kılıç Hava Harekatı'nı Türkiye'nin aleyhine kullanmaya çalışanların, terörün unsurları ve azmettiricileri olduğunu söyledi.

 • 22.11.2022 22 Kas 11:20 Bahçeli'den Erdoğan'a Sisi ve Esad Desteği: 'Sisi Temasının Arkası Gelmeli, Esad ile Görüşme Vasatı Açılmalı' Bahçeli'den Erdoğan'a Sisi ve Esad Desteği: "Sisi Temasının Arkası Gelmeli, Esad ile Görüşme Vasatı Açılmalı"

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es- Sisi ile görüşmesini olumlu buldu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile de görüşülmesi çağırısını yaptı. Bahçeli, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yle Katar’da kurduğu temas doğru bir temastır, bize göre arkası getirilmelidir. Bununla da kalınmamalı, Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile de görüşme vasatı açılmalı, terör örgütlerine karşı ortak bir irade oluşturulmalıdır" dedi.

 • 22.11.2022 22 Kas 11:06 MHP Genel Başkanı Bahçeli'den Beşar Esad'la görüşme çağrısı MHP Genel Başkanı Bahçeli'den Beşar Esad'la görüşme çağrısı

  MHP Genel Başkanı Bahçeli'den Beşar Esad'la görüşme çağrısı "Beşar Esad ile de görüşme vasatı açılmalı, terör örgütlerine karşı ortak bir irade oluşturulmalıdır" Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "HDP, TBMM'ye sızmış düşman bakiyesidir" "CHP'yi HDP'den, HDP'yi de CHP'den...

 • 22.11.2022 22 Kas 09:09 Aym'den Veli Saçılık Kararı: Biber Gazının Orantılı Bir Biçimde Kullanıldığını Söylemek Mümkün Değildir Aym'den Veli Saçılık Kararı: Biber Gazının Orantılı Bir Biçimde Kullanıldığını Söylemek Mümkün Değildir

  Anayasa Mahkemesi (AYM); 9 Ocak 2018 tarihinde Ankara Yüksel Caddesi’nde açlık grevi yapan KHK ile ihraç akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için protesto eylemlerine katılan Veli Saçılık’ın polis tarafından fiziksel şiddet görmesi ve kapalı alanda biber gazlı müdahalede bulunulmasına ilişkin ‘insan haysiyeti ile bağdaşmayan muamele yasağının maddi ve usul boyutlarının ihlal edildiği’ kararı verdi. AYM, “Somut olayın koşullarında başvurucunun davranışlarının polis biber gazı ile müdahalesini zorunlu kıldığını ve biber gazının orantılı bir biçimde kullanıldığını söylemek mümkün değildir” değerlendirmesini yaptı.

 • 21.11.2022 21 Kas 21:21 Güney Afrika'da ırkçılık karşıtı aktivist Chris Hani'nin katiline şartlı tahliye Güney Afrika'da ırkçılık karşıtı aktivist Chris Hani'nin katiline şartlı tahliye

  Güney Afrika Cumhuriyeti'nde mahkeme, 1993'te bir suikaste kurban giden ırkçı apartheid rejimi karşıtı mücadelenin önde gelen isimlerinden Chris Hani'nin katili Janusz Walus'un şartlı tahliyesine karar verdi.

 • 21.11.2022 21 Kas 16:16 Cavit Arı: İktidar 'Chp'li Belediyeleri Nasıl Çalıştırmayız' Derdinde Ama Şunu Bilin Ki Bu Halk, Sizin Yaptıklarınızı Görüyor. Cavit Arı: İktidar 'Chp'li Belediyeleri Nasıl Çalıştırmayız' Derdinde Ama Şunu Bilin Ki Bu Halk, Sizin Yaptıklarınızı Görüyor.

  CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bugüne kadar 3 milyon civarında bir para kesilmesi gerekirken 330 milyon TL para kesilmiştir. Siyasetin şovunu siz yaptınız, borcunu biz ödüyoruz, Ankara halkı ödüyor, Antalya halkı ödüyor, Antalya Büyükşehir Belediyesi ödüyor. Adalet, sizin sadece parti isminizde var. İşte ne kadar adaletsiz olduğunuzun ne kadar açık olduğu, bu rakamlarda, ortada gözükmekte. İktidar, ‘CHP’li belediyeleri nasıl çalıştırmayız, nasıl cezalandırırız, hizmetlerini nasıl önleriz’ derdinde ama şunu bilin ki bu halk, sizin yaptıklarınızı görüyor. Bu haksızlığın, hukuksuzluğun faturasını yüce Türk milleti size ilk seçimde ödetecektir" dedi.

 • 19.11.2022 19 Kas 16:12 CHP'Lİ ÖZEL: BİLDİĞİNİ AÇIKLAMIYORSAN, GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANIYORSUN CHP'Lİ ÖZEL: BİLDİĞİNİ AÇIKLAMIYORSAN, GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANIYORSUN

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, dün Meclis'te CHP'li belediyelere yönelik sözlerini eleştirerek, 'Senden korkan senden beter olsun. Bildiğin bir şey var da açıklamıyorsan, görevini kötüye kullanıyorsun. Gelecek haftayı beklenmiyoruz.

 • 19.11.2022 19 Kas 16:07 CHP Grup Başkanvekili Özel, Tokat'ta konuştu CHP Grup Başkanvekili Özel, Tokat'ta konuştu

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Ziraat Bankasındaki tarım kredileri ve bugün özel bankalarda olup iktidarımızda Ziraat Bankasına devredilecek kredilerin faizlerini sileceğimizi, ana parayı da 3 ila 5 yıl arasında borcun büyüklüğüne göre böleceğimizi bir kez daha tüm Türkiye'deki çiftçilere...

 • 19.11.2022 19 Kas 16:07 Özgür Özel: 'Bakan Evlatlarının Zenginleştiği Değil, Vatan Evlatlarının Zenginleştiği Bir Dönemi Yaşayacağız' Özgür Özel: "Bakan Evlatlarının Zenginleştiği Değil, Vatan Evlatlarının Zenginleştiği Bir Dönemi Yaşayacağız"

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Tokat’ta; “Önümüzdeki altı ayın sonunda; zenginlerin, beşli çetelerin, yandaş müteahhitlerin, kendi evlatlarının kayrıldığı düzenden vatandaşın kayrıldığı bir düzene geçeceğiz. Bakan evlatlarının zenginleştiği değil, vatan evlatlarının zenginleştiği bir dönemi yaşayacağız” dedi.

 • 19.11.2022 19 Kas 15:47 Eğitim-İş Malatya Şube Başkanı Kara'dan 'Kariyer Basamakları Sınavı' Eleştirisi: 'Milli Eğitim Bakanlığı Tarihe Kara Bir Leke Olarak Geçecek Sınav... Eğitim-İş Malatya Şube Başkanı Kara'dan 'Kariyer Basamakları Sınavı' Eleştirisi: "Milli Eğitim Bakanlığı Tarihe Kara Bir Leke Olarak Geçecek Sınav...

  Eğitim-İş Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bugün yaptığı Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’nı “tarihe kara bir leke olarak geçecek sınav” olarak nitelendirerek “Öğretmenler odasında zaten yeterince öğretmen çeşitliliği var. Kadrolu, uzman, ücretli, sözleşmeli ve başöğretmen var, bu çalışma barışını bozacak bir durum” dedi. Kara, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklemeden sınavı yapmasını da eleştirdi.

 • 19.11.2022 19 Kas 15:08 Yıldırım Kaya: 'Etimesgut'ta, Bir Anne Baba Beni Aradı. Yıldırım Kaya: "Etimesgut'ta, Bir Anne Baba Beni Aradı.

  CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde; “Ankara’nın göbeğinde, Etimesgut’ta, geçen hafta bir anne baba beni aradı. Dedi ki, ‘Kurtarın bizi. Çocuğumuz uyuşturucu mafyasının eline düştü. Çocuğumuzu kurtaramıyoruz.’ Kaymakamı aradım. Emniyet’ten gelmişler. Demişler ki, ‘Biz bir şey yapamayız.’ Kim yapacak? Bu torbacılardan bu çocuklarımızı kim kurtaracak?” dedi.

 • 19.11.2022 19 Kas 12:54 Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Yapıldı Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Yapıldı

  Anayasa Mahkemesi’nin iptalini görüştüğü Öğretmenlik Meslek Kanunu’yla getirilen ve eğitimcilerin tepkisini çeken uzman öğretmen ve başöğretmenlik sınavı (Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı), 81 ilde bin 489 okulda merkezi sistemle tek oturumda yapıldı.

 • 18.11.2022 18 Kas 19:08 Kaboğlu: 'Mahkemeler Karar Veriyor, Adalet Bakanlığı İtiraz Etmiyor; Özel Yetkili İdare Mahkemeleri, Mahkeme Kararlarını Görmezden Geliyor' Kaboğlu: "Mahkemeler Karar Veriyor, Adalet Bakanlığı İtiraz Etmiyor; Özel Yetkili İdare Mahkemeleri, Mahkeme Kararlarını Görmezden Geliyor"

  CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, kesinleşmiş mahkeme kararlarının Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’nın hazırladığı yazı nedeniyle uygulanmaması eleştirisi yöneltti. Kaboğlu, “Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu belgesi, aslında Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun ret kararının sürdürülmesi mahkemeler önünde geçerli kılınması amacıyla hukuk dışı, Anayasa dışı bir yazıdır bunu dikkatinize sunarım” dedi.

 • 18.11.2022 18 Kas 18:24 Sınav Yarın Yapılıyor. Eğitim-İş Genel Başkanı Özbay'dan Anayasa Mahkemesi'ne: 'Geç Gelen Adalet, Adalet Olmayacaktır' Sınav Yarın Yapılıyor. Eğitim-İş Genel Başkanı Özbay'dan Anayasa Mahkemesi'ne: "Geç Gelen Adalet, Adalet Olmayacaktır"

  Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, yarın yapılacak olan Kariyer Basamakları Sınavı’na ilişkin, “Cumartesi yapılacak sınavdan sonra verilecek olan bir karar yeni bir hukuksuzluğun önünü açacaktır. Geç gelen adalet, adalet olmayacaktır” dedi.

 • 18.11.2022 18 Kas 12:07 Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı Yarın Yapılacak: 'Yoksulluğu Aşmanın Dışında Bir Motivasyonu Yok Bu Sınavın' Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı Yarın Yapılacak: "Yoksulluğu Aşmanın Dışında Bir Motivasyonu Yok Bu Sınavın"

  Öğretmenlik Meslek Kanunu için açılan iptal davası Anayasa Mahkemesi’nde devam ederken bu konunla getirilen Kariyer Basamakları Sınavı’nın ilki yarın yapılacak. Sınava binlerce öğretmen girecek. Eğitim sendikalarına göre, öğretmenlerin sınava girmelerinin temel nedeni ekonomik sıkıntılar. Diyarbakır’da öğretmenlik yapan Hikmet Korkmaz, “Öğretmenlerimiz ciddi anlamda yoksulluk yaşıyor. Bu yoksulluğu aşmanın bir yolu dışında, öte bir motivasyonu yok bu sınavın. Herkesin geçindirmek zorunda olduğu bir ailesi var” diye konuştu. Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul ise "Maaşının içte ikisini kira olarak vermek zorunda olan öğretmenlerin ‘Bir umut buradan ücretim artabilir mi’ diyerek girdiği bir süreçle karşı karşıyayız" dedi.

 • 17.11.2022 17 Kas 19:13 Yıldırım Kaya'dan Bakan Özer'e: 'Uzmanlık, Başöğretmenlik Sınavını İptal Et. Tüm Öğretmenlerin Ücretlerinde İnsanca Yaşayabilecekleri Oranlarda... Yıldırım Kaya'dan Bakan Özer'e: "Uzmanlık, Başöğretmenlik Sınavını İptal Et. Tüm Öğretmenlerin Ücretlerinde İnsanca Yaşayabilecekleri Oranlarda...

  CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 19 Kasım’da yapılacak kariyer basamakları sınavı öncesi Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e kendisinden randevu isteyen 15 eğitim sendikası ile neden görüşmediğini sordu. Kaya, “19 Kasım günü yapılacak uzmanlık, başöğretmenlik sınavını iptal et. Tüm öğretmenlerin ücretlerinde insanca yaşayabilecekleri oranlarda iyileştirme yap. Bankamatik öğretmenlerinin yanında durduğun kadar gerçek öğretmenlerin de yanında dur. Bunları yaparsan Mahmut Hoca olursun, bunları yapamazsan kulağını kaşıyan Mahmut Özet olarak tarihte yerini alırsın” çağrısı yaptı.

 • 17.11.2022 17 Kas 17:08 Hdp'li Semra Güzel'in Milletvekilliğinin Düşürülmesine İlişkin Tezkere Karma Komisyonda Kabul Edildi Hdp'li Semra Güzel'in Milletvekilliğinin Düşürülmesine İlişkin Tezkere Karma Komisyonda Kabul Edildi

  HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in, devamsızlık gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik TBMM Başkanlık tezkeresi TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu’nda oyçokluğuyla kabul edildi. Güzel’in dosyası TBMM Genel Kurulu'nda ele alınacak. PKK terör örgütü mensubu ile fotoğrafı çıkan Güzel halen cezaevinde tutuklu bulunuyor.

 • 17.11.2022 17 Kas 13:50 Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: Anayasa Mahkemesi, Ömk ile İlgili Karar Sürecini Hızlandırmalı, En Azından 19 Kasım'da Yapılması Planlanan... Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: Anayasa Mahkemesi, Ömk ile İlgili Karar Sürecini Hızlandırmalı, En Azından 19 Kasım'da Yapılması Planlanan...

  15 eğitim sendikası, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) yönelik itirazlarını içeren dilekçeyi Anayasa Mahkemesi’ne verdi. Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, "Dilekçede, ÖMK’nın kapsamlı ve bütünsel bir nitelik taşımadığı; özel sektör öğretmenlerini, ücretli öğretmenleri, sözleşmeli öğretmenleri ve yüz binlerce ataması yapılmayan öğretmeni ve engelli öğretmenleri görmediği ifade edilmiştir. Anayasa Mahkemesi, ÖMK ile ilgili karar sürecini hızlandırmalı, en azından 19 Kasım’da yapılması planlanan sınavın yürütmesini ivedilikle durdurmalıdır" dedi.

 • 17.11.2022 17 Kas 10:51 AYM, sosyal medya paylaşımı nedeniyle disiplin cezası verilmesini hak ihlali saydı AYM, sosyal medya paylaşımı nedeniyle disiplin cezası verilmesini hak ihlali saydı

  Anayasa Mahkemesi (AYM), sosyal medya paylaşımı nedeniyle disiplin cezası verilen kamu görevlisinin yaptığı başvuruda, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

 • 16.11.2022 16 Kas 19:34 15 Eğitim Sendikası İtiraz Dilekçelerini Anayasa Mahkemesi'ne Sundu 15 Eğitim Sendikası İtiraz Dilekçelerini Anayasa Mahkemesi'ne Sundu

  Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun (ÖMK) iptalini isteyen 15 eğitim sendikası, kanunun neden olacağı sorunları ve Anayasa’ya aykırılık iddialarını içeren dilekçeyi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) sundu.

 • 16.11.2022 16 Kas 16:50 TBMM'deki toplantıda ortalık karıştı! Bakan Bozdağ CHP'li ismin sözlerine çok kızdı, oturuma ara verildi TBMM'deki toplantıda ortalık karıştı! Bakan Bozdağ CHP'li ismin sözlerine çok kızdı, oturuma ara verildi

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile CHP'li Ali Mahir Başarır arasında tartışma yaşandı. Tartışmanın ardından oturuma ara verildi.

 • 16.11.2022 16 Kas 16:01 AK Parti'den Yeniçağ gazetesine 100 bin liralık tazminat davası AK Parti'den Yeniçağ gazetesine 100 bin liralık tazminat davası

  AK Parti, gerçeği yansıtmayan haberle "partinin kişilik ve saygınlığına saldırıda bulunduğu" gerekçesiyle Yeniçağ gazetesine 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

 • 16.11.2022 16 Kas 15:55 Almanya'da Berlin Eyalet Meclis seçimleri tekrarlanacak Almanya'da Berlin Eyalet Meclis seçimleri tekrarlanacak

  Almanya'da Berlin Eyaleti Anayasa Mahkemesi, 26 Eylül 2021'de Eyalet Meclisi ve ilçe belediye meclisleri için yapılan seçimlerdeki aksaklıklar ve hatalar nedeniyle seçimlerin tümüyle yenilenmesi gerektiğine hükmetti.

 • 16.11.2022 16 Kas 00:21 Bekir Bozdağ: 'O Sözler O Dönemde Söylenmiş Sözler. Bekir Bozdağ: "O Sözler O Dönemde Söylenmiş Sözler.

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, kendisinin geçmişte FETÖ ile ilgili sözlerine yönelik eleştirilere; “O sözler o dönemde söylenmiş sözler. Ama keşke söylememiş olsaydık. O günün şartları içerisinde terör örgütü vasfı ortada olmadığı için söylenmiş... Sizi davet ediyorlar bir derneğe o derneğe gittiniz, o derneğin üyesi mi oluyorsunuz?" karşılığını verdi.

 • 15.11.2022 15 Kas 21:43 Bakan Bozdağ, meclisten CHP'li Başarır'ın dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti Bakan Bozdağ, meclisten CHP'li Başarır'ın dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın Yalova Adliyesi'nde mahkeme heyetinin üstüne yürüdüğünü savunarak, "Senin ahlaksızlığına cevap vermeye benim ahlakım yetmez.

 • 15.11.2022 15 Kas 19:55 CHP'li Başarır 'Mahkemeyi basmadık' dedi, Bakan Bozdağ 'Yalan söylüyorsunuz' diyerek tepki gösterdi CHP'li Başarır "Mahkemeyi basmadık" dedi, Bakan Bozdağ "Yalan söylüyorsunuz" diyerek tepki gösterdi

  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Yalova Adliyesi'nde mahkeme heyetinin üstüne yürüdüğü iddialarını yalanlayarak, "O an mahkeme salonunda olan havuz medyasının bir gazetecisi gizli bir çekim yaptı" dedi.

Advertisement