Son Dakika Haberleri: 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

3 yıl önce

Prof. Dr. Ümit Meriç, 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda İnsan Yayınları tarafından düzenlenen "Babam Cemil Meriç: Cemil Meriç'in düşüncesi" konulu söyleşiye katıldı.

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, System.String[]
Prof. Dr. Ümit Meriç, 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda İnsan Yayınları tarafından düzenlenen "Babam Cemil Meriç: Cemil Meriç'in düşüncesi" konulu söyleşiye katıldı.

Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde ziyarete açılan ve Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu fuarda okuyucuyla buluşan Meriç, babasının doğumunun 100. yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Ümit Meriç, babasının Balzac'tan çevirdiği dört roman olduğuna vurgu yaparak, "Aslında altı roman ama iki tanesi yayınevinde kaybolmuştur. O dönemde tabii böyle bilgisayarlar, flash bellekler yok ya da en azından daktiloda karbon kağıda yazma imkanı da yok. Eliyle yazıp verdiği için tercümeleri, 1940-1946 arasında, bu yüzden maalesef iki tercümesi kaybolmuş. Victor Hugo ile ilgilendiği dönem yani Hernani ve Marion de Lorme tercümelerini yaptığı dönem, Cemil Meriç'in aslında gözlerini kaybettikten sonraki dönemine rastlıyor. Daha önceler teklif edilmiş olduğu halde, o Sefiller'in tercümesini yapmayı istiyor. Fakat tercüme bürosu onu vermiyor. Hernani'yi teklif ediyor." dedi.

Babasının bir üniversite olduğunu dile getiren Ümit Meriç, şu bilgileri verdi:

"Cemil Meriç'in eserlerini okumak, onu bir kere okuyup, birkaç cümleyi beğenip onları ezbere almakla bitecek bir çaba değildir. Çünkü Cemil Meriç, bir ayağı kendi ülkesinin irfanına basan ama diğer ayağıyla bütün dünya kültürlerini dolaşmak isteyen bir evrensel tecessüstür. Bu tabir kendisinindir. Tecessüs kelimesini çok kullanır. Esas olarak, kendi ülkesinde köklerini salmak ister ama bir manada Osmangazi'nin gördüğü o rüyadaki çınar ağacı gibi dallarının da bütün dünyayı kucaklaması gerektiği kanaatindedir."

Ümit Meriç, babasının 38 yaşında gözlerini kaybettiğini, 67 yaşında da felç olup sonraki üç yılı yatakta hasta geçirdiğini aktararak, "Bütün olumsuz şartlara rağmen Cemil Meriç, hayatının hiçbir dakikasını boşa geçirmemiştir. ya okumuştur ya yazdırmıştır ve bu çalışkanlığıyla da hepimize örnek olmalıdır. Kendisine, 'Türkiye neden bu halde?' diye soran birine, 'Evladım ciddi değiliz' cevabını vermiştir. Cemil Meriç, ciddi bir insandı ve ciddi olmayı örnek olarak temsil eden bir şahsiyetti." ifadelerini kullandı.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen fuar 20 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek.Amiriyle İlişkiye Giren Kadın Polisin İhmali 4 Yaşındaki Kız Çocuğunun Sonu Oldu! Athena Grubunun Solisti Gökhan Özoğuz'dan Süleyman Soylu'ya Tepki: Bu Hareketler Korkunç! Ekrem İmamoğlu ile Turgay Güler Arasında Sert Tartışma!