7. Engelsiz Filmler Festivali İstanbul'da başladı! - Son Dakika
Güncel

7. Engelsiz Filmler Festivali İstanbul'da başladı!

7. Engelsiz Filmler Festivali İstanbul\'da başladı!

Engelsiz Filmler Festivali'nin ilk gününde seyircilerle buluşan ikinci film, bu yılki programın dikkat çeken bölümleri arasında yer alan "Rehber Köpekler" seçkisindeki "Yavru Seçimi" filmi oldu.

08.10.2019 07:45  Güncelleme: 08:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bu yıl 7. kez düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali dopdolu başladı. Festivalin ilk konukları, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu'ndaki (SineBu) gösterimlere katılan Rehber Köpekler Derneği Başkanı Nurdeniz Tunçer, rehber köpek eğitmeni Burcu Bora, "Güvercin" filminin yönetmeni Banu Sıvacı ve "Anons" filminin oyuncuları Tarhan Karagöz,Şencan Güleryüz ve Murat Kılıç oldu.

Rehber Köpekler Derneği Başkanı Nurdeniz Tunçer, Rehber Köpek Eğitmeni Burcu Bora ve Türkiye'nin ilk eğitimli rehber köpeği Kara'nın katılımıyla gerçekleşen gösterimin ardından, Festivalin Program Koordinatörü Ezgi Yalınalp moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleşti.

Burcu Bora: Kullanıcıyla Köpeğin Karakterlerinin Uyumu Çok Önemli

Burcu Bora rehber köpeklerde eğilimin öneminden bahsederek, köpeklerin karakteristik özelliklerine göre rehber ya da terapi köpeği olabileceğini, her köpeğin, tıpkı insanlar gibi, farklı bir karakteri olduğunu söyledi. Terapi köpekleri ile yapılan seansların çoklu engelli çocuklarda büyük gelişme sağladığını belirten Bora; "Bu beni çok mutlu ediyor ve duygulandırıyor. Çocuk sosyalleşiyor, köpek çocuğa nasıl davranması gerektiğini öğreniyor." Bora, özel ihtiyaçları olan kullanıcı ve köpeğin karakterlerinin uyumunun da çok önemli olduğunun altını çizdi.

Nurdeniz Tunçer ise Rehber Köpekler Derneği'nin amaçlarından bahsetti. "Derneğimiz 3 alanda çalışıyor. İlki farkındalık yaratmak. Bir göremeyen bireyin, toplumda sosyalleşmesiyle ilgili neler yapılabileceği sorusunu sormak. İkincisi; rehber köpeklerle birlikte toplumda nasıl hareket edileceği, yasal destek, köpeklerin yetiştirilmesi gibi konular ve üçüncü olarak da hayvan sevgisi. Çünkü hayvan dostlarımızın eğitim süresi çok uzun. Çok emek harcanıyor. Amerika'da bile 800 köpekten 300 tanesi rehber köpek olabiliyor ancak. Maddi manevi zor bir süreç." diyen Nurdeniz Tunçer, farklı illerdeki projeler hakkında da; "Belediyelerle görüşüyoruz. Hatta Bakanlık'la da bir anlaşma yapmak üzereyiz. Belediyelerin de üzerlerine düşen çok şey var. Sokak köpekleriyle ilgili bilinçlendirme gerekiyor. Her şeyin bir arada yürümesi lazım. Daha çok yavruya ve daha çok eğitime ihtiyacımız var." dedi.

Banu Sıvacı seyircilerle bir araya geldi!

Festivalin ilk günündeki diğer gösterim, yönetmen Banu Sıvacı'nın katılımıyla "Güvercin" filmi oldu. "Engelsiz Yarışma"da yarışan "Güvercin" gösteriminin ardından gerçekleşen söyleşide, yönetmen Banu Sıvacı sinemaseverlerin sorularını yanıtladı.

Filmin çekildiği mahallede doğup büyüdüğünü söyleyen Banu Sıvacı, çocukluğunda şahit olduğu olayları filmine yansıttığını söyledi. "Gündelik hayatımızda haberimiz bile olmayan hikayeler dönüyor. Bunlar özellikle de gitmediğimiz, gitmekten ürktüğümüz mahallelerde gerçekleşiyor. Bunu anlatmanın yegane yollarından biri de sinema. İlk filmimde hem tanıdığım bir bölgeyi hem de oranın anlatılması gerektiğini düşündüğüm bir hikayesini anlatmak istedim." dedi.

Kemal Burak Alper'in performansı da seyircilerden takdir topladı. Banu Sıvacı, başrol oyuncusunun rol için çalışmalarına dair detaylar vererek; "Kemal bir sene öncesinden kuşçuların yanına gitmeye başladı, ben de öyle. Kuşçularla sohbetlerden damıttıklarımız filme girdi. Hatta filmde gördüğünüz Maverdi'yi Kemal büyüttü. Gerçekten kuşu yavruyken alıp büyüttüğü için o kadar yakınlar. Kameraya da alıştırmamız zaman aldı. Bu doğal hali yakalamak için hem kuşlarla, hem kuşçularla aylarca vakit geçirmemiz gerekti. Bu bir günde elde edilmesi çok zor bir şey." diye konuştu. Yurt dışındaki seyircilerin tepkilerine de değinen Sıvacı; "Film en az 20-25 ülkede gösterildi ve her seyircinin ortak tepkisi; "Çıktığımızda Yusuf'a sarılmak istedik." oluyor. Ama ben de diyorum ki; "Normalde Yusuf'a sarılmazdınız. Muhtemelen onu dışlardınız. Size bir sokak çocuğu, bir serseri gibi görünürdü. Ben işte tam da bu insanları anlatmanın yolu olarak sinemayı görüyorum." dedi.

Bu bir darbe filmi değildir!

Festivalin İstanbul'daki ilk gününün son gösterimi ise Mahmut Fazıl Coşkun'un yönetmenliğini üstlendiği ve "Engelsiz Yarışma" filmleri arasında yer alan "Anons" filmi oldu. Filmin gösterimine, filmin oyuncuları Tarhan Karagöz, Şencan Güleryüz ve Murat Kılıç katıldı. Oyuncuların katılımıyla gerçekleşen gösterimin ardından, Ezgi Yalınalp moderatörlüğünde söyleşi gerçekleştirildi.

Seyircilerden gelen soru üzerine filmde tarihsel olaylara ne kadar bağlı kalındığını yanıtlamaya çalışan oyuncu Murat Kılıç, öncelikle yönetmenin adına konuşamayacağını söyleyerek soruya; "Bu, tarihsel gerçeklikten de beslenerek, kendi senaryosuna hizmet eden başka gerçeklikler yaratarak yazılmış bir senaryo. Doğru, bir Talat Aydemir macerası var ama tamamı tarihsel bir gerçeklik dizininde yapılmış bir şey diyemeyiz." diye cevap verdi.

Rolleri kabul etmeden önce senaryoyu okuyup okumadıkları sorusuna cevap veren Murat Kılıç; "Mahmut beni ilk olarak radyo evinin çaycısı olarak düşündü. Ben senaryoyu aldım, 1 ay kapanıp çaycıya çalıştım. Çaycının olabileceği başka sahne önerileriyle de ona gittim. Sonra çekimlere 1 ay kala provalara başladık. Provalardan 1 hafta sonra çaycı olamayacağımı öğrendim Böylece radyo evinin müdürü oldum. 1 hafta sonra tekrar geldim, yönetmen radyo evinin müdürü de olamayacağımı söyledi. Sonuçta ben albay oldum. Çaycı zaten yokmuş senaryonun son halinde." dedi. Rol arkadaşı Şencan Güleryüz ise Murat Kılıç'a "Sen oynadıkça terfi ettin." diyerek salonu kahkahaya boğdu.

Yerli seyircilerin festival filmlerine az ilgi göstermesi konusunda ne düşündüğü sorulduğunda da Murat Kılıç; "Biz popüler olana ilgi gösteren bir toplumuz. Bizim filmimiz tarzındaki filmler, dağıtım sorunu, reklam azlığı sebebiyle sınırlı gösterimle kalıyor. Bu nedenle seyirci ne yazık ki çok ilgi göstermiyor. Nuri Bilge Ceylan'ı ele alın. Cannes'da ödül aldığı halde 250 bin izlenmiş bir film. Bir Zamanlar Anadolu'da benim hayatımın filmidir. Öbür yandan popüler filmleri düşünün; 6 buçuk milyon, 7 milyon..." dedi.

Festival yedinci yılında, 9 Ekim tarihine dek İstanbul, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu'nda (SineBu), 11-13 Ekim tarihleri arasında Eskişehir, Yunus Emre Kültür Merkezi'nde, 16-20 Ekim tarihleri arasında ise Ankara'da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara'da sinemaseverleri ağırlayacak.

Sinemanın farklılıkları kucaklayan birleştiriciliğinden ilham alan Engelsiz Filmler Festivali, bu sene de dünyaya farklı pencerelerden bakmak isteyenleri salonlarına bekliyor.

Engelsiz Filmler Festivali'nin programında yer alan tüm filmler her sene olduğu gibi sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı seçenekleriyle seyircilerin karşısına çıkıyor. Ortopedik engelli sinemaseverlere uygun, erişilebilir mekanları seçen festivalde gösterimlerin yanı sıra, gösterim sonrası film ekipleriyle yapılan söyleşiler ve atölye çalışmaları da işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştiriliyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 7. Engelsiz Filmler Festivali İstanbul'da başladı! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İnegöl Nüfus Müdürlüğü'nde Memurların Vatandaşların Yüzünü Görmemek İçin Camlara Boş Kağıt Yapıştırdığı İddia Edildi
  10:23 İnegöl Nüfus Müdürlüğü'nde Memurların Vatandaşların Yüzünü Görmemek İçin Camlara Boş Kağıt Yapıştırdığı İddia Edildi

  İnegöl Nüfus Müdürlüğü'nde kaydedilen bir görüntü sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Müdürlükteki iki gişede memurlar ile vatandaşlar arasındaki cama boş kağıtların yapıştırıldığı görülüyor. Memurların bu uygulamayı işlemlerini yaptıkları vatandaşların yüzlerini görmemek için yaptığı öne sürüldü. Sosyal medyada ise bu görüntüler büyük tepki çekti.

 • Yoğun bakımda olduğunu söyleyen Turabi Dominik'te mi? Hakkındaki söylentilere fena patladı
  09:59 Yoğun bakımda olduğunu söyleyen Turabi Dominik'te mi? Hakkındaki söylentilere fena patladı

  Sağlık sorunları nedeniyle Survivor All Star'a veda eden ve yarışmadan sonra yoğun bakımda tedavi görmeye başlayan Turabi Çamkıran, Dominik'te olduğu yönündeki söylentilere isyan etti. Bir Latin ülkesinde tedavi gördüğünü söyleyen Turabi, "Sağlığımla savaşıyorum. Aynı zamanda müzik sektörüne girdim şarkım geliyor" dedi.

 • Kerem Aktürkoğlu, Karagümrük maçı sonrası trafikte tartışma yaşadı: Sen Milli Takım oyuncususun
  09:44 Kerem Aktürkoğlu, Karagümrük maçı sonrası trafikte tartışma yaşadı: Sen Milli Takım oyuncususun

  Galatasaray'ın Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilip Ziraat Türkiye Kupası'ndan elenmesinin ardından dikkat çeken bir olay yaşandı. Sarı-kırmızılı ekibin milli oyuncusu Kerem Aktürkoğlu'nun evine doğru giderken trafikte bir tartışma yaşadığı ve tartıştığı kişinin "Sen Milli Takım oyuncususun" diye bağırdığı görüntüler internete düştü. Sarı-kırmızılı ekipten alınan bilgiye göre tartışmanın maçla bir ilgisinin bulunmadığı öğrenildi.

 • Özgür Özel ilk kez anlattı: Hatay için Mert Fırat'la da görüştük
  09:19 Özgür Özel ilk kez anlattı: Hatay için Mert Fırat'la da görüştük

  31 Mart seçimleri öncesi Hatay'da yaşanan adaylık tartışmaları hakkında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Oyuncu Mert Fırat'a "Seni ankete koyalım mı?" diye sorduklarını aktaran Özel, "Çok tatlıdır Mert, Hataylı. Mert dedi ki 'Abi 30 günde 28 gün turnem var, ne anketi?' Resmi bir teklif götürmedik ama parti meclis üyemiz veya MYK'dan olur alıp da bize söyleseydi ankete koyacaktık" dedi.

 • Hayata Dönüş Operasyonu Davasında eski bakan Tantan ifade verdi
  09:04 Hayata Dönüş Operasyonu Davasında eski bakan Tantan ifade verdi

  Bayrampaşa Cezaevi'nde 21 yıl önce 'Hayata Dönüş Operasyonu'nda 12 kişinin ölümü ve 29 kişinin de yaralanmasına ilişkin dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan tanık olarak ifade verdi. Operasyon öncesi, cezaevlerinin kontrolünün örgüt liderlerine geçtiği ve örgüt mensuplarının cezaevlerinde tutulduğu iddialarını doğruladı.

 • Survivor All Star'da elenen isim Begüm oldu
  08:25 Survivor All Star'da elenen isim Begüm oldu

  Survivor All Star'ın dün akşam yayınlanan bölümünde Begüm, Pınar, Gizem, Aleyna ve Aysu arasında eleme heyecanı yaşandı. Düelloların sonunda yarışmaya veda eden Begüm, gözyaşlarına hakim olamadı.

 • Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş: Kader kime ölüm yazmışsa o ölür gider
  07:37 Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş: Kader kime ölüm yazmışsa o ölür gider

  Adana Ülkü Ocakları'nın İYİ Parti'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ayyüce Türkeş'i hain ilan etmesinin ardından Ülkü Ocakları ve MHP'li isimlere küfürle tepki gösteren Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş "Yine bizimle ilgili tehdit yayınladılar. Kimse bir halt yapamaz. Geleceği varsa göreceği de var. Kader kime ölüm yazmışsa ölür gider. Herkes için geçerli. Biz kadere inanıyoruz" dedi.

 • Komedyen Özgür Turhan İzmir'deki gösterisinde düştü
  07:35 Komedyen Özgür Turhan İzmir'deki gösterisinde düştü

  Sosyal medya fenomeni ve komedyen Özgür Turhan, İzmir'deki tek kişilik stand up gösterisinde sahnede düştü. Düşmesine rağmen espri yapmaya devam eden Turhan, sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı.

 • TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı
  00:20 TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı

  DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM'de Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li Mehmet Kamaç'ın mikrofonunun kısılmasına, ''Bu ülkede 20 milyon Kürt'ün ana dili olan Kürtçe'den bir dörtlük okunmasına tahammül edemiyorsunuz. Burada mikrofonu kapatıyorsunuz Diyarbakır'da Megri megri şarkısını söylüyorsunuz.'' sözleriyle tepki gösterdi. Koçyiğit'e yanıt veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, ''Yaptığınız resmen etnik bölücülük ve ırkçılıktır.'' dedi.


Advertisement