ABD, koronavirüs nedeniyle ailelere 2.400 dolarlık destek yapacak - Son Dakika

ABD, koronavirüs nedeniyle ailelere 2.400 dolarlık destek yapacak

25.03.2020 16:52

Koronavirüs nedeniyle ekonomisi ağır darbe alan ABD, 2 trilyon dolarlık destek paketini devreye sokuyor. 2 trilyon dolarlık desteğin 500 milyar doları, şirketlerin borçları için kullanılacak. Yıllık geliri 75.000 dolara kadar olan ailelere 1.200 dolar, 150.000 dolara kadar olanlara ise 2.400 dolar ve çocuk başına 500 dolar verilecek.

Haberler.com/Dış Haberler

Beyaz Saray ve Senatör liderleri arasında geçen uzun süreli görüşmelerden sonra ABD'de tüm dünyayı saran koronavirüs ile mücadele ve etkilerinin yavaşlatılması konusunda 2 trilyon dolarlık bir ekomomik teşvik paketi yasası konusunda anlaşmaya varıldı. Paket kapsamında şirketlerin borçları için 500 milyar dolarlık kaynak ayrıldı. Paket kapsamında ailelere de maddi destek sağlanacak. Buna göre, yıllık geliri 75.000 dolara kadar olanlara 1.200 dolar (7.750 TL), 150.000 dolara kadar olanlara ise 2.400 dolar (15.500 TL) yardım yapılacak. Ailelere çocuk başına da 500 dolar verilecek.

EN ÜST DÜZEY EKONOMİK YATIRIM

Senatodaki çoğunluğun lideri Mitch McConnell, yaptığı açıklamada Senato ve Beyaz Saray'ın, virüs için tarihi ekonomik paket konusunda anlaşmaya vardığını söyledi. McConnell, bu paketin Amerikalılar için savaş durumlarında yapılan en üst düzey ekonomik yatırım olduğunu söyledi.

Senato azınlık lideri Chuck Schumer ise bu paketin Amerika tarihinin en büyük kurtarma paketi olduğunu, bu anın kutlama anı değil bir gereklilik anı olduğunu söyledi.

500 MİLYAR DOLAR BORÇLAR İÇİN KULLANILACAK

Paket detaylarının açıklanmamasına rağmen, paketteki 500 milyar doların borçlar ve şirketlere destek için kullanılacağı belirtildi. Bu miktarın 50 milyar doları; hava yolları, eyalet ve yerel yönetimlerin borcu için kullanılacak. 350 milyar dolarlık kısım küçük işletmelere yardım olarak aktarılacak. 100 milyar dolar ise hastane ve sağlık hizmeti veren kuruluşlara ilaç ve cihaz yardımı kapsamında verilecek.

AİLELERE DE DESTEK YAPILACAK

Pakette aileler için destekler yer alıyor. Bu kapsamda yıllık gelirleri 75.000 dolara kadar olan ailelere 1.200 dolarlık çek verilecek. Yıllık gelirleri 150.000 dolara kadar olan ailelere ise 2.400 dolar ve çocuk başına 500 dolar verilecek.

ABD, koronavirüs nedeniyle ailelere 2.400 dolarlık destek yapacak

Son Dakika Ekonomi ABD, koronavirüs nedeniyle ailelere 2.400 dolarlık destek yapacak - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

İsrail-Filistin gerginliği tırmanıyor! Lübnan'dan İsrail'e üç roket atıldı İsrail-Filistin gerginliği tırmanıyor! Lübnan'dan İsrail'e üç roket atıldı Ünlü model Kendall Jenner, Filistin'e verdiği destek mesajını saniyeler içinde sildi Ünlü model Kendall Jenner, Filistin'e verdiği destek mesajını saniyeler içinde sildi Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığına İYİ Parti'den yeşil ışık! Tek bir şartları var Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığına İYİ Parti'den yeşil ışık! Tek bir şartları var Son Dakika: Haramidere'de metrobüsü rehin alan şahıs, araçtan indirilerek gözaltına alındı Son Dakika: Haramidere'de metrobüsü rehin alan şahıs, araçtan indirilerek gözaltına alındı Son Dakika: Türkiye'de 13 Mayıs günü koronavirüs nedeniyle 238 kişi vefat etti, 11 bin 534 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Türkiye'de 13 Mayıs günü koronavirüs nedeniyle 238 kişi vefat etti, 11 bin 534 yeni vaka tespit edildi Sofralardaki büyük tehlike! Bağışıklık sistemini perişan ediyor Sofralardaki büyük tehlike! Bağışıklık sistemini perişan ediyor Putin, BM Genel Sekreteri Guterres ile Filistin meselesini görüştü Putin, BM Genel Sekreteri Guterres ile Filistin meselesini görüştü Sedat Peker'in Bakan Soylu ile ilgili iddialarına Cumhurbaşkanlığı'ndan ve AK Parti'den ilk yorum: Şiddetle kınıyoruz! Sedat Peker'in Bakan Soylu ile ilgili iddialarına Cumhurbaşkanlığı'ndan ve AK Parti'den ilk yorum: Şiddetle kınıyoruz!
Advertisement