Son Dakika Haberleri: ABD ve Meksika Sınırına Örülecek Duvarda 'Masraf' Krizi Çıktı

ABD ve Meksika Sınırına Örülecek Duvarda 'Masraf' Krizi Çıktı

10 ay önce

Trump'ın ABD - Meksika sınırına inşa etmeyi planladığı duvar için maddi destekte bulunmayacağını açıklayan Meksika'ya Trump'tan yanıt gecikmedi: ''Masrafı ödemek zorundalar.''

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto,  ABD başkanı seçilen  Donald Trump'ın ülkeye yasa dışı girişleri engellemek için  Meksika sınırı boyunca yaptırmayı planladığı duvarın inşası için ülkesinin ekonomik destekte bulunmayacağını söyledi. Duvarın inşası konusunda geri adım atmayı düşünmeyen Trump, '' Meksika bu masrafları ödemek zorunda'' dedi.

''DUVAR İÇİN HİÇBİR ŞEY ÖDEMEYECEĞİZ''

Nieto, başkent Meksiko'da düzenlenen yıllık diplomatlar toplantısında yaptığı konuşmada,  Meksika ve  ABD arasındaki ilişkilere değinerek, Trump'ın ABD-Meksika sınırına yasa dışı geçişleri engellemek için duvar yaptırma planını eleştirdi.

Yapılması planlanan duvarın, yeni  ABD yönetimi ile kendi hükümeti arasındaki farklılıklar arasında yer aldığını belirten Nieto, "Tabii ki  Meksika bu duvar için hiçbir şey ödemeyecek." dedi.

ABD İLE İYİ İLİŞKİLERİN DEVAMI İÇİN ÇABALAYACAĞIM'

ABD ile süren iyi ilişkilerin devam etmesi için çabalayacağını ifade eden Nieto, buna rağmen ülkesinin ve Meksikalıların şeref ve haysiyetine ters düşecek hiçbir şeyi de kabul etmeyeceğinin altını çizdi.

'VERGİYLE TEHDİT ETMEK KAYGI VERİCİ'

Trump'ın  Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nın (NAFTA) şartlarını yeniden müzakere planına ilişkin Nieto, ülkesinin yatırımları güvenli kılacak değişikliklerden yana olduğunu vurgulayarak, Trump'ın  Meksika'ya yatırım yapan Amerikan şirketlerini vergiyle tehdit etmesinin kaygı yarattığına dikkat çekti.

''BASKI ÇABALARINI REDDEDİYORUZ''

Nieto,  Meksika'da otomobil üreten Amerikan şirketlerine uygulanması planlanan yüzde 35'lik vergi artışını da eleştirerek, hükümetinin korku ve tehditle yatırımcılar üzerinde baskı kurulması çabalarını reddettiğini söyledi.

'MEKSİKALI GÖÇMENLERE İNSANİ MUAMELE EDİLMELİ'

Trump hükümetinden bekletilerine de değinen Nieto, özellikle ABD-Meksika arasındaki yasa dışı silah kaçakçılığı ve yasal olmayan yollardan kazanılmış paraların  Meksika'ya geçişinin engellenmesi konusunda destek beklediğini dile getirdi. Nieto, ayrıca  ABD'den sınır dışı edilmesi planlanan yasa dışı Meksikalı göçmenlere de insani muamele edilmesi talebinde bulundu.

TRUMP, DUVAR ÖRME KONUSUNDA ISRARCI

Trump ise  Meksika sınırına kurulması planlanan duvar hakkında geri adım atmadı.

ABD'nin  New York şehrinde basın toplantısı düzenleyen Trump, "Başkanlık görevini devralır almaz başlayacak duvar inşası müzakerelerinin bitmesi için bir buçuk sene bekleyebilirim. Ama beklemek istemiyorum. Biz duvarı inşa etmeye başlayacağız." dedi.

''İSTER VERGİ, İSTER DOĞRUDAN ÖDEME OLSUN..."

Duvarın finansmanı hakkında da konuşan Trump, "İster vergi ister doğrudan ödeme olsun  Meksika bize bu duvarın masraflarını ödeyecek." açıklamasını yaptı.


Cinsel İlişki Sırasında Erkek Arkadaşının Penisini Kıran Model, O Anları Anlattı Alışveriş Fişindeki Külot Evliliği Bitirdi
Bakan Gül, Doğruladı! ABD, Tutuklu Konsolosluk Çalışanı Metin Topuz'un Telefonunu İstedi