Tunus'taki darbe girişimine ABD'den ilk yorum: Gelişmelerden endişeliyiz - Son Dakika

Tunus'taki darbe girişimine ABD'den ilk yorum: Gelişmelerden endişeliyiz

26.07.2021 23:03

Tunus'ta önceki gece Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin yetkilerini dondurarak, milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırması ve mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını duyurmasının ardından ABD'den ilk açıklama geldi. Beyaz Saray'ın darbe olup olmadığı konusunda henüz bir tespitte bulunmadığını belirten sözcü Psaki, "Tunus'taki gelişmelerden dolayı endişeliyiz" dedi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclis'in tüm yetkilerini dondurması ve Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden almasıyla ülke bir anda karıştı. Yaşanan gelişmelerle ilgili ABD'den ilk açıklama geldi.

"TEMAS HALİNDEYİZ"

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, "Durum hakkında daha fazla bilgi edinmek, sükuneti teşvik etmek ve Tunus'un demokratik ilkeler doğrultusunda ilerleme çabalarını desteklemek için hem Beyaz Saray'dan hem de ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzeyde Tunuslu liderlerle temas halindeyiz" ifadesini kullandı.

ABD, DARBE OLUP OLMADIĞINI HENÜZ TESPİT ETMEDİ

Ülkede yaşananlar hakkında Beyaz Saray'ın darbe olup olmadığı konusunda henüz bir tespitte bulunmadığını belirten Psaki, karar vermeden önce Dışişleri Bakanlığı'nın hukuki inceleme yapmasının beklendiğini kaydetti.

TUNUS'TA NE OLDU?

Tunus'ta hükümet ve muhalefet partilerine yönelik protestolar gerçekleştirilmiş, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti. Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said de dün gece Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırdığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu. Hükümete yönelik bu girişimin ardından askerler Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile beraberindeki milletvekillerini Meclise almamıştı. Cumhurbaşkanı Said'in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın bir darbe olduğunu vurgulamıştı.

Tunus'taki darbe girişimine ABD'den ilk yorum: Gelişmelerden endişeliyiz
"Yaptığım darbe değil" diyen Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 1 aylık sokağa çıkma yasağı ilan etti

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Tunus'taki darbe girişimine ABD'den ilk yorum: Gelişmelerden endişeliyiz - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

AK Parti ile MHP seçim çevresi en fazla 12 milletvekilinden oluştuğu yeni bir sistem konusunda da anlaşmaya vardı. 08:51 AK Parti ile MHP seçim çevresi en fazla 12 milletvekilinden oluştuğu yeni bir sistem konusunda da anlaşmaya vardı. Babasının silahla yaraladığı kişiyi, 42 gün sonra bıçakladı 08:37 Babasının silahla yaraladığı kişiyi, 42 gün sonra bıçakladı Camdaki Kız 08:25 Camdaki Kız "Hayri" yeni bölüm fragmanında görüldü
Validebağ Korusu'na iş makineleri girdi, gönüllülerle görevliler arasında arbede yaşandı 08:21 Validebağ Korusu'na iş makineleri girdi, gönüllülerle görevliler arasında arbede yaşandı Bakan Muş'tan sıfır otomobillerde 07:16 Bakan Muş'tan sıfır otomobillerde "stokçuluk" iddialarına cevap: Fırsatçılık yapanlara asla müsaade etmeyeceğiz Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim 00:37 Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim
Yeni doğum yapan Ayşecan Tatari 22:46 Yeni doğum yapan Ayşecan Tatari "Bakımsızsın" yorumlarına isyan etti: Yapmayın bunu Deniz Akkaya'nın Selin Ciğerci hakkındaki hırsızlık iddiası ağızları açık bıraktı 21:22 Deniz Akkaya'nın Selin Ciğerci hakkındaki hırsızlık iddiası ağızları açık bıraktı
Advertisement