ABD ve Hint askerleri, Hindistan'ın Çin sınırına yakın bir bölgesinde tatbikat yaptı - Son Dakika

ABD ve Hint askerleri, Hindistan'ın Çin sınırına yakın bir bölgesinde tatbikat yaptı

29.11.2022 19:49
ABD ve Hint askerleri, Hindistan'ın Çin sınırına yakın bir bölgesinde tatbikat yaptı

Hint ve ABD birlikleri, Hindistan'ın Çin ile tartışmalı sınırı yakınındaki dağlık arazide ortak tatbikat gerçekleştirdi.

Hint ve ABD birlikleri, Hindistan'ın Çin ile tartışmalı sınırı yakınındaki dağlık arazide ortak tatbikat gerçekleştirdi.

Hindistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Hint ve ABD askerlerinin, ülkenin kuzeyinde, Çin ile sınırındaki Uttarakhand eyaletinin dağlık Auli bölgesinde yüksek rakımlı eğitim tatbikatı yaptığı ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hindistan Ordusu Tugay Komutanı Pankaj Verma, tatbikatın, öğretici olduğunu ve iki ordunun da tecrübelerini paylaştığını belirtti.

Bakanlıktan yapılan başka açıklamada, zorlu arazi ve iklim koşullarındaki tatbikatta, keşif çalışmalarına, dağlık alandaki savaş becerilerine, muhaberede tıbbi yardıma ve ölü ve yaralıların tahliyesine odaklanıldığı belirtildi.

Açıklamada, tatbikatın insani yardım, afet yardımı ve barışı korumayla ilgili operasyonları da içerdiği kaydedildi.

"Yudh Abhyas 22" adı verilen bu tatbikat, iki ülke arasındaki belirsiz sınır hattını tanımlayan Fiili Kontrol Hattı'na yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta olan bölgede yapıldı.

ABD ve Hindistan arasında 2000'li yılların başında başlayan "Yudh Abhyas" adlı tatbikatlar 2021'de Alaska'da düzenlenmişti.

Çin ile Hindistan'ın sınır anlaşmazlığı 50 yıldır çözülemiyor

Hindistan ve Çin arasındaki sınır ihtilafı on yıllardır sürüyor. Sınır konusunda yapılan görüşmelerden sonuç alamayan tarafların 1962'de savaşa girmesi sonucunda 3 bin Hindistanlı ve 700 Çinli asker ölmüştü.

Taraflar arasında zaman zaman artan sınır gerilimi Haziran 2020'de bir kez daha patlak vermiş ve Ladakh bölgesindeki çatışmalarda 20 Hint askeri ve 4 Çinli asker öldürülmüştü.

Hint ve Çin birlikleri en son 22 Ocak 2021'de Hindistan'ın Nepal ve Butan arasındaki Sikkim eyaletinin kuzeyindeki Naku La geçidinde çatışmıştı, her iki taraftan da yaralananlar olmuştu.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Çin'in Güneybatısında Uçuruma Kurulan Asansörler Turistlere Fütürist Bir Deneyim Sunuyor Çin'in Güneybatısında Uçuruma Kurulan Asansörler Turistlere Fütürist Bir Deneyim Sunuyor Ulusal Sağlık Komisyonu: Çin'deki Kovid-19 Vakaları Artık Düşük Seviyede Ulusal Sağlık Komisyonu: Çin'deki Kovid-19 Vakaları Artık Düşük Seviyede Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Yetkililerinden Tek Çin İlkesine Uymasını İstedi Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Yetkililerinden Tek Çin İlkesine Uymasını İstedi

Son Dakika Güncel ABD ve Hint askerleri, Hindistan'ın Çin sınırına yakın bir bölgesinde tatbikat yaptı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement