Açık artırmaya çıkan 'Gülün Ruhu' isimli pembe elmas, 205 milyon liraya satıldı - Son Dakika
BBC

Açık artırmaya çıkan 'Gülün Ruhu' isimli pembe elmas, 205 milyon liraya satıldı

12.11.2020 07:02

Rusya'da bulunan ve oldukça nadir görülen 'Gülün Ruhu' isimli 14,8 karatlık pembe elmas, 205 milyon 160 bin 800 liraya satıldı. Söz konusu taş, dünyada satılan en büyük pembe elmas oldu.

Dünyanın en değerli taşlarından olan elmasın pembe ya da mor görünüme sahip olanları oldukça nadir bulunuyor.

İÇ YAPISI KUSURSUZ

Rusya'da bulunan ve nadir bir şekilde pembe/mor görünüme sahip olan elmas, 26,6 milyon dolara satıldı. İsviçre'de satılan 14,8 karatlık "Gülün Ruhu" adlı taş, satılan en büyük pembe elmas oldu.

Pembe elmasların yüzde 99'u 10 karatın altındaki büyüklüklerde oluyor. Elmasın pembe renginin yanı sıra kusursuz iç yapısının da bu rekor fiyata ulaşılmasında etkili olduğu belirtiliyor.

EN PAHALISI 'PEMBE YILDIZ'

Elmas 2017'de Rusya'da bulunmuştu. Bugüne kadar en yüksek fiyata satılan pembe elmas ise 59 karatlık CTF Pembe Yıldız adlı taş.

Söz konusu elmas 2017'de Hong Kong'da 71 milyon dolara satılmıştı.

Rekor kıran renkli taşlar:

  • Mayıs 2016: Oppenheimer Mavisi adlı büyük bir elmas 50,6 milyon dolara satıldı. 14,62 karatlık taş, Cenevre'de 20 dakika süren telefon üzerinden açık artırma ile sahibini buldu. Taşın alıcısı bilinmiyor.
  • Kasım 2015: Mavi Ay adlı 12,03 karatlık mavi elmas, Hong Kong'lu milyarder Joseph Lau tarafından 48,4 milyon dolara alındı. Lau, elması yedi yaşındaki kızına aldığını açıkladı ve adını Josephine'in Mavi Ayı olarak değiştirdi.
  • Mayıs 2015: Anonim bir alıcı, Gündoğumu Yakutu adlı 25,59 karatlık taşı 30 milyon dolara satın alarak rekor kırdı. Bu taş, o tarihte elmaslar haricinde satın alınan en pahalı taş oldu.
  • Kasım 2013: Dünyanın en pahalı turuncu elması 35 milyon dolara satıldı. Karat başına en pahalı taş unvanını alan taşın karatı 2,4 milyon dolara denk düşüyor.
  • Kasım 2010: O güne kadar bulunan en büyük pembe elmaslardan biri olarak nitelenen Graff Pink adlı 24,78 karatlık taş, 46,2 milyon dolara satıldı.
Açık artırmaya çıkan 'Gülün Ruhu' isimli pembe elmas, 205 milyon liraya satıldı

Son Dakika Ekonomi Açık artırmaya çıkan 'Gülün Ruhu' isimli pembe elmas, 205 milyon liraya satıldı - Son Dakika Ekonomi

BBC

YORUMLAR (4)
  • KAHVECİ ANNE: YAA BİZ MARKET MARKET BAKIP INDIRIM KOVALIYALIM 2 KURUSUN HESABINI YAPALIM BUNLAR Bİ TAŞA DÜNYAYI VERSİN Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Doğrusöz xxx: İşte insanoğlunun nasıl bir aç oğlu aç doyumsuz para hırsı içinde olduğunu gösteriyor hastalık dünyayı sarmış bu saatten sonra Elmas madenin sahibi olsan neye yarar bu durumun tek sebebi gözü aç karnı hep aç para pul hırsı yüzünden nüsübetsizlerin eseri aslada hala utanma arlanmaları yok varsın para elmas altın döviz para öbür taraftada bu hırsınızı gösterin ki nasıl bir yaratık olduğunuz eserinizi gösterin yalan dolan insanoğlu fıs geldiniz tırız gidersiniz Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Siyaset sosyoloğu Prof. Dr. Nur Vergin evinde ölü bulundu Son Dakika: Fenerbahçe, evinde Ankaragücü'nü 3-1 mağlup etti Ani bir kararla ayrılan Hadise ve Kaan Yıldırım sürpriz bir şekilde barıştı Soğuk havaya aldırış etmeyen iki kafadar, karın keyfini güreş tutarak çıkardı Çukur dizisinde Yamaç'a hayatının dayağını atan maskeli dövüşçünün kimliği ifşa oldu DSÖ'den koronavirüs aşısı açıklaması: Dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde Son Dakika: ABD'de Kongre binası, güvenlik tehdidi nedeniyle giriş ve çıkışlara kapatıldı Korkutan araştırma! Kovid-19'u atlatanların üçte biri ilk 5 ayda tekrar hastaneye kaldırıldı