Son Dakika Haberleri: Adana'da Patates Hasadı Devam Ediyor

Adana'da Patates Hasadı Devam Ediyor

6 ay önce

Adana'da patates hasadı devam ediyorAdana'da turfanda patates hasadı devam ediyor.

Adana'da patates hasadı devam ediyor


Adana'da turfanda patates hasadı devam ediyor. Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, kentte 66 bin dekara ekimi yapılan patateste dekar başına 3 buçuk ton rekolte beklediklerini söyledi.


Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin ve beraberindeki ekip Çukurova ilçesinde patates hasadı yapılan tarlalarda incelemelerde bulundu. Tekin, kentte 66 bin dekarda patates yetiştirildiğini belirterek, hasadın başladığını söyledi. Kent genelinde dekar başına 3 buçuk ton rekolte beklediklerini kaydeden Tekin, Turfanda üretiminde Adana'nın her zaman söz sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda ülkemizin patates ihtiyacının yüzde 5'ini Adana karşılıyor. Hasatla birlikte inşallah daha iyi günler göreceğiz. Hasadımız ortalama 15 Mayıs'a kadar devam edecek. Daha sonra İzmir ve yaz dönemine doğru İç Anadolu bölgesinde hasat turu devam edecekö dedi.


FİYATLAR NORMALE DÖNECEK


Üretici Ali Süt ise aşırı yağışlara bağlı su baskınları nedeniyle patates üretiminin zarar gördüğünü kaydetti. Süt, tarladan 1'inci sınıf patatesin 4 TL'ye, 2'nci sınıf patatesin ise 2 TL'ye satıldığını aktararak, Rekolte Türkiye geneline bakınca yıllık 4 buçuk milyon ton tüketim varken bu yıl da 3 buçuk milyonlarda kalınca patateste büyük bir arz talep dengesi karıştı. Ondan dolayı fiyatlar yüksek gidiyor. Görüntü olarak baktığımız zaman bundan sonra hafta sonundan itibaren baya bir söküm genel olarak başlayacak ve fiyatlar bir dengeye kavuşacaktır diye umuyorumö diye konuştu. Üretici Hüseyin Süt hasatların artmasıyla, fiyatların düşeceğini ve patates ithal etmeye gerek kalmayacağını belirtti.

Adana'da Patates Hasadı Devam Ediyor

Haber Yayın Tarihi: 25.04.2019 10:41 Kaynak: DHAIvanka Trump, skandal hatası nedeniyle sosyal medyada rezil oldu
Telefonda mesajlaşırken 100 milyon dolarlık zarara neden oldu ABD ile Türkiye'nin mutabakatı üzerine Rusya'dan ilk tepki: Suriye'nin ve Türkiye'nin güvenliğini garanti edecek şartlar oluşturulmalı