Adatepe Köyü Film, Dizi ve Belgesellerin Doğal Platosu Oldu - Son Dakika

Adatepe Köyü Film, Dizi ve Belgesellerin Doğal Platosu Oldu

04.02.2016 11:36
Adatepe Köyü Film, Dizi ve Belgesellerin Doğal Platosu Oldu, System.String[]

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinin Adatepe köyü, bozulmamış doğası, taş evleri ve Ege Denizi'nin muhteşem manzarasıyla film, dizi ve belgeseller için doğal plato haline geldi.

BURAK AKAY - Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinin Adatepe köyü, bozulmamış doğası, taş evleri ve Ege Denizi'nin muhteşem manzarasıyla film, dizi ve belgeseller için doğal plato haline geldi.

Ege Denizi'nin doğusunda, Kaz Dağları'nın batısında, Edremit Körfezi'nin ise kuzey ucunda yer alan Adatepe köyünün geçmişi antik çağlara kadar uzanıyor. Ünlü ozan Homeros'un "İlyada" destanında "Gargaros" olarak adlandırılan tarihi köy, Truva, Pers, Atina, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyor.

Adatepe köyü, yüzyılların birikiminin oluşturduğu taş işçiliğiyle kurulan evleri, Arnavut kaldırımlarından oluşan yolları, ormanlık alanları, otantik yapısıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Özellikle 1989 yılında sit alanı ilan edilmesinden sonra mevcut mimarisi korunan köyde, Selçuklu mimarisiyle yapılmış tarihi cami ve Taş Mektep bulunuyor. Günübirlik ziyaretlerle bile iş stresinden kurtulmak için önerilen cazip mekanların başında gelen köy, her mevsim ziyaret edilebilecek bir yer.

Köyde çekilen film, dizi ve belgeseller

Kazdağları'nın eteklerindeki köye yapımcı ve senaristlerin ilgisi, özellikle 1989 yılında sit alanı ilan edilmesinin ardından arttı. Bu sayede, beyaz perdeye yansıyan birçok film, dizi ve belgeselin seti, Adatepe köyünde kuruldu.

Sinema filmleri "Devlerin Öcü, Kuyucaklı Yusuf ve İpekçe", "Yılan Hikayesi ve Karadağlar" gibi televizyon dizileri ile "Anadolu'nun Kadın Erenleri" başta olmak üzere çok sayıda belgesel, bu köyde çekildi.

Adetepe, son olarak TRT'de yayımlanan "Seddülbahir 32 Saat" adlı diziye ev sahipliği yaptı.

"Köyümüz doğal bir set haline geldi"Köyde uzun yıllardır işletmecilik yapan Bülent Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerinin bu şekilde tanınır hale gelmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Yıldırım, köylülerin daha çok zeytincilik ve küçük çapta hayvancılıkla geçindiklerini belirterek, "Zeytin bittiği zaman, kış sezonu geliyorlar. O anda da gelmiş olmaları hem köyümüz için reklam açısından hem de köylümüz ve yakın köylerden figüran bulmaları açısından bir para kaynağı oluyor. İster istemez bir para kazancı olduğu için mutlu oluyoruz" diye konuştu.

Köyde çekimleri gerçekleştirilen projelere de değinen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Benim tanık olduğum 6-7 yıl içerisinde 'Karadağlar' diye bir dizi çekildi. Çok bilinen bir süt firmasının reklamı yine burada çekildi. 'Senden Bana Kalan' isimli sinema filmi köyümüzde çekildi. En son ve en önemli diyebileceğim proje 'Seddülbahir 32 Saat' de yine Adatepe köyümüzde çekildi. Yeni işler var iki tane daha gelmesi beklenen iş var. Köyümüz doğal bir set haline geldi. Bizim hoşumuza gidiyor, para kaynağı oluyor. Köyümüz sit alanı olduğu için yönetmenlerin, senaristlerin ilgi odağı haline geldi."

"Biz koruduğumuz sürece film ve dizi sektörü daha çok ilgi gösterecek"

Tarihi taş binada kafe ve otel işletmeciliği yapan Eyüp Aytaç ise film ve dizi çekim çalışmalarının özellikle köylüler için önemli bir destek olduğunu vurguladı.

Aytaç, bunun Adatepe'nin tanıtımına da yarar sağladığını ifade ederek, "Oteller tanınıyor, köylüler zeytinyağını satma fırsatı buluyor. Genellikle zeytin ve zeytinyağı ile geçinen bir memleket burası, her şeyinden istifade ediyor millet. Zaten büyük şehirlerden insanların buralara gelmesi ekonomik değerini artırıyor. Ne kadar halk gelirse ne kadar hizmet edersek o kadar karşılığını alıyoruz" ifadelerini kullandı.

Köydeki evlerin halen tarihi yaşattığını dile getiren Aytaç, "Burası kentsel sit alanı, her yer koruma altında. Elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz buraları. Tabi biz koruduğumuz sürece film ve dizi sektörü buraya daha çok ilgi gösterecek" dedi.

"Dünyada bozulmamış köylerden birisi"

Esnaf Hasan Kaymakçı da köydeki ilk filmin 1967 yılında çekildiğini hatırlattı. "Devlerin Öcü" adlı filmin köylerinde çekilmesinin ardından Tanju Korel, Danyal Topatan, Murat Soydan gibi dönemin ünlü isimlerinin Adatepe'ye gelmeye başladığını anlatan Kaymakçı, şunları kaydetti:

"Adatepe'miz o zamanlar tanınmaya başladı. 1980 yılından sonra da rahmetli Turgut Özal burasını fark etti. Daha sonra buradan ev alanlar oldu, film şirketleri, sanatçılar gelmeye başladı. Köylü de buraya gelenlere sahip çıktı. Dünyada bozulmamış köylerden birisi bence Türkiye'de tek burası. Altyapısı olan bir köydür burası. Taş evleri meşhurdur. Burası doğal bir set haline döndü. Tabii 'Karadağlar' dizisi burada çekildi. Biz özellikle Erdal Özyağcılar Beyi çok sevdik. Kendisiyle halen görüşürüz. Son olarak 'Seddülbahir 32 Saat' çekildi. İbrahim Çelikkol ile tanıştık. Kendisi bizim evladımız artık. Hepsi sağ olsunlar, köyümüzü tanıttılar."

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Adatepe Köyü Film, Dizi ve Belgesellerin Doğal Platosu Oldu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Bakan Koca müjdeyi verdi: 20 milyon aşı gelecek, ilk uygulama 11 Aralık'ta sağlıkçılara yapılacak Yıldız Tilbe, aşı ve HES kodu başta olmak üzere her şeye karşı çıktı: Devlet dahi yaptıramaz ABD'yi karıştıran gizemli metal bloğun bir benzeri bu kez Romanya'da ortaya çıktı Koronavirüsten ölen Selver hemşirenin mesai arkadaşı: Ne olur maske takın Yasak aşkın ortaya çıkmaması için ölen sevgilisini giydirip kapı önüne bıraktı Müge Anlı dehşete düştü! Anne, 6 aylık bebeğini tandırda diğerini de boğarak öldürdü Annesini, "Seni hangi silahla öldüreyim?" diyerek tehdit eden üvey babasını pompalıyla vurdu Kılıçdaroğlu "Satılık ordu" ifadesini kullanan vekile sahip çıkmadı, sözleri ayakta alkışlandı