AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı Üsküp'te sona erdi - Son Dakika
Güncel

AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı Üsküp'te sona erdi

AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı Üsküp\'te sona erdi

Kuzey Makedonya'nın dönem başkanlığında düzenlenen AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı sona erdi. Toplantıda AGİT'in çalışmalarını devam ettirmesi için uzlaşıya varıldığı ve Malta'nın 2024 Dönem Başkanlığını devralacağı açıklandı. AGİT Genel Sekreteri, istikrar, güvenlik, insan hakları ve temel özgürlükleri desteklemek için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

01.12.2023 19:52
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kuzey Makedonya'nın dönem başkanlığında başkent Üsküp'te düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı sona erdi.

Toplantının sona ermesi vesilesiyle Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı ve mevcut AGİT Dönem Başkanı Bujar Osmani, AGİT Genel Sekreteri Helga Maria Schmid ve AGİT'in 2024 Dönem Başkanlığını devralacak olan Malta'nın Dışişleri Bakanı Ian Borg basın toplantısı düzenledi.

Osmani, toplantıda AGİT'in çalışmalarını devam ettirmesi için gerekli uzlaşıya varıldığını söyledi.

Malta'nın gelecek sene AGİT dönem başkanlığını devralması konusunda anlaştığını aktaran Osmani, ayrıca katılımcı ülkelerin AGİT'in en üst düzey dört liderlik pozisyonu olan Genel Sekreterlik ve üç özerk kurumunun (Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi, Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri ve Medya Özgürlüğü Temsilcisi) yöneticilerinin görev sürelerini uzatılması konusunda uzlaştığını anlattı.

Osmani, " Ukrayna'daki ve diğer çatışma bölgelerindeki insanlar, özellikle de ihtiyaç sahibi olanlar, taahhüdümüzün odak noktasıydı." dedi.

"Bugün, AGİT için bir başarı"

Schmid ise toplantıda katılımcı ülkeler tarafından alınan kararların AGİT'in sorumlu olduğu bölgenin tümünde istikrarı, güvenliği, insan haklarını ve temel özgürlükleri desteklemek için çalışmaya devam etmesini sağlayacağını vurguladı.

"Biz örgütün hedeflerine hizmet etmek için buradayız" diyen Schmid, "Bugün, AGİT için bir başarı. Mevcut koşullarda herhangi bir konuda ortak zemin bulmak zor bir iştir ve ben aksini iddia etmeyeceğim." diye konuştu.

Schmid ayrıca, Donetsk ve Luhansk'ta 600 günden fazla gözaltında tutulan 3 AGİT personelinin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Malta önümüzdeki yıl AGİT dönem başkanlığını devralıyor

Borg ise AGİT'in ortak ilke ve değerler temelinde oluşturulduğuna dikkati çekti.

AGİT'in etkili diyalog için kapsayıcı bir platform olduğunu söyleyen Borg, "Savaş ve çatışmaların sonlandırılmasına odaklanmalıyız. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlık savaşı durmalı. Bu yolculuğa birlikte devam ederken, gelecekte Helsinki Nihai Senedi ilkeleri ruhuyla görev ve yükümlülüklerimizi yerine getireceğimizi taahhüt ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Borg, önümüzdeki yıl ortaklarıyla kol kola çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini aktardı.

Basın toplantısı ve kapanış oturumuyla, AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı sona erdi.

Ukrayna ve Baltık ülkeleri, Rus bakanı boykot etmişti

Üsküp'teki Boris Trajkovski Spor Salonu'nda yapılan toplantıya, 57 AGİT üyesi ülkeden yaklaşık 1000 kişi katıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 29 Kasım'da katılımcılar onuruna verilen gayriresmi akşam yemeğine katılmış ardından ülkeden ayrılmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise gayriresmi akşam yemeğinde katılmazken toplantıya katılmıştı.

Baltık ülkeleri dışişleri bakanları ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Lavrov'un toplantıya katılımı nedeniyle çalışmaları boykot etmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel AGİT 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı Üsküp'te sona erdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Uluslararası Adalet Divanı'nda söz sırası Türkiye'de! İsrail işgaline ilişkin sunum yapılacak
  09:27 Uluslararası Adalet Divanı'nda söz sırası Türkiye'de! İsrail işgaline ilişkin sunum yapılacak

  Hafta boyunca 47 ülkenin sözlü beyanda bulunduğu Uluslararası Adalet Divanı'nda, İsrail'in Filistin'deki işgal ve ilhak uygulamalarına ilişkin sunum yapma sırası Türkiye'ye geldi. Duruşmanın son gününde Türkiye adına sunum yapacak olan Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, Filistin'e verilen desteği kamuoyu önünde yineleyecek. Adalet Divanı kararının yasal olarak bağlayıcılığı yok ancak İsrail üzerindeki baskıyı artıracak.

 • Düğüne gidenler yangından son anda kurtuldu
  09:14 Düğüne gidenler yangından son anda kurtuldu

  Mersin'de Yenişehir ilçesine bağlı Emirler Mahallesi'ndeki bir düğün salonunda çıkan yangın, panik yarattı. Düğün sırasında salon içerisindeki sobadan kaynaklı tavan alev aldı. Konukların alevleri fark etmesi üzerine salon boşaltıldı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi ve yangın büyümeden söndürüldü.

 • İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının toplam bilançosu açıklandı
  09:11 İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının toplam bilançosu açıklandı

  İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 70 bin ton bomba kullanıldı. Saldırılarda yaklaşık 30 bin kişi öldürüldü, 2 bin 600 kişi alıkonuldu ya da esir edildi, 2 milyon kişi tehcir edildi. Ayrıca 500'den fazla cami ve kilise, 300'den fazla üniversite ve okul, 360 binden fazla konut yıkıldı. Gazze genelindeki 35 hastaneden 31'i hizmet dışı kaldı.

 • Genelevi basıp 3 kadını katleden Afgan mültecinin ifadesi ortaya çıktı! Planlı bir saldırıymış
  08:46 Genelevi basıp 3 kadını katleden Afgan mültecinin ifadesi ortaya çıktı! Planlı bir saldırıymış

  Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir genelevi basıp 3 kadını katleden Ebadullah A. isimli Afgan mültecinin polis sorgusunda söyledikleri ortaya çıktı. Daha önce de aynı mekana gittiğini ancak reddedildiğini belirten Ebadullah'ın intikam almak adına saldırıyı planlı bir şekilde yaptığını itiraf ettiği öğrenildi.

 • İnci Taneleri dizisi, Ramazan ayında Dilber'in pavyon danslarını yayınlamayacak
  08:40 İnci Taneleri dizisi, Ramazan ayında Dilber'in pavyon danslarını yayınlamayacak

  Oyunculuk performansların ve Dilber'in dansıyla yayınladığı günden beri konuşulmaya devam eden İnci Taneleri, ramazan ayı için pavyon danslarını yayınlamaya ara verdi.

 • 08:28 "Gülbaharlar" organize suç örgütü çökertildi! Elebaşı Celal Gülbahar dahil 16 şüpheli yakalandı

  Şanlıurfa merkezli, Mersin, Ardahan ve İstanbul olmak üzere 4 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen "KAFES-48" operasyonlarında "Gülbaharlar" olarak bilinen organize suç örgütü çökertildi. Operasyonda örgüt elebaşı Celal Gülbahar'ın da aralarında bulunduğu 16 şüpheli yakalandı.

 • Survivor All Star'da kavga! Sema, tekme ve yumruklarla Pınar'a saldırıyor
  07:43 Survivor All Star'da kavga! Sema, tekme ve yumruklarla Pınar'a saldırıyor

  Survivor All Star'ın bu akşam yayınlanacak olan bölüm fragmanında Sema ve Pınar arasında kavga çıkıyor. Adada tartıştığı esnada öfkesine hakim olamayan Sema, Pınar'a saldırıyor. Tekme ve yumrukların havada uçuştuğu kavganın görüntüleri ekrana verilemezken gözünün altı çizilen Sema için acil durum konseyi düzenleniyor. Sema'nın diskalifiye olup olmayacağı ise bugün belli olacak.

 • Fatih Terim'in Panathinaikos'u ligin sonuncusunu yenemedi
  00:23 Fatih Terim'in Panathinaikos'u ligin sonuncusunu yenemedi

  Fatih Terim'in çalıştırdığı Panathinaikos, Yunanistan Ligi'nin 24. haftasında lig sonuncusu Kifisia ile sahasında 1-1 berabere kalarak zirve yarışında ağır yara aldı.

 • Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir: Seçimden sonra dokunmamıza gerek kalmayacak, hep birlikte tatile göndereceğiz
  25 Şub Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir: Seçimden sonra dokunmamıza gerek kalmayacak, hep birlikte tatile göndereceğiz

  Bağcılar Belediye Başkanı ve Başkan adayı Abdullah Özdemir, yeni dönemde gerçekleştireceği projelerin tanıtımını yaptı. Özdemir, İBB iletişime geçerek ulaşım master planının UKM kararlarını aldıklarını, 1 yıldır yazdıklarını söyleyerek, ''Şu anda da diyorlar ki, 'Bize seçime kadar dokunmayın.' Kıymetli Bağcılarlı hemşehrilerim, biz de buradan diyoruz ki, 'Artık seçimden sonra size dokunmamıza gerek kalmayacak sizi hep beraber, hep birlikte tatile göndereceğiz.'' dedi.


Advertisement