Keyman: Öcalan'la Görüşme İrade Sorunu Yaratır - Son Dakika
Güncel

Keyman: Öcalan'la Görüşme İrade Sorunu Yaratır

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Akil İnsanlar Heyeti'nin üyelerinden Fuat Keyman, "Öcalan'la görüşme irade sorunu yaratır" dedi.

20.10.2014 08:28  Güncelleme: 09:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Dolmabahçe Ofisinde gerçekleşen Akil İnsanlar Heyeti üyelerinden Fuat Keyman: "Kamu düzeni sağlanmadan normalleşme sağlanmadan İmralı'yla görüşme gibi bir spesifik çalışmaların yapılması da devletin bu konudaki iradesinin sanki bir zayıflama olabileceği algısını yaratacağı için şu an mümkün görünmüyor" dedi.

'GÜVENLİK' VE KAMU OTORİTESİ SORGULANIYOR

Çözüm sürecine hükümetin iradesi devam ediyor diyen Fuat Keyman: "Sayın başbakan hem açılış konuşmasında hem de kapanış konuşmasında uzun uzun bugün geçtiğimiz kritik dönemle ilgili çözüm süreciyle ilgili ve bu dönemde yapılan açıklamalarla ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Çözüm sürecini hükümet çok önemli görüyor. Fakat kamu düzenini de sağlaması 6-7 Ekim olaylarının önemi. Bu tür olayların bir daha olmaması için kamu düzeninin sağlanmasının önemi de vurgulandı. Ve burada kamu düzeni dendiği zaman devlet otoritesi olmadığı kamu düzeninden sokaklarda, esnafın, herkesin insanların kahvelerde, şehirlerde hepimizin güvenliğiyle ilgili bir anlayış oldu" dedi.

"OLAYLARI ABDULLAH ÖCALAN'IN MEKTUBU BİTİRDİ"

HDP'le yapılan görüşmelerde kamu düzenin sağlanmasının önemi vurgulandığının altını çizen Keyman: "6-7 Ekim olaylarından sonra normale dönüşte esas gücü çözüm sürecinin psikolojisinin olduğunun vurgulanmasıydı. Yani hükümetin, devletin ne de Abdullah Öcalan'dan gelen mektubun ama esasında çözüm sürecinin bölgede yaratmış olduğu normalleşme, çözüm sürecinin bölgede yaratmış olduğu psikolojik durum yani eğer çözüm süreci biterse buradan aktörlerin herkesin büyük zarar göreceği anlayışı ve algısı esasında 6-7 Ekim olaylarını bitiren esas unsur oldu. Bunu vurguladı, sayın başbakan. Bundan sonraki süreçte hükümet çözüm sürecinin ileri gitmesi için gerekli adımları atacağını söyledi ki Kamu düzeni sağlanmak şartıyla" şeklinde konuştu.

"HERKES SÜRECİN BAŞARILI OLMASINI, SONUCA GELMESİNİ İSTİYOR"

Tesev Yönetim Kurulu Başkanı Can Paker: "Çok açık konuşuldu. Tabii ki Akil İnsanların hepsi aynı fikirde değil. Herkes sürecin başarılı olmasını sonuca gelmesini istiyor. Toplantılar yapacağız yine bu bir sivil inisiyatif olacağı için herkesin gelmesini bekleyeceğiz. Bütün siyasi aktörler ile tabii ki Abdullah Öcalan ile de konuşmaktı. Ancak Başbakan'ın hükümetin görüşü şuanda kamu düzeninin sağlanması üçüncü göz olarak ifade ediyorlar.

Keyman: Öcalan\'la Görüşme İrade Sorunu Yaratır
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Keyman: Öcalan'la Görüşme İrade Sorunu Yaratır - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement