Fransa ve İsrail'den sonra Almanya da karıştı! Ülkedeki son 31 yılın en büyük grevi, ulaşımı durma noktasına getirdi - Son Dakika

Fransa ve İsrail'den sonra Almanya da karıştı! Ülkedeki son 31 yılın en büyük grevi, ulaşımı durma noktasına getirdi

27.03.2023 13:20

Fransa ve İsrail'deki reform paketlerine karşı gerçekleşen gösterilerden sonra Almanya'da da son 31 yılın en büyük ulaşım grevi yapıldı. Grev nedeniyle uçak, tren ve otobüs seferlerinin büyük bölümü durma noktasına gelirken, 7 eyalette sabah saatlerinde yaşanan büyük trafik sıkışıklıkları Alman polisi tarafından rapor edildi.

Fransa'da emeklilik reformuna, İsrail'de ise yargı reformuna karşı çıkan binlerce insan sokaklara döküldü. İki ülkede de protestolar büyüdü, halka polis karşı karşıya geldi.

EN BÜYÜK İKİ SENDİKA GREVE GİTTİ

Bu gelişmeler dikkatle takip edilirken Almanya'nın en büyük sendikalarından Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) ile Demiryolu Çalışanları Sendikası'nın (EVG) çağrısının ardından işverenleri yüksek enflasyona karşı daha iyi ücrete zorlamak için ulaştırma sektöründe çalışanlar, dün gece yarısından itibaren 24 saatlik greve gitti.

Almanya'da son 31 yılın en büyük grevi ulaşımı felç etti

BİRÇOK UÇUŞ VE DEMİR YOLU SEFERİ İPTAL EDİLDİ

Sendikaların üyelerinin iş bırakma eylemi nedeniyle Almanya'nın en büyük havalimanlarında birçok uçuş iptal edildi.
Ülkenin en büyük havalimanlarından Münih ve Frankfurt'ta uçuşlar askıya alınırken, Alman demir yolları Deutsche Bahn tarafından uzun mesafeli demir yolu seferleri iptal edildi.

TRAFİK KİLİT

Avrupa'nın en büyük ekonomisinde, milyonlarca taşıt ve yolcunun yanı sıra yük taşımacılığının büyük kısmı 24 saatlik grevden etkileniyor. 7 eyalette sabah saatlerinde yaşanan büyük trafik sıkışıklıkları Alman polisi tarafından rapor edildi.

Almanya'da son 31 yılın en büyük grevi ulaşımı felç etti

"MİLYONLARCA İŞÇİ İÇİN HAYATTA KALMA MESELESİ"

Ver.di Sendikası Başkanı Frank Werneke, işçi grevlerinin yüksek enflasyonun ortasında milyonlarca işçi için hayatta kalma meselesi olduğunu belirtti. Werneke, işverenlerin uyarı grevlerinin müzakereler üzerinde yük oluşturduğu yönündeki iddialara ilişkin, "Orta gelir grubundakiler de dahil olmak üzere kamu sektörü çalışanları, elektrik, gaz ve gıdaya yapılan muazzam zamları özel bir yük olarak görüyor." ifadesini kullandı.

NE OLUYOR?

Rusya- Ukrayna savaşı öncesi enerji konusunda büyük ölçüde Rusya'ya bağımlı olan Almanya, yeni enerji kaynakları arayışına girdiği için yüksek enflasyondan olumsuz etkilenirken, ülkede enflasyon, son aylarda Avro Bölgesi ortalamasını aştı. Bu arada, Ver.di, toplu taşıma ve havaalanları da dahil olmak üzere kamu sektöründe yaklaşık 2,5 milyon çalışan adına müzakere yürütürken, EVG, Deutsche Bahn ve belediye ulaşım şirketlerinde yaklaşık 230 bin çalışan için pazarlık yapıyor. Ver.di, Almanya'da alışılmışın dışındaki yüksek enflasyonun etkilerine karşı çalışanlara yüzde 10,5 veya en az 500 avro ücret artışı istiyor. EVG ise çalışanların ücretlerine yüzde 12 zam veya ayda en az 650 avro daha fazla talep ediyor. Öte yandan, Almanya'da ocakta yüzde 8,7 olan yıllık enflasyon, şubatta beklentiler dahilinde değişim göstermemişti.

Ülkedeki grev sonrası ulaşımda ciddi aksamalar oluyor;

Almanya'da son 31 yılın en büyük grevi ulaşımı felç etti
Almanya'da son 31 yılın en büyük grevi ulaşımı felç etti
Almanya'da son 31 yılın en büyük grevi ulaşımı felç etti
Kaynak: AA
YORUMLAR (4)
  • Mehmet Yavuz: REİS BOŞUNA DEMİYOR AVRUPA BİZİ KISKANIYOR DİYE Cevap Yaz 7 13 Yayından Kaldır
  • Ahmet eren Kacmaz: BEYER OLUN KİNİNİZDE PİSLİGİNİZDE BOGULUN. ENDİŞELİYIZ KAYGILIYIZ OLANTA HER İKİ TARAFADA İTİLAL ÇAGRISI Cevap Yaz 11 4 Yayından Kaldır
  • tamirci 35: savaş karşıtı gösteriler bunlar pankartları okuyun . Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Güncel Fransa ve İsrail'den sonra Almanya da karıştı! Ülkedeki son 31 yılın en büyük grevi, ulaşımı durma noktasına getirdi - Son Dakika


Advertisement