Anadolu Üniversitesi "Uzay-Zaman Noktası" Açıldı - Son Dakika

Anadolu Üniversitesi "Uzay-Zaman Noktası" Açıldı

14.12.2017 17:37

Anadolu Üniversitesi "Uzay-Zaman Noktası" açıldıESKİŞEHİR - Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezinde bulunan 'Uzay-Zaman Noktası', düzenlenen törenle açıldı.

Anadolu Üniversitesi "Uzay-Zaman Noktası" açıldı

ESKİŞEHİR - Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezinde bulunan 'Uzay-Zaman Noktası', düzenlenen törenle açıldı.

Açılışa, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal'ın yanı sıra öğretim görevlileri ve diğer ilgililer katıldı. Birimde, uzayın ve zamanın doğasını anlayabilmek için bilim insanlarının fiziksel ve matematiksel prensipler üzerine kurdukları soyut modeller yer alıyor.

"Çocuklar ve gençler birtakım temel bilgileri görsel olarak eğlenceli bir şekilde alacaklar"

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, "Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi'nin kuruluş amacı bilim, kültürel ve sanat alanında Türklerin dünyaya katkılarını göz önüne sermektir. Merkezimizde Türk bilim adamlarının, dünya bilim hayatına yaptıkları katkıları sergilediğimiz geniş bir alan var. Fakat biz bununla yetinmedik alt katta da bu merkezi gerçekten bilim merkezi yapan bazı birimlere de yer vermeye başladık. Uzay-Zaman Noktası bunlardan bir tanesi. Bir vardır 'Bilim merakla başlar' derler. Gerçekten her şeyin başı merak uyandırmak. Tabii biz merakı ilk olarak çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde uyandıracağız. İnşallah Uzay-Zaman Noktası'nın özellikle ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki çocuklarımızın cazibe merkezi olmasını umuyoruz. Onlar burada uzaya ait birtakım temel bilgileri görsel olarak eğlenceli bir şekilde alacaklar. Aynı zamanda Borabey Göleti'ndeki Yunus Emre Gözlemevimizden alınan anlık görüntülerle burayı daha da zenginleştirmiş olacağız. Önümüzdeki günlerde bu merkezimizin önemli birimlerinden bir tanesi haline gelmiş olacak. Dolayısıyla Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi de gerçekten bir bilim merkezine dönüşmüş olacak. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı ile yapacağımız protokollerle çocuklarımızın buraya daha yoğun ziyaretlerde bulunacağını düşünüyorum. Uzay-Zaman Noktası'nın Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir halkı için hayırlı olmasını diliyorum ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Açılış, Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Altan'ın Uzay-Zaman Noktası'nda yapılan çalışmaları anlattığı sunumun ardından katılımcıların birimi gezmesi ile son buldu.

Anadolu Üniversitesi Uzay-Zaman Noktası Açıldı
Anadolu Üniversitesi Uzay-Zaman Noktası Açıldı
Anadolu Üniversitesi Uzay-Zaman Noktası Açıldı
Anadolu Üniversitesi Uzay-Zaman Noktası Açıldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Anadolu Üniversitesi 'Uzay-Zaman Noktası' Açıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Tayland'da balıklar 25 milyon lira değerinde balina kusmuğu buldu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı