Tartışmalı reform kararı halka soruldu! 10 Fransız'dan 7'si Macron'a öfkeli - Son Dakika

Tartışmalı reform kararı halka soruldu! 10 Fransız'dan 7'si Macron'a öfkeli

23.03.2023 15:38

Fransa'da yapılan bir kamuoyu araştırması, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un emeklilik yaşını 2 yıl uzatan reformu savunduğu dünkü konuşmasının ardından her 10 Fransız'dan 7'sini öfkelendirdiğini ortaya koydu.

Elabe araştırma şirketinin Fransız kanalı BMFTV için 1037 kişi ile yaptırdığı ankete göre, Fransızlar, Macron'un ülkedeki kitlesel protestolara rağmen Parlamentoda oylamaya sunulmadan kabul edilen emeklilik reformu konusundaki tezlerini ikna edici bulmadı.

10 FRANSIZ'DAN 7'SİNİ KIZDIRDI

Katılımcılar, Macron'un yaşanan kriz bağlamında yaptığı yorumların sükunetten çok ülkede daha fazla öfkeye neden olacağını düşünüyor. Macron'un yaptığı konuşma her 10 Fransız'dan 7'sini kızdırırken, katılımcıların sadece yüzde 11'i Fransa Cumhurbaşkanı'nın konuşmasının ülkedeki tansiyonu düşüreceğine inanıyor.

Tartışmalı reform hakkındaki sözleri halka soruldu! 10 Fransız'dan 7'si Macron'a kızgın

YÜZDE 69'U MACRON'U "KİBİRLİ" BULUYOR

Öte yandan Fransızların yüzde 65'i Macron'u "kötü", yüzde 69'u da "kibirli" bir cumhurbaşkanı olarak değerlendirdi. Ankete göre, katılımcıların yüzde 73'si emeklilik reformunun "adaletsiz" olduğu görüşünde.

EMEKLİLİK REFORMU KRİZİ NASIL BAŞLADI?

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un en önemli seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformu, 62 olan emeklilik yaşının 2 yıl uzatarak 64'e çıkarmayı öngörüyor. Ulusal Mecliste üzerine mutabakat sağlanmayan reforma karşı Fransızlar ocaktan bu yana kitlesel grev ve gösteriler düzenliyor.

Tartışmalı reform hakkındaki sözleri halka soruldu! 10 Fransız'dan 7'si Macron'a kızgın

TASARIYI MECLİS'TE OYLAMAYA SUNMADILAR

Hükümet ise mecliste yeterli desteği görmemesi nedeniyle reforma ilişkin tasarıyı mecliste oylamaya sunmadan 49. maddenin 3. fıkrası doğrultusunda doğrudan kabul etme yolunu seçmişti. 16 Mart'ta alınan söz konusu kararın ardından Fransa'da protestolar başladı. Polisin sert müdahale ettiği protestolarda yaklaşık 900 gösterici gözaltına alınmıştı.

MUHALEFET, ANAYASA KONSEYİ'NE BAŞVURDU

Gösteriler sırasında bazı gazetecilerin ve gözlemcilerin polislerce darbedilmesi görüntülerinin yansıması tepkilere yol açmıştı. Muhalefet partileri mecliste oylamaya sunulmadan kabul edilen reformun iptali için Anayasa Konseyi'ne başvurmuştu.

Tartışmalı reform hakkındaki sözleri halka soruldu! 10 Fransız'dan 7'si Macron'a kızgın
Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Tartışmalı reform kararı halka soruldu! 10 Fransız'dan 7'si Macron'a öfkeli - Son Dakika


Advertisement