Annenin Evlat Acısı Dinmiyor - Son Dakika

Annenin Evlat Acısı Dinmiyor

15.01.2012 15:48
Annenin Evlat Acısı Dinmiyor, System.String[]

İzmir'de, lösemi tedavisi gördüğü hastanede, "acinetobacter" adlı bakterinin yola açtığı hastane enfeksiyonu kaptığı ileri sürülen 16 yaşındaki Merve Deniz Aktaş, hayatını kaybetti.

İzmir'de, lösemi tedavisi gördüğü hastanede, acinetobacter adlı bakterinin yola açtığı hastane enfeksiyonu kaptığı ileri sürülen 16 yaşındaki Merve Deniz Aktaş, hayatını kaybetti. Evlat acısı yaşayan genç kızın annesi Ebru Toker, "Yaşama şansının yüzde 90 olduğu belirtildi. Tedaviside iyi gidiyordu. İhmal sonucu hastanede enfeksiyon kapan yavrum, lösemiden değil enfeksiyon yüzünden yaşamını yitirdi. Şikayetçiyim." dedi.

Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Merve Deniz Aktaş'ın halsizlik hissetmesi ve şiddetli başağrısı çekmesi üzerine annesi ev hanımı Ebru Toker (34) tarafından, geçen ekim ayında, İzmir Eğtim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Yapılan tetkiklerde genç kızın lösemiye yakalandığı tespit edilince anne Toker, detaylı bir kontrol için bir gün sonra ilk evliliğinden olan kızı Aktaş ile birlikte Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne gitti. Burada yapılan kan tetkikleri sonucu Aktaş'ın Promyelositik Losemi AML M3 hastalığına yakalandığı belirlendi. Halk diliyle kan kanserine yakalandığını öğrendiği kızı Aktaş'a gerçeği söyleyemeyen anne Ebru Toker, "Kemik iliğinde yetersizlik var. Ciddi bir şey değil. Tedavi olacaksın" dedi.

Hastalığından habersiz olan genç kızın yatışı yapıldı, hastanenin Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Ana Bilim Dalı'nda tedavisine başlandı. Toker'e, 4 kürlük bir tedavi uygulanacağı söylendi. İki kürlük tedavinin ardından yapılan tetkiklerinde hastalığın iyiye gittiği, gelişme olduğunun görülmesi üzerine de Merve Deniz Aktaş, geçen 19 Ekim'de hastaneden taburcu edildi. Aktaş'a belli aralıklarla da hastaneye gelip, kontrol yaptırması gerektiği belirtildi. Taburcu edilmesinin ardından geçen iki günün sonrasında rahatsızlanan Aktaş, tekrar hastaneye götürüldü. Tedaviye alınan Merve Deniz Aktaş, 6 gün sonra geçen 27 Ekim perşembe günü hastanede hayatını kaybetti.

Kızını kaybetmenin acısını yaşayan Ebru Toker, Hastanenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hemotolojisi Bilim Dalı'nda görevli bir profösör, ölüm haberini verirken, " 'Şu an birşey diyemiyorum. Kanına bir mikrop karışmış olabilir' demişti. Bunun üzerine bana verilen Çocuk Yoğun Bakım çıkış özetini incelemeye başladım. Kan kültüründe 'acinetobacter' üremesi yazdığını görünce araştırdım. Bunun kuvvetli bir hastane enfeksiyonu olduğunu öğrendim. Ankara'da ve İzmir'de tanıdığım doktor arkadaşlarıma da yazıyı gösterdim. Yazıyı inceleyen doktor arkadaşlarım da enfeksiyon nedeniyle kızımın yaşamını yitirdiğini söyledi" dedi.

HASTANE HERHANGİ BİR İHMALİN BULUNMADIĞINI BELİRTTİ

Konuyla ilgili hastaneye dilekçe yazdığını ve bir ihmalin bulunup, bulunmadığını sorduğunu ifade eden Ebru Toker, Başhekim Mehmet Ali Özcan imzalı, 22 Aralık'da gelen yazıda, "Dilekçeniz incelendi. Ek'teki Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nın yazısında hastamızın tedavisi sırasında herhangi bir ihmal ya da ilgisizliğin olmadığı ifade edilmektedir. Hastamızı kaybetmekten dolayı üzüntülerimizi ifade eder, size ve ailenize başsağlığı dileklerimi iletirim" dendiğini belirtti.

SUÇLULAR CEZASINI BULSUN, DAVA AÇACAĞIM

Dilekçesine gelen cevabın doğruları yansıtmadığını öne süren Ebru Toker, "Kızımı hastalıktan kaybetsem, biraz daha az acı çekeceğim. Ama geçirdiği 2 kür tedavi safhasından sonra 'durumu çok iyi' dendi. Sonra kaptığı enfeksiyon sonucu öldüğünü öğrendim. Bu çok acı verici. Biz örnek olalım ki başka anaların yüreği yanmasın. 16 yaşındaki güzeller güzeli kızımı kaybettim. Türkiye sesimi duysun. Umarım kimse böyle bir acı yaşamaz. Hakkımı arayıp, dava açmayı düşünüyorum. Savcılığa da gidip, suç duyurusunda bulunacağım. Buradan Başbakanımıza da sesleniyorum. Bu hastaneleri düzeltsinler." dedi.

Annenin Evlat Acısı Dinmiyor
Annenin Evlat Acısı Dinmiyor
Annenin Evlat Acısı Dinmiyor

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Annenin Evlat Acısı Dinmiyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos ile görüşmesini iptal etti 00:44 Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos ile görüşmesini iptal etti İbrahim Tatlıses 12 yıl sonra sevenleriyle buluştu! Yoğun ilgi dikkat çekti 23:48 İbrahim Tatlıses 12 yıl sonra sevenleriyle buluştu! Yoğun ilgi dikkat çekti Pompalı tüfekle tehditler savurdu, polise doğrultunca omuzundan vuruldu 22:36 Pompalı tüfekle tehditler savurdu, polise doğrultunca omuzundan vuruldu
ABD'den salgınla ilgili ezber bozan sözler: Delta koronavirüsün son büyük varyantı olabilir 22:09 ABD'den salgınla ilgili ezber bozan sözler: Delta koronavirüsün son büyük varyantı olabilir Rıdvan Dilmen, F.Bahçeli Kim Min-Jae'yi öve öve bitiremedi: Ligimiz için fazla bir oyuncu 21:11 Rıdvan Dilmen, F.Bahçeli Kim Min-Jae'yi öve öve bitiremedi: Ligimiz için fazla bir oyuncu Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 il için sağanak uyarısı 20:14 Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 il için sağanak uyarısı
Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti 18:53 Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak 18:14 Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak
Advertisement