Apple, yapay zeka büyüsünü geri getirmek istiyor - Son Dakika
Teknoloji

Apple, yapay zeka büyüsünü geri getirmek istiyor

Apple, yapay zeka büyüsünü geri getirmek istiyor

Apple'ın Shortcuts ekibi, 80'lerdeki kişisel bilgisayarların yarattığı büyüyü geri getirmeyi hedefliyor. Yapay zeka alanında pratik bir uygulama geliştirmek isteyen ekip, Apple veteranı Kim Beverett'i de ekibine dahil etti.

30.11.2023 23:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Apple, bir kez daha yapay zeka ile gündemde. Apple'ın Shortcuts ekibinin amacı, 80'lerde kişisel bir bilgisayarı başlatırken hissettiğimiz o büyüyü geri getirmek. Aynı zamanda akıllarında bulundurdukları pratik bir uygulamanın türüne dair bir örnek de veriyorlar: "Yapay zeka".

Apple Mac ile yapay zeka büyüsünün peşinde

ChatGPT, bugüne kadar oldukça kişiliksizdi ve her gün kullandığımız uygulamaların ve verilerin dışında var oldular. Üç Apple çalışanı tarafından kurulan "Software Applications Incorporated" adlı yeni bir girişim bunu değiştirmeyi umuyor.

Apple, yapay zeka büyüsünü geri getirmek istiyor

Şirketin CEO'su Ari Weinstein, ortağı ve CTO'su Conrad Kramer ile birlikte son girişimi olan iOS otomasyon uygulaması Workflow'u 2017 yılında Apple'a sattıktan sonra tekrar kurucu oldu. Bu kez ikili, bu yılki WWDC'de sahneye çıktı. Aralarına Safari, Mesajlar, FaceTime dahil çeşitli ekiplerin ürün yönetimini denetleyen Apple veteranı Kim Beverett katıldı.

Weinstein, ilk kişisel bilgisayarların bir tür sihir yarattığını, çünkü yazılımı kendiniz yazmanız gerekse bile her şeyi yapabildiklerini söyledi. Günümüzün Mac'leri güçlü ancak, her şeyin mümkün olabileceğine dair o sihirli duyguyu sunmuyorlar. Ekibin değiştirmek istediği de tam olarak bu: Yeni bir büyü yaratmak.

Apple yapay zeka yatırımında zirvede! Siri detayı

Apple'ın Shortcuts uygulamasının arkasındaki ekip

Ari Weinstein ve Conrad Kramer, iOS otomasyon uygulaması olan Workflow'u geliştirdikten sonra Apple'a katılmıştı. Bu platform daha sonra Apple tarafından satın alındı ve adı Shortcuts olarak değiştirildi. Şu anda stok iPhone uygulaması olarak kullanıma sunuluyor.

Apple, yapay zeka büyüsünü geri getirmek istiyor

İkili, anlaşmanın bir parçası olarak Apple'ın Cupertino şirketine katıldı. Ancak Weinstein, startup dünyasını özlemiş gibi görünüyor, çünkü temmuz ayında şirketten ayrılmıştı. O zamanlar şirkette çalışmanın bir onur olduğunu ve eğlenceli bulduğunu söylemişti. Şimdi ise "yeni bir şey inşa etmek" istediğini belirtiyor. Artık bu "Yeni şey"in ne olacağına dair bir fikrimiz var.

Apple'da ders niteliğinde bir çalışma düzeni

Ekip, çoğunlukla kendi girişimlerini yaratmanın getirdiği özgürlüğü istediğini söylese de Kim Beverett Apple için bir ders vermek istemiş. Kim Beverett, şirketin evden çalışma konusundaki esnek olmayan tutumundan dolayı Apple'dan ayrılanlar arasında yer alıyordu.

Apple, yapay zeka büyüsünü geri getirmek istiyor

Beverett, Apple'ın pandemi sırasında Cupertino'dan uzaklaştıktan sonra yüz yüze çalışma politikasının uygulanamaz hale geldiğini belirtmişti. Apple'ın bu konudaki katı tutumu, başta yazılım mühendisleri olmak üzere bazı çalışanları tarafından pek sevilmemiş.

Sonuç olarak ekipten, Apple'ın Shortcuts ekibinin, daha önce ne gibi büyük farklar yarattıklarını biliyoruz. Şimdi bunlara bir de Apple ürün müdürü de eklendiğinde, bu üçlünün yaratacağı işleri görmeyi heyecanla bekliyoruz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Son Dakika Teknoloji Apple, yapay zeka büyüsünü geri getirmek istiyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Piyanist İklim Tamkan, Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı
  14:10 Piyanist İklim Tamkan, Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı

  Piyanist İklim Tamkan, geçtiğimiz sene şiddet gördüğü gerekçesiyle ayrıldığı Fırat Tanış hakkında tehdit ve ısrarlı takip nedeniyle uzaklaştırma kararı aldırdı. Fırat Tanış ise suçlamaları reddetti ve yasanın varlığına duyduğu saygıdan dolayı sessiz kalmayı tercih ettiğini belirtti.

 • Settar Tanrıöğen'in yerine Ahmet Mümtaz Taylan diziye katıldı
  14:01 Settar Tanrıöğen'in yerine Ahmet Mümtaz Taylan diziye katıldı

  Bir ay önce beyin kanaması geçiren Settar Tanrıöğen'in tedavisi devam ediyor. Tanrıöğen'in yerine Ahmet Mümtaz Taylan getirildi. Abdullah Ünal ise rahatsızlığının ardından karantinadan çıkıyor ve Alev'in hamile olduğunu öğreniyor. Taylan, çekimlere hız kesmeden başladı.

 • Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Protesto Edildi
  13:43 Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Protesto Edildi

  Bursa'da düzenlenen 'Sivil Toplum Kuruluşları ile Buluşma' programına katılan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Vedat Işıkhan, Filistin'e sahip çıkılmadığı ve İsrail ile ticaretin devam ettiği gerekçesiyle bir grup tarafından protesto edildi. Protestocular, İsrail ile olan ticaretin durdurulması talebini dile getirerek tepkilerini gösterdi. Bakan Işıkhan ise protestoculara hiçbir açıklama yapmadan hızlıca uzaklaştı.

 • TBMM'de FETÖ tartışması! CHP'li Tanal'dan Osman Gökçek'e: Gırtlağına kadar haram yedin
  13:32 TBMM'de FETÖ tartışması! CHP'li Tanal'dan Osman Gökçek'e: Gırtlağına kadar haram yedin

  8. Yargı Paketi ile ilgili görüşmelerinin devam ettiği TBMM'de CHP ve AK Partili vekiller arasında çok sert FETÖ tartışması yaşandı. Tutanaklara da geçen tartışmada CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal kendisine laf atan AK Partili Osman Gökçek'e "Sen FETÖ okulunda okudun, gırtlağına kadar haram yedin. İnsanda biraz utanma olur. Ankara'daki arsaları FETÖ'ye parsel parsel satan baban değil mi?" dedi.

 • Cezaevinde de rahat durmuyor! Organize suç örgütü lideri Adnan Oktar, Van'a sürgün edildi
  13:03 Cezaevinde de rahat durmuyor! Organize suç örgütü lideri Adnan Oktar, Van'a sürgün edildi

  Cezaevinde sürekli genç kadın avukatlarla görüşen organize suç örgütü lideri Adnan Oktar, Erzurum'daki cezaevinden Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na nakledildi.

 • İsrail yardım almak için bekleyen Gazzelileri vurdu! En az 70 kişi hayatını kaybetti
  13:01 İsrail yardım almak için bekleyen Gazzelileri vurdu! En az 70 kişi hayatını kaybetti

  İsrail ordusu kıtlığa sürüklediği Gazze Şeridi'nde yardım bekleyen sivilleri vurdu. Saldırıda 70'ten fazla kişi öldürüldü ve 250'den fazlası da yaralandı.

 • Fenerbahçe'de başkanlık seçimleri için yeni aday iddiası
  12:39 Fenerbahçe'de başkanlık seçimleri için yeni aday iddiası

  Fenerbahçe'de başkanlık seçimleri yaklaşırken, Sadettin Saran'ın tek aday olması durumunda Aziz Yıldırım'ın aday olabileceği iddia ediliyor. Abdullah Kiğılı, Saran'ın aday olması halinde Yıldırım'ın görev alacağını belirtti.

 • Köpeğini ezerek öldüren sürücüye tepki gösterdi
  12:26 Köpeğini ezerek öldüren sürücüye tepki gösterdi

  İstanbul Küçükçekmece'de bir sürücü, aracıyla caddede seyir halindeyken bir köpeğin üzerinden geçti. Bu üzücü kaza sonucunda köpek hayatını kaybetti. Köpeğin sahibi ise araç sürücüsüne tepki göstererek durmasını istediğini ancak durmadığını belirtti. Kadın sürücü özür diledi ancak hayvan sahibi bu durum karşısında büyük üzüntü yaşadı ve özrün yetersiz olduğunu ifade etti.

 • Muş Belediye Başkanı Feyat Asya: 28 Şubat toplumu nefessiz bırakmaya çalışan hazin bir süreçtir
  12:19 Muş Belediye Başkanı Feyat Asya: 28 Şubat toplumu nefessiz bırakmaya çalışan hazin bir süreçtir

  Türkiye tarihine 'postmodern darbe' olarak geçen ve sonuçları uzun yıllar tartışılan 28 Şubat'ın 27'nci yıldönümü münasebetiyle Muş Belediyesi tarafından bir panel düzenlendi. Panelde söz alan Belediye Başkanı Feyat Asya, "28 Şubat, milletin iradesini ve demokrasimizi hedef alarak toplumu nefessiz bırakmaya çalışan hazin bir süreçtir. 28 Şubat'ta vakur duruşuyla kimliğinden ve geleceğinden taviz vermeyen aziz milletimiz, darbecileri ve destekçilerini bertaraf ederek demokrasiye sahip çıkmıştır" dedi.


Advertisement