Aspendos Festivali Güney Kore'yi Ağırladı - Son Dakika

Aspendos Festivali Güney Kore'yi Ağırladı

02.07.2012 09:00
Aspendos Festivali Güney Kore'yi Ağırladı, System.String[]

19. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde bu kez Doğu Asya rüzgarı esti.

Güney Kore'nin en büyük şehirleri arasında yer alan Daegu'dan gelen sanatçılar izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı. Besteci Giuseppe Verdi'nin " La Traviata" eserini sahneleyen Daegu Operası'nın solistlerine gecede festivale ev sahipliği yapan Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin koro, orkestra ve bale sanatçıları eşlik etti. Aspendos Antik Tiyatrosu'nda sahnelenen eser, Haziran ayında başlayan festivalin en çok ilgi gören eseri oldu. Eseri sahneye koyan Güney Koreli rejisör Park Byoungdal, temsili Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Nilay Genç Çebi ile birlikte izledi.

FESTİVALİN EN İLGİ GÖREN GECESİ

La Traviata'daki başarılı performansı ile izleyicinin beğenisini toplayan Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nı şef "Lee Dong Sin" yönetti. Koro şefliği görevini "Caner Ruhselman" üstlendiği eserde , dekor tasarım "Yim Chang Ju" , kostüm tasarım "Park Sun Mi" ve ışık tasarım "Kim Joo Ho" 'ya ait. Gecede Güney Kore Daegu Operası'ndan solist sanatçılar Lee Hwa Young "Violetta", Lee Hyun "Alfredo", Lee In Chul "Germont", Kim Myoung Gyu "Gastone", Wang Eui Chang "Marchese", Lee Jae Hoon "Grenvil", Koo Eun Jeong" Flora", Kang Hye Ran "Annina" rolüyle sahne aldı.

GÜNEY KORE'DE OPERA DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA GELİŞTİ

Hanedanlık döneminde Şamanist öğeler içeren müzik , dans ve öyküyü biraraya getiren maskeli danslar ve halk müziği ile iç içe olan Kore'nin batı müziğiyle ilk tanışması ise Kore'nin bağımsızlığının ardından geldi. II. Dünya Savaşı'nın ardından ekonomisini hızla düzelten ve demokratik bir yapılanmaya sahip olan Güney Kore, kültür ve sanattaki ilerleyişini de sürdürdü. Güney Koreli sopranolar Jo Su-Mi, Shin young-Ok ve ong Hye-Gyong uluslar arası müzik dünyasında önemli yer edinerek, dünyanın birçok ünlü operasında başrolde sahne almaktadırlar.

19. ASPENDOS ULUSLARARASI OPERA VE BALE FESTİVALİ PROGRAMI

14 Haziran 2012 – Turandot ( Opera)/ İzmir Devlet Opera ve Balesi

20 Haziran 2012 – Rigoletto ( Opera) / Estonya Ulusal Operası

25 Haziran 2012- Prens Igor ( Opera) / Ekaterinburg Devlet Akademik Opera ve Balesi

27 Haziran 2012- Aşk ve Ölüm ( Bale )/ Ekaterinburg Devlet Akademik Opera ve Balesi

30 Haziran 2012 – La Traviata ( Opera)/ Güney Kore Daegu Operası - Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu

4 Temmuz 2012- Zorba ( Bale )/ Mersin ve Samsun Devlet Opera ve Balesi

3 Eylül 2012 – Madam Butterfly ( Opera) / Çin Pekin Operası – Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası

6 Eylül 2012- Lucia Di Lammermoor ( Opera )/ Antalya Devlet Opera ve Balesi

10 Eylül 2012- Kuğu Gölü ( Bale) – Türk Devlet Opera ve Bale Toplulukları

15 Eylül 2012 – Tannhauser ( Opera ) Ankara Devlet Opera ve Balesi

Aspendos Festivali Güney Kore'yi Ağırladı

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Aspendos Festivali Güney Kore'yi Ağırladı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Futbolun yaşayan efsaneleri Messi ile Ronaldo, Maradona'ya böyle veda etti Karı-koca 1 hafta arayla koronavirüse yenik düştü Yıllar önce Türkiye'ye gelen Maradona, "Maraba Televole" ile program jeneriğine konu oldu Maradona, bir başka futbol efsanesi George Best ile aynı gün vefat etti Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca: İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, 3'üncü zirveyi yaşıyor Son Dakika: Diego Armando Maradona hayatını kaybetti 3 haftadır kayıp olarak aranan kişinin cansız bedeni, parçalanmış halde bulundu İsrail basınından bomba Trump iddiası: Görev süresi dolmadan İran'ı vurmaya hazırlanıyor