Astronotlar Yabancı Gezegenleri Daha Net Görebilecek - Son Dakika

Astronotlar Yabancı Gezegenleri Daha Net Görebilecek

07.12.2016 16:28
Astronotlar Yabancı Gezegenleri Daha Net Görebilecek, System.String[]

Bilim adamları geliştirdikleri yeni bir teleskop çipiyle, astronotlara güneş sisteminin dışındaki yabancı gezegenleri daha net görme imkanı tanıyor.

Bilim adamları geliştirdikleri yeni bir teleskop çipiyle, astronotlara güneş sisteminin dışındaki yabancı gezegenleri daha net görme imkanı tanıyor.

Financial Express'de yer alan haberde, bilim adamlarının geliştirdiği yeni çiple, güneşten ve diğer yıldızlardan gelen fazla ışığı engelleyerek, astronotların uzak gezegenleri daha rahat tespit etmesine olanak sağladığı belirtildi.

Avustralya Ulusal Üniversitesinde (ANU) görevli Prof. Steve Madden, yeni çipin, astronotların ilk kez yabancı bir gezegenden net görüntü almasına izin verdiğini belirterek, "Çalışmamızın asıl amacı, yaşam belirtisi olan dünya benzeri bir gezegen bulmak." dedi.

Yeni optik çipi, sesi dışarıya vermeyen kulaklıklara benzeten Madden, "Bu optik çip, güneşten gelen ışığı engelleyen, uzak gezegenin yıldızından yayılan eşit fakat zıt ışık dalgalarını ekleyerek daha zayıf gezegenden gelen ışığın görülmesini sağlayan bir interferometre (girişim ölçer) görevi görmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Çalışmaya katılan ANU doktora öğrencisi Harry-Dean Kenchington Goldsmith ise "Çip, gezegeni toz bulutunun arasından izlemek ve gezegenlerin nasıl oluştuğunu incelemek için gezegenden yayılan ısıyı kullanacak." ifadesini kullandı.

Goldsmith, bu teknolojinin, bilim adamlarının yaşamı destekleyen yabancı gezegenlerde bulunan ozonu tespit etmesine yardımcı olacağını kaydetti.

Çalışmanın sonuçları, Avustralya Fizik Enstitü Kongresi'ne sunuldu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Astronotlar Yabancı Gezegenleri Daha Net Görebilecek - Son Dakika


Son Dakika

Dev kargo gemisi, zodyak botla nasıl kaçırıldı? Konunun uzmanı, korsanların korkunç yöntemini anlattı Cemal Hünal'ın ardından Survivor'da bir diskalifiye şoku daha! Ünlülerden bir yarışmacı daha adaya veda etti İtalya'da veri hatası nedeniyle bir hafta sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı Hatayspor, 90+8'de attığı golle Gaziantep'ten puanla döndü Brezilya takımı Palmas başkanı ve 4 futbolcuyu taşıyan uçak düştü! Kurtulan olmadı Meksika'nın ABD sınırındaki Tamaulipas eyaletinde yanmış 19 cansız beden bulundu Hande Erçel ve Kerem Bürsin'in küvet sahnesi gündeme damga vurdu Yasmin Erbil kırmızı elbiseli pozuyla nefesleri kesti