Son Dakika Haberleri: Ölmüş Müşterilerinden Aidat Almaya Devam Eden Bankaya Soruşturma
BBC

Ölmüş Müşterilerinden Aidat Almaya Devam Eden Bankaya Soruşturma

10 ay önce

Avustralya'nın en büyük bankası Commonwealth Bank of Australia, öldüğü bilinen müşterilerinden aidat toplamaya devam ettiği gerekçesiyle soruşturulacak.

Commonwealth Bank of Australia (CBA) kamu soruşturmasında bazı mali danışmanlarının ölmüş müşterilerin hesaplarından hizmet ücreti aldığını açıkladı. Bir vakada mali danışmanın, 10 yıldan uzun süre önce ölmüş müşterisinden ücret aldığı belirtildi.

ÜLKEDE BÜYÜK BİR MALİ SORUŞTURMA YÜRÜTÜLÜYOR

Avustralya'da ülkenin mali kuruluşlarıyla ilgili büyük bir kamu soruşturması yapılıyor.

Başbakan Malcolm Turnbull, geçen yıl mali kuruluşlarda ortaya çıkan bir dizi skandalın ardından soruşturma yapılması talimatı vermişti. Yıllarca alınan ücretler CBA, bankanın düzenli bir şekilde müşterilerinden aslında verilmeyen ücretleri topladığını ifade etti.

11 YIL PARA ALMIŞLAR

Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Marianne Petroviç, ölmüş müşterilerinden de ücret aldığını açıkladı. Bir mali danışmanın 2004'te ölen müşterilerinden 2015'e dek aidat aldığı belirtildi.

Araştırma komisyonuna, olaya karışan mali danışmanların, bankadan uyarı cezası aldıkları anlatıldı.

UFUKTA HAPİS CEZASI VAR

CPA daha önce de kara para aklamayla mücadel yasalarını ihlal iddaları ve uygunsuz mali danışmanlık verme suçlamalarıyla soruşturulmuştu.

Avustralya Maliye Bakanı Scott Morrison, banka yöneticilerinin soruşturmaya sunulacak kayıtlarla, hapis de dahil ağır cezalar alabileceği uyarısında bulundu.

BBC

YORUMLAR


Zengin Olma Hayali Kuran Defineciler, Kendilerini Patlattı Nihat Hatipoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sosyal Medya Üzerinden Teşekkür Etti

Müge Anlı ile Tatlı Sert Programında Gündeme Gelen Lise Öğrencisi Cinayetinin Detayları Ağızları Açık Bıraktı