Son Dakika Haberleri: Azoospermi Ve İnfertilite Olgularında "Nedene Yönelik Tedavi"

Azoospermi Ve İnfertilite Olgularında "Nedene Yönelik Tedavi"

2 yıl önce İlandır

Azoospermi ve infertilite olgularında nedene yönelik tedavinin önemine dikkat çeken Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos, tedavi planlaması hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde çoğu kez neden bulunamamakta ve izah edilemeyen infertilite olarak kalmaktadır. Oysa yakın zamanlarda sperme ait birçok bozukluğun da buna neden olabileceği anlaşıldı. Ancak yine de tedaviler hedefe yönelmemekte, nedeni ortadan kaldırmaktan çok, genel olarak sperm üretimini destekleyen ilaçlarla sınırlanmaktadır. Neticede tüp bebeğe giren çiftlerin yaklaşık yarısında, doğal yolla çocuk sahibi olmak isteyenlerin de çok daha büyük kısmında ilaç da kullanılsa bir sonuç alınamamakta, hatta bozukluğun kaynağı bilinemediği için belki faydalı olacak bir tedavi şansı da kaçırılmış olmaktadır.

Ancak son yıllarda genetik düzeyde yapılan araştırmalar, sperm üretiminin hangi seviyede bozulduğu konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi olmamızı sağlamıştır. Artık sperm bozukluklarını klasik bilgilerimizden farklı olarak, yeni bir düzenleme ile sınıflandırılabilmekte. Böylece tedaviler de doğrudan bozukluğa yönelik planlanabilir ve gereksiz uygulamalardan kaçınılarak yaşam kalitesi ve maliyet korunabilir hale gelmiştir.

İşte, sperm bozukluklarının düzeltilmesinde detaylı bir inceleme ile doğrudan "nedene yönelik tedavi" planlaması, bu bakımdan gebelik şansını da artıracaktır.

Eğer sperm atılımında bir engel yoksa sperm bozuklukları genel olarak 2 şekilde gruplandırılabilir:

A. Sperm hücresine ait genetik ve yapısal kusurlar

B. Sperm hücrelerinin bir kusuru olmamasına karşın, sperm dışı testis doku bozukluğuna bağlı sperm üretim bozuklukları

Neticede karşımıza çıkan klinik tablo ise aşağıdaki şekilde sınıflandırılabilir:

1. Sperm kök hücrelerinin (VSELSCs) yokluğu ya da bölünememesinden dolayı hiç sperm üretiminin olmaması (Sertoli cell only)

2. Sperm üretiminin olması ama mayoz bölünme yani kromozom yarılanması gelişemediğinden belli bir seviyede duraklaması (maturasyon aresti)

3. Spermlerin haploid dediğimiz kromozom yarılanmasını gerçekleştirmesi ama kuyruk gelişiminin olmaması (geç spermatid)

4. Kuyruklu, olgun sperm bulunması ama hareketsiz olması:

a) Fonksiyonel bozukluk

b) Yapısal bozukluk

5. Hareketli spermlerin olması ama yumurtayı dölleyememesi:

a) Akrozom reaksiyonu bozukluğu

b) Sentrozom defektleri

c) Sperm tarafından taşınan miRNA eksikliği

d) DNA hasarı

e) Genetik anomaliler

6. Döllenmiş yumurtadan embriyo gelişmesi ama erken dönemde düşükle sonuçlanması:

a) DNA hasarları

b) genetik anomaliler

Bunları göz önüne alarak tedavi planı aşağıdaki şekilde yapılabilir:

1. Total genetik eksiklik: Spesifik tedaviden bir sonuç alınamaz.

2. Kısmi genetik ifade eksikliği: Bunları ilaçla artırmak denenebilir. Klinik takibe göre devam edilir.

3. Normal genetik ifade: Mevcut gen ürünü üzerinden tedavi yapılabilir ya da bu faktör yeterli kabul edilerek diğer tedavi yöntemlerine geçilir.

Yeni geliştirilen sekanslama (NGS) platformu, sperm üretimi ile ilgili genlerin topluca incelenmesini mümkün kılmıştır. Erkeğin klinik muayenesi ve hormon değerleri ile birlikte NGS analizi, nedene yönelik tedavi planlamasında çocuk sahibi olma şansını artırabilecek detaylı bir yaklaşım sağlamaktadır. Özellikle azoospermi olgularında mikroTESE ile kombine edildiğinde, tedavi ile sperm elde edilmesi yönünde katkıda bulunur.
Ünlü Tatar Şarkıcı Fania Khalilova, Sahnede Hayatını Kaybetti Yasemin Yalçın, Kemal Sunal ile Tanışma Hikayesini Anlattı

Bitkisel Hayattaki Kadın Doğum Yaptı, Tecavüz Zanlısı Erkek Hemşire Yakalandı