Son Dakika Haberleri: Bakan Çelik, "Kapanacak" İddialarına Yanıt Verdi: Kültür Sanat Kurumları Lağvedilecek Gibi Bir...

Bakan Çelik, "Kapanacak" İddialarına Yanıt Verdi: Kültür Sanat Kurumları Lağvedilecek Gibi Bir...

4 yıl önce

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, bazı sanat kurumların kapanacağı iddialarına ilişkin, "Kültür sanat kurumları kapatılıyor ya da kültür sanat kurumları lağvedilecek gibi bir yaklaşım bizim vizyonumuzun dışındadır" dedi.

Bakan Çelik,
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, bazı sanat kurumların kapanacağı iddialarına ilişkin, "Kültür sanat kurumları kapatılıyor ya da kültür sanat kurumları lağvedilecek gibi bir yaklaşım bizim vizyonumuzun dışındadır" dedi.

Meclis Başkanvekili  Güldal Mumcu başkanlığında toplanan Genel Kurul'da, Avrupa Birliği Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümrük ve  Ticaret Bakanlığı'nın bütçeleri görüşülüyor.

Bakanlığının bütçesi üzerinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Sanatçılarımızın kıymeti konusunda bir tartışma konusu yoktur. "Kültür sanat kurumları kapatılıyor' ya da 'kültür sanat kurumları lağvedilecek' gibi bir yaklaşım bizim vizyonumuzun dışındadır" diyerek şöyle devam etti:

"Bahsettiğimiz şey;  Türkiye'de devlet sanat üretimi ilişkisinin yeniden yapılandırılması, devlet sanat üretimi ilişkisinin çağdaşlaştırılmasıdır. Şunu kabul etmek gerekir ki sanatçının memur olduğu, devletin bu kadar kültür sanat alanı içerisinde mali bir güce sahip olduğu bir kültür sanat ortamı hiçbir şekilde çoğulcu ve özgürlükçü olamaz. Bu alan içerisinde hiçbir ideolojik önceliğe yer verilmemesi gerekir. Bu alan kadrolaşma alanı değildir. Şunu kabul etmek gerekir ki kültür sanat alanı kısır kalmıştır ve devlet sanat üretimi ilişkisinin yeniden yapılandırılması gerekir. Burası rekabete açılmalıdır."

-"HER KAMU PARASINI KULLANAN KURUM GENEL AHLAK ÖLÇÜSÜNE DİKKAT ETMEK DURUMUNDADIR"-

"Sanat kurumlarıyla ilgili ideolojik tercih meselesi bizim gündemimizde yok" ifadesini kullanan Kültür ve Turizm Bakanı, "Ama şunun bilinmesi gerekir.Kamuya ait bir kaynağı kullanırken bir ölçü koymak zorundasınız.Her kamu parasını kullanan kurum genel ahlak ölçüsüne dikkat etmek durumundadır. Genel ahlak ölçüsüyle, ahlaki kriterlere dikkat etmekle ahlakçılık arasındaki farkı herkesin bildiğini varsayarak konuşuyorum. Bu ilk defa bu sene konulmuş ve tiyatroya özel koyulmuş değildir. Telif haklarında bu kriter vardır. Sinema alanında bu kriter vardır. Kamu parasını kullanan herhangi bir siyasetçi, millete sorumluluk mevkiinde olan birisi bu kaynakların nasıl kullanıldığı konusunda millete hesap vermek zorundadır. Kamu kaynağı kullanılırken hiçbir kriterin olmaması gibi bir ölçü kabul edilemez" dedi.

Kayyum, Uğur Soğutma'da Takmaklı Soyadını Taşıyanları İşten Çıkardı Cadde Ortasında Tecavüze Uğrayan Kadına Yardım Etmek Yerine, Cep Telefonuyla Görüntü Çektiler
Burak Özçivit'i Taciz Eden Rus Model Suskunluğunu Bozdu: Böyle Bir Tepki Almamıştım