ABD geride kaldı: Bayraktar TB3 dönemi başladı! - Son Dakika
ABD geride kaldı: Bayraktar TB3 dönemi başladı!

ABD geride kaldı: Bayraktar TB3 dönemi başladı!

27.03.2023 17:27

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA'ya ait ilk görseller paylaşıldı. Hatta önümüzdeki ay sergileneceği duyuruldu.

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar insansız hava araçları arasına yeni bir üye katılıyor. Bayraktar TB3 ismiyle çıkacak olan SİHA, gelecek dönemde hizmete girecek TCG Anadolu amfibi hücum gemisi üzerinde bulunan kısa pistten kalkış yapabilecek. Üstelik bu özelliğiyle dünyada ilk olacak. İşte detaylar…

Bayraktar TB3, Teknofest 2023'e katılacak!

TCG Anadolu amfibi hücum gemisi, geçtiğimiz yıl suya indirildi. Son montaj işlemleri de yakın zamanda tamamlanarak son test süreci başladı. Fakat ABD ambargosu nedeniyle F-35 satışları süresiz rafa kaldırıldı. Türkiye de TCG Anadolu'yu SİHA ve helikopter gemisine çevirme kararı aldı.

ABD geride kaldı: Bayraktar TB3 dönemi başladı!

Bu talebe karşılık geliştirme sürecine şekil verilen Bayraktar TB3 ise Bayraktar TB2'nin daha uzun, geniş, yüksek ve katlanabilen kanat yapısına sahip bir versiyonunu olarak karşımıza çıkıyor. Tabii gelecekte sabit kanatlı 2. bir versiyonu görmemiz mümkün.

Baykar'dan rekor anlaşma: Tek kalemde 7 milyar TL ödeyen o ülke!

Bayraktar TB3'ün getirdiği bir diğer önemli yenilik de fiyat-performans erkinliğini koruyarak Bayraktar TB2'nin neredeyse 2 katı kadar yük taşıyabilecek oluşu. Tabii bu durum tasarıma da etki ediyor. Fakat yalnızca mühimmat değil, farklı görevlere göre podların takılmasına olanak sağlayacak.

Baykar, ABD ile yarışta!

Bu alanda Baykar'ın yalnız olmadığını belirtelim. ABD'nin en ünlü SİHA'larından MQ-9 Reaper'ı geliştiren General Atomics de TB2-TB3 örneğinde olduğu gibi MQ-9'un katlanır kanatlı, kısa veya uzun pistli gemilerden kalkabilecek modeli üzerinde çalışıyor. Bu araca da MQ-9B STOL isimlendirmesi yapılacak.

ABD geride kaldı: Bayraktar TB3 dönemi başladı!

Her ne kadar katlanır kanatlı uçak gemisi (amfibi dahil pistli gemiler) için özel üretilen ilk SİHA'yı Baykar tanıtmış olsa da General Atomics ilk uçuran ve envantere gireni yaparak tarihe geçmek istiyor. Fakat Baykar CTO'su Selçuk Bayraktar her alanda dünyada ilk olacaklarını söyledi.

Nitekim bugün de Bayraktar TB3 görselleri resmi olarak yayınlandı. Hatta önümüzdeki 27 Nisan'da gerçekleşecek Teknofest 2023'de sahne alacağı ve katılımcılara tanıtılacağı söylendi. Dolayısıyla General Atomics adını 2. sıraya yazdıracak gibi gözüküyor.

ABD geride kaldı: Bayraktar TB3 dönemi başladı!

Bayraktar TB2 vs TB3 SİHA özellikleri

ÖzelliklerBayraktar TB2Bayraktar TB3Kanat açıklığı12 metre14 metreUzunluk6.5 metre8.35 metreYükseklik2.2 metre2.6 metreSeyir-En yüksek hız70 knot – 120 knot125 knot-160 knotFaydalı yük kapasitesi150 kg280 kilogramSilah istasyonu sayısı46Haberleşme-Kumanda menzili: <300 km

SATCOMSATCOMEn yüksek kalkış ağırlığı700 kg1450 kgHavada kalış süresi27+ saat24+ saatKalkış ve inişOtomatik Otomatikİtki tipi105 HP-Rotax 912

170 HP- TEI PD-170170 HP- TEI-PD170

225 HP- TEI-PD222ST (iddia)MühimmatL-UMTAS

MAM

Cirit

BOZOK

TOGAN

KUZGUNL-UMTAS

MAM

Cirit

BOZOK

TOGAN

KUZGUNDiğer

-Gerçek zamanlı görüntü aktarma sistemi (BGAM)

-3 yedekli aviyonikler ve sensörler

-ASELSAN CATS

-GNSS uydu navigasyon sistemi-Katlanır kanat yapısı

-Görüş hattı ve görüş hattı ötesi haberleşme

-Kısa pistli uçak gemilerinden kalkış ve iniş

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete
YORUMLAR
500
Kendi yarattığı yapay zeka karakteriyle evlendi; şimdi bebek bekliyor Kendi yarattığı yapay zeka karakteriyle evlendi; şimdi bebek bekliyor

Son Dakika Teknoloji ABD geride kaldı: Bayraktar TB3 dönemi başladı! - Son Dakika


Advertisement