Beş İşçi Gölette Nasıl Ölmüş... - Son Dakika

Beş İşçi Gölette Nasıl Ölmüş...

04.05.2012 17:41
Beş İşçi Gölette Nasıl Ölmüş...

5 TEDAŞ işçisinin gölette ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin bilirkişi raporunda tüyler ürpertici iddialar var.

Erzurum'un Aşkale ilçesinde bulunan Karasu HES 2 göletinde 5 elektrik işçisinin ölümüyle ilgili hazırlanan bilirkişi raporu, Aşkale Cumhuriyet Savcılığı'na sunuldu.

3 Nisan 2012'de 5 elektrik işçisinin ölümüyle ilgili Prof. Dr. Fahrettin Korkmaz, İnşaat Mühendisi Halil Yıldız ve elektrikçi Barış Gerez'in hazırladığı raporda şoke edici iddialar var.

Raporda; işçilere tamir için bir bot bile verilmediği, işçilerin kendi buldukları deniz bisikleti ile tamire gittikleri belirtildi.

Bilirkişi raporunda yer verilen tanık ve şüpheli anlatımına göre 29 köyün elektriğini sağlayan Karasu HES 2 içindeki dört elektrik direğinden birinde arıza meydana geldi.

Direklerde daha önce arıza meydana gelmediği için tekniker Şahin Balkal, tamir için mühendis Nurullah Gümüşler'den izin istedi. Tanıkların anlatımına göre Gümüşler, "Gitmeniz tehlikeli olur" dedi. Fakat Balkal'la birlikte ekip şefi Rıdvan Takım ile Ahmet Sait Turan, Feridun Öztürk ve Mustafa Arifoğulları adlı işçiler önce buzullar üzerinden yürüyerek direğe varmak istedi. Bu mümkün olmayınca Arifoğulları, belediyeden deniz bisikleti getirdi. 5 işçi, 150 metre kadar ilerledikten sonra bisikletin devrilmesi sonucu suya düştü.

İŞÇİLERDEN SADECE BİRİ KADROLUYMUŞ

Rapordaki belgelere göre gölet içerisinde 3 saat kurtarılmayı bekleyen işçiler, dakika dakika ölüme gitti. Aras Elektrik Dağıtım Şirketi'nin gönderdiği evraka göre ölen işçilerden yalnızca Mustafa Arifoğulları'nın kadrolu olduğu ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilkyardım eğitimlerine katılarak sertifika aldığı belirtilen raporda "Denetimlerin yapıldığına dair hiçbir kayda rastlanılmamıştır. Keza aynı hususun taşeron işçiler için de yapılmadığı, bu işçilerin eğitimlerinin verilmesi için taşeron firmaya herhangi bir ikazda bulunulmadığı, böylece de asıl işverenin yükümlülüğünü yerine getirmediği görülmüştür" denildi.

Aynı şekilde Temel Elektrik adlı taşeron firmanın; Rıdvan Takım, Şahin Baykal, Ahmet Sait Turan ve Feridun Öztürk'ün iş sağlığı ve güvenliği eğitimine katıldığına dair sertifikaları dosyaya konulmak üzere gönderdiği belirtilen raporda bilirkişiler, işçilerin bu eğitimlere katıldığını kabul etmenin 'realiteye uygun' olmadığını bildirdi.

İŞÇİLERİN SAĞLIK RAPORU DA YOKMUŞ

Raporda ayrıca taşeron işçilerin 'ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir' olduklarına dair sağlık raporları olmadığı, 'işe girmekte sakınca' olmadığına dair bir raporları olduğu belirtildi. Raporda asıl ve alt işverenlere ilişkin olarak şu ifadeler yer aldı:

"Taşeron işçilerin eğitilmediği, temel tehlikelere karşı alacakları önlemlerin neler olduğunun kendilerine bildirilmediği, gerekli alet ve edevatın temin edilmediği, elektrik direğindeki arızanın giderilmesi konusunda işçilere gerekli eğitim ve riskler konusunda bilgilendirme yapılmadan çalışmalarına göz yumulduğu, gölde yapılacak çalışma için bot, kayık gibi aletler temin edilmeden çalıştırıldıkları, muhtemel kazada ilk yardımda hazır bulunacak kişiler hazır edilmeden, önlem alınmadan çalıştırıldıkları, asıl işverene ve alt işverenin buna uygun davranmadığı, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verildiğine, kişisel koruyucuların teslim edildiğine dair bir belgenin olmadığı, asıl işveren tarafından denetim yapılmadığı, çalışma prosedürüne uygun davranılmadığı görüldü"

Raporda, olay günü yaşananlar şöyle anlatıldı:

18.15: Deniz bisikleti alabora oldu. İşçiler düştü.

18.24: Olay kriz merkezine bildirildi.

18.25: Kriz merkezi, Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nü aradı. Telefonlar meşgul olduğu için ulaşılamadı.

18.37: Dalgıç ekibi malzemeleri ve botları yalnızca Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nde vardı. Hazır kıta ekibinde yalnızca bir dalgıç bulunuyordu. Dalış Yönetmeliği'ne göre tek kişi dalış yapamadığından ikinci bir dalgıç için şehre araç gönderildi. Fakat Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü şehre 12 kilometre uzakta olduğu için gönderilen araç geri döndü.

19.27: İkinci dalgıç ancak bulunabildi.

22.15: İkinci ve üçüncü ekipler geldi.

18.39: Hava ambulansı istendi. Gün batışı nedeniyle helikopter havalanamadı.

18.50: Jandarma Bölge Komutanlığı'ndan kurtarma helikopteri istendi. Kurtarma amaçlı donanıma sahip helikopter yoktu.

20.40: Eldeki helikopter havalandırıldı. Helikopter bölgeye geldi.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Beş İşçi Gölette Nasıl Ölmüş... - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement