Bilecik'te "Mekke'nin Fethi Gecesi" - Son Dakika

Bilecik'te "Mekke'nin Fethi Gecesi"

02.01.2012 14:05
Bilecik'te

Anadolu Gençlik Derneği Bilecik Şubesi tarafından Mekke'nin fethinin 1381'inci yıl dönümü nedeniyle program düzenledi.

Anadolu Gençlik Derneği Bilecik Şubesi tarafından Mekke'nin fethinin 1381'inci yıl dönümü nedeniyle program düzenledi.

Dernek Başkanı Sadık Savak, kentteki bir düğün salonunda Kuran okunmasıyla başlayan programda yaptığı konuşmada, Mekke'nin fethinin sadece zafer değil, zulümden adalete, karanlıktan aydınlığa kavuşmanın simgesi olduğunu belirtti.

Fethin, putperestliğin Hz. Muhammed'in eliyle tarihin çöplüğüne atılması ve putların devrilip yıkılması anlamına geldiğini kaydeden Savak, şöyle konuştu:

"Fetihler Mekke'nin fethine benzediği oranda fetih, fatihler de peygambere benzediği ölçüde fatihtir. Mekke'nin fethinde Peygamberimiz gücünün zirvesinde olmasına rağmen intikam yerine bağışlamayı seçerek bütün insanlığa merhamet ve insan hakkı dersi vermiştir. Bize düşen görev, fetih ruhunu yaşatıp, yeryüzünde yaşanılabilir bir dünya, yeni bir dünya için mübadele etmektir. Yeryüzünde yaşanan zulümlerin son bulması için Mekke'nin fethi gibi gönüllerin fetih edilmesi ve dünyaya bu fetih mümin manasıyla yakışan Müslümanlara ihya olması gereken bir fetih olması gerekir."

Program, Bozüyük Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği tarafından sema gösterisi, Kuran okunması ve Ramazan ayında teravih namazı kıldıranlara plaket verilmesiyle sona erdi.

- BİLECİK

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bilecik'te 'Mekke'nin Fethi Gecesi' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Bir süredir ekranlardan uzak kalan Hülya Avşar, yeni projesiyle seyircilerin karşısına çıkıyor Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı